Hi-Media

Autor Wątek: Ziemia bukowa.  (Przeczytany 3134 razy)

Raven83

• Gość
Ziemia bukowa.
« dnia: Maj 22, 2015, 10:31:30 »
Zastanawia mnie zmiana substratu na ziemię z liści bukowych której mam pod dostatkiem w okolicznych przydomowych lasach widzę dużo zalet w tej ziemi gdyż ma odczyn obojętny ponoć kaktusy bardzo bobrze rosną w takowej nawet i astrophytum ornatum oczywiście z domieszką żwiru i piasku. Co wy sądzicie na temat tej ziemi czy rzeczywiście astraki mają się w niej dobrze ? Na jesień zamierzam zrezygnować z kupowania ziemi do kaktusów szkoda kasy wydawać na sztuczny torf skoro pod nosem mam w brud dobrej ziemi. Piszcie więc jakie wy macie doświadczenie w tym rodzaju gleby, dodam iż ja mam wiedzę czysto teoretyczną sporo ostatnio o tej ziemi bukowej czytam ale potrzebuję waszych cennych uwag i porad. :)

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Ziemia bukowa.
« dnia: Maj 22, 2015, 10:31:30 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: Ziemia bukowa.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2015, 11:29:27 »
Jeden z kolegów z powodzeniem stosuje taką ziemię do swoich roślin. On w większości hoduje mammillarie ale jeśli się nie mylę to inne rodzaje też mu w niej doskonale rosną.
Ba, w zeszłym roku ja również od niego tej ziemi wziąłem i domieszałem do swojej mieszanki. Nie widzę negatywnych skutków tego eksperymentu ale też się go nie spodziewam.  :)

Raven83

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
  • Hodowca - Amator
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2015, 16:10:42 »
Sądzę iż negatywnych skutków nie będzie ciągle się przekonuję iż dla mnie ten rodzaj ziemi jest idealny do zróżnicowanej kolekcji gatunkowej. :)

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2015, 20:41:41 »
Coś cie się uparli na ziemie kaktusową dębowa -bukawa :( :( :( kaktusy nie potrzebują ziemi ::) ::) tylko podparcia  :-* :-*najlepiej kaktusy rosną bez ziemi :) :) :) :) :) żeby korzenie miały podparcie i tyle żwir piasek wystarczy do każdego podlewania dodajemy 25% standardowej ilości składników i gra  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)oj kaktusiarze poprawcie się kruku nie mieszaj !!!!!!

Endi

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2015, 11:05:48 »
Coś cie się uparli na ziemie kaktusową dębowa -bukawa :( :( :( kaktusy nie potrzebują ziemi ::) ::) tylko podparcia  :-* :-*najlepiej kaktusy rosną bez ziemi :) :) :) :) :) żeby korzenie miały podparcie i tyle żwir piasek wystarczy do każdego podlewania dodajemy 25% standardowej ilości składników i gra  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)oj kaktusiarze poprawcie się kruku nie mieszaj !!!!!!
.....i szybkie zasolenie podłoża gotowe.

Podłoże z lasu bukowego wydaje się być ok, jednakże astraki preferują podłoże o odczynie powyżej 7 pH. Aby podnieść pH proponuję dodać np. węglanu wapnia.