Hi-Media

Autor Wątek: Takie sobie ale MOJE  (Przeczytany 34694 razy)

basiaamatorka

• Hodowca
  • Reputacja: 3
Odp: Takie sobie ale MOJE
« Odpowiedź #330 dnia: Czerwiec 25, 2018, 12:21:39 »
Znowu mam "nowość" - zakwitła maleńka sieweczka zdobyczna i nie mam pojęcia , kto ona. Może jakiś Turbinicarpus, może Escobaria, może i co innego, prośba do Państwa - o oznaczenie, w miarę możliwości.

Dalej też pierwszy kwiat na Lobivia haemathantha v. densispina TB 411,1, zakupiona w 2015 jako maleństwo - i teraz ten 2 cm korpus daje kwiat o średnicy 6 cm - tylko czemu na jeden dzień?
I pierwszy kwiat na Lobivia cinnabarina od Andrzeja.

Jeszcze nie wszystkie z zakupów 2015 zakwitły, tak że emocji ciąg dalszy już raczej w przyszłym roku, i dobrze, radość dawkowana, ha ha .

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #330 dnia: Czerwiec 25, 2018, 12:21:39 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #331 dnia: Czerwiec 25, 2018, 17:20:50 »
Kwiatuszki super - a co do dawkowania sobie emocji i radości to... jestem za.  ;)

Niestety na roślinach które próbujesz zidentyfikować się nie bardzo rozeznaję więc nie pomogę. Jak nie wiem na pewno to się nie odzywam...

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #332 dnia: Czerwiec 30, 2018, 14:12:00 »
Podobno Turbinicarpus graminispinus, bardzo prawdopodobne, oznaczone tak przez "Tomka" na Forum ogrodniczym (to maleństwo).

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #333 dnia: Lipiec 07, 2018, 19:02:56 »
Chwalę się prezentami od Henia - obiecał jedna Barbarę a wysłał 13 różnych kaktusów - dziękuje bardzo, posadzone, poszły na ogródek pod daszek do ukorzenienia, na razie lekko spryskane.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #334 dnia: Lipiec 11, 2018, 08:52:00 »
Póki co to nie ma się czym pochwalić - może za 1-2 lata.  Życzę Ci aby maluchy się przyjęły, dobrze rosły i wnet zakwitły.  :)

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #335 dnia: Lipiec 18, 2018, 15:16:36 »
Moje nadzieje na hybrydy echinopsisów, uzyskane z siewu, co raz bardziej bledną. Kolejna siewka zakwitła po raz pierwszy, znowu na biało.
Na pociechę zakwitła lobiwia WR84 po raz drugi.

Już też dojrzewają nasiona, zbieram je dla "sportu", z tych zeszłorocznych na 16 różnych wzeszło 12 - to niezły wynik chyba. Chodziło mi właśnie o zdolność kiełkowania, zupełnie o nie nie zadbałam, więc większość wyschła, potem jeszcze wywróciłam pojemnik, wszystko się pomieszało. Wpadłam na "genialny" pomysł popikowania do słoja, nawet się przyjęły i żyją sieweczki.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #336 dnia: Lipiec 19, 2018, 08:35:44 »
Białe kwiaty też są piękne - chociaż na echinopsisach bardziej pospolite.  ;)

Tak sobie myślę: gdybym wciąż jeszcze miał dobre oczy, cierpliwość i wiele miejsca na siewki i młode rośliny - pewnie bym dalej wysiewał masowo kolejne pokolenia roślin.  :)
Tymczasem podziwiam i oglądam je u innych - w tym u Ciebie.

Tyle, że ja wysiewałem najmniej 100 porcji a były lata kiedy było ich dobrze ponad 200... To były czasy!  :D

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #337 dnia: Lipiec 21, 2018, 12:38:11 »
Oj , gdybym to ja miała ... szklarnię, też bym wysiewała 200 porcji.

anndy123

• Super Hodowca
« Odpowiedź #338 dnia: Lipiec 28, 2018, 14:59:41 »
Basiu z wiekiem odchodzi chęć do siewu !!! dlaczego :-\ :-\ :-\ zawsze kroi się pytanie : a czy ja jeszcze zdążę zobaczyć jak kwitną ???? ja osobiście zmieniłem charakter wysiewu nasion  w zeszłym roku .Teraz sieje do głębokich naczyń  bez przykrycia tak aby dłużej utrzymywała się wilgoć  ;)zauważyłem iż nie musi być stale wilgotne podłoże dla nasion a one i tak wykiełkują nie jest to może stereotyp ale zasugerowałem się tym iż przy mediolobiwiach po dojrzeniu nasion i opadnięciu na podłoże jesienią są małe siewki choć nie podlewam jakoś starannie  :-\ i używam pomysłu Tomka sypię piasek na górę substratu nie ma w tedy pleśni i mech nie rośnie szczerze mówiąc teraz mam mniejsze straty np. w echinopsisach hybrid przeżywa około 90 %. Już wysiałem tegoroczne nasiona i są wyniki

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #339 dnia: Lipiec 29, 2018, 19:40:24 »
Dziękuje za słowa otuchy Andrzeju.
Tegoroczne nasiona już wysiałeś, super, u mnie echinopsisy nie zawiązują czegoś nasion.
A jak je zapylasz - kogo z kim? tu nie mam wiedzy zupełnie.

anndy123

• Super Hodowca
« Odpowiedź #340 dnia: Lipiec 30, 2018, 20:42:24 »
Basiu zawsze zapylam tymi samymi odmianami chyba że chodzi o mieszańce jak nie ładnie są nazywane  :-\ :-\to wybieram z najładniejszymi kwiatami i cierniami  :)) :))zostały mi już tylko parodia rutilans i lobivia zecherii reszte  już wysiałem

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #341 dnia: Sierpień 05, 2018, 07:35:13 »
Prześliczne kwiaty - ten u lobivii i ten u notokaktusa. Rewelacja.  :D

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #342 dnia: Sierpień 05, 2018, 22:27:18 »
Patrząc na te kwiaty Andrzeju to się nie dziwię że zapylasz mieszańce z najładniejszymi kwiatami i cierniami.

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #343 dnia: Sierpień 26, 2018, 23:53:57 »
Ależ cudne te Twoje Andrzeju!
Aż mnie chęć ogarnia do eksperymentów, no to w przyszłym roku coś pokombinuję.

Zakwitła u mnie po raz pierwszy Neochilenia hankeana - ładna, taka subtelna - ale w te upały to migiem wszystko przekwita.

Przy okazji pokażę Sulkorebutia patriciae VJ 82 - w zeszłym roku dostałam od Czecha w Ostrawie szczepkę, nawet się rozrosła nieco , jak  będzie kwitła  jeszcze nie wiem, a w bazie nr polowych jej nie znalazłam, może źle spisałam?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #344 dnia: Wrzesień 01, 2018, 20:30:05 »
VJ = origin authentic collect Vaclav Jakubec /. VJ 82

Dane z katalogu:

SULCOREBUTIA tarabucoensis Rausch subsp. patriciae B.Bates , Halda , Heřtus & Horáček Acta Mus. Richnov., Sect. Nat. 10(2): 156 (-157; figs. 13-14). 2003 / NEWS, nice hairy yellow and cream till brown yellow white longer spines , description up to Brian Bates wife Patricia , origin authentic collect Vaclav Jakubec /

Lok. Presto to Mojocoya , near Duraznillo alt. 2800 m , dpt. Chuquisaca , Bolivia

Bardzo ładna, szczególnie dekoracyjna roślina!