Hi-Media

Autor Wątek: Moja skromna kolekcyjka  (Przeczytany 12237 razy)

Raven83

• Gość
Moja skromna kolekcyjka
« dnia: Kwiecień 28, 2015, 16:21:59 »
Witajcie a oto moja parapetowa kolekcja obecnie 12 kaktusów, która będzie się rozwijała oczywiście :)

1.ASTROPHYTUM ORNATUM
2. CEREUS PERUWIANUS MONSTOSA
3. ECHINOCACTUS PLATYACANTHUS
4. ECHINOCACTUS GRUSONII
5. ECHINOPSIS EYRIESII
6. MAMMILLARIA ELONGATA
7. ECHINOFOSSULOCACTUS
8. ERIOCACTUS MAGNIFICUS
9. FEROCACTUS STAINESII
10. Gymnolycium mihanovichii
11. Austrocephalocereus dybowskii
12.Echinocereus pectin regidissimus

Wybaczcie mi że część nazw jest wielkimi literami pisałem na szybkiego. Jeśli znajdę więcej czasu porobię lepsze fotki które dołączę.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Moja skromna kolekcyjka
« dnia: Kwiecień 28, 2015, 16:21:59 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: Moja skromna kolekcyjka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2015, 18:03:41 »
Od czegoś trzeba zacząć - Ty zaczynasz akurat od tych roślin. W większości są małe ale przecież urosną, tym bardziej, że część z nich dorasta do dużych, ba, ogromnych rozmiarów i na parapet absolutnie się nie nadają. Ale to zmartwienie dopiero za kilka(dziesiąt) lat.  ;)

Będę śledził postępy w kolekcji, ich wzrost i kwitnienia. Chociażby dlatego że bardzo lubię kaktusy i praktycznie wszystkie mi się podobają.  :)

Raven83

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2015, 21:28:55 »
Serdecznie dziękuję obiecuję się dzielić moimi postępami w mej kolekcji. :D

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2015, 21:25:57 »
widzimy tu przykład jak nie należy trzymać kaktusów wszystkie wyciągnięte i nie typowego pokroju dziwię się że nikt nie zwraca no to uwagę >:( jak trzymają np. psy w złych warunkach to wszystkie media robią wrzawę o złe traktowanie a jak kaktusy są męczone w ciemnościach to tylko pochwały wypływają żeby tylko rzesza hodowców się powiększyła obłuda coraz więcej przekonuje się że chyba nie należę do tej społeczności

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2015, 22:01:58 »
Ja bym szat nie rozdzierał. Może niektóre rośliny są nieco wyciągnięte ale ja z tego powodu afery bym nie robił.

Raven83

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2015, 22:38:48 »
Witajcie z tego co wiem to tylko mój echinopsis jest wyciągnięty stał od lat na babcinym parapecie więc jest jaki jest a reszta to młode roślinki :) o które będę dbał aby były prawidłowo chowane ;)

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2015, 00:02:05 »
Witam.
Jak na początek to całkiem nieżle zaczynasz.
Pobędziesz na Forum,poczytasz trochę,wysłuchasz krytycznych uwag i dobrych rad, i będzie co raz lepiej dla Ciebie i Twoich kaktusów.
Życzę powodzenia.
Patrzę tak na te Twoje zdjęcia i się zastanawiam,czy te kamyczki w doniczkach to nie jest czasem grys marmurkowy ?

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2015, 03:52:39 »
fakt szat nie ma co rwać ale uwagę trzeba zwrócić wystarczyło by wystawić na zewnętrzny parapet i  sprawa załatwiona

Raven83

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2015, 09:40:40 »
dziękuję za cenne uwagi oraz krytyki wiem że dzięki wam moje kaktusy będą prawidłowo się chować nic już nie zrobię z echinopsisem ale jest to mimo wszystko pamiątkowa roślinka po babci. Gryz marmurkowy musiałbym zobaczyć opakowanie bo nie pamiętam mam nadzieję że to nic złego??

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2015, 16:56:58 »
anndy123
Ciekawy jestem czy kiedy rozpoczynałeś swoją przygodę z kaktusami bardziej potrzebowałeś słów wsparcia czy może ciągłej krytyki?
Oczywiście każdy popełnia błędy ale przecież doświadczenie trzeba zdobyć, o roślinach doczytać, dopytać i na błędach - tych cudzych ale i swoich się uczyć.

Nie jest uważam moją rolą kogokolwiek ganić czy zniechęcać tylko dlatego że ja  hoduję swoje rośliny już lat prawie czterdzieści i coś tam o nich wiem - raczej widzę swoją tu obecność jako próbę budowania i pomagania młodszym czy początkującym adeptom tego pięknego hobby...

Raven83

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2015, 22:17:28 »
Dokładnie dziękuję za słowa wsparcia ;)

maryjan13

• Super Hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 30, 2015, 22:39:45 »
Grys marmurkowy musiałbym zobaczyć opakowanie bo nie pamiętam mam nadzieję że to nic złego??
Zależy jak rozumiesz zwrot : ' że to nic złego '.
Grys marmurkowy może znacznie podnieść PH podłoża,a nie wszystkie kaktusy to lubią.
Mogą wtedy kiepsko rosnąć i słabo kwitnąć ( lub w ogóle ).
Kaktusy Ameryki Południowej rosną w podłożu lekko kwaśnym - Echinopsis,Eriocactus,Ferocactus,Gymnocalycium,itp..
Kaktusy Meksyku rosną w podłoże lekko wapiennym - Astrophytum,Echinofossulocactus,Echinocereus,Mammillaria,itp..
Ja tam nie kombinuję z podłożem i moje wszystkie kaktusy posadzone są w podłożu lekko kwaśnym.
Mam jeszcze jedno pytanie : czy te kamyczki są tylko na powierzchni doniczki,tak dla dekoracji,czy wymieszane w całym podłożu.

Raven83

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 30, 2015, 22:46:18 »
nie te kamyki to grys marmurkowy ale dobrze wypłukany i zapewniam iż mam je tylko i wyłącznie na powierzchni jako dekoracja, mam nadzieję, że jeśli są wypłukane i tylko na wierzchu posypane nie będą szkodzić moim kaktusom??

maryjan13

• Super Hodowca
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2015, 23:09:26 »
W związku z ostatnią Twoją wypowiedzią mam kolejne pytanie :
To w czym posadzone masz Swoje kaktusy,w jakim podłożu bo chyba nie w samym torfie ?

Raven83

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 01, 2015, 15:17:34 »
Nie w ziemi do kaktusów z dodatkiem ziemi kompostowej oraz piaskiem i ceglanym drenażem. Proszę napisz czy ten grysik który jest na wierzchu nie będzie szkodził moim kaktusom dałem go jako forma ochronna i dekoracyjna oczywiście mocno go wypłukałem w prawie wrzącej wodzie.