Hi-Media

Autor Wątek: Pochwal sie swoim najcenniejszym kaktusem  (Przeczytany 9590 razy)

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 25
Odp: Pochwal sie swoim najcenniejszym kaktusem
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2015, 14:54:57 »
I to właśnie nazywa się wyczerpującą odpowiedzią...  ;D

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 27, 2015, 14:54:57 »

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 27, 2015, 20:58:06 »
kurcze trochę jestem zawiedziony  :o byłem przekonany iż posiadasz duże egzemplarze z pięknymi cierniami a nie żłobek ;)miałem na myśli jak ten oczywiście zdjęcie nie jest moje :-\ piszesz ze lobivie ferox kwitną jak są starsze i to nie jest prawda kaktus zakwitnie jak zgromadzi dostateczną ilość składników pokarmowych o to przykład lobivii ferox  3 roku
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2015, 14:50:24 wysłana przez anndy123 »

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 23, 2015, 21:15:07 »
szkoda że nikt nie reaguje na okazje się pochwalić choćby mammillarią fred

abraba

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
    • Pomoc drogowa
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 17, 2016, 10:17:05 »
Piękne ;)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 19, 2016, 22:14:04 »
kurcze trochę jestem zawiedziony  :o byłem przekonany iż posiadasz duże egzemplarze z pięknymi cierniami a nie żłobek ;)miałem na myśli jak ten oczywiście zdjęcie nie jest moje :-\ piszesz ze lobivie ferox kwitną jak są starsze i to nie jest prawda kaktus zakwitnie jak zgromadzi dostateczną ilość składników pokarmowych o to przykład lobivii ferox  3 roku
Drugie zdjęcie z Twojego postu jest mojego autorstwa.
Co do kwitnięcia L.ferox to typ kwitnie po osiągnięciu nieco większych rozmiarów, średnica pędu powinna być nie mniejsza jak 8-10cm. To z natury rzeczy wymaga nieco więcej czasu niż u innych lobiwek, bo akurat L.ferox dużo szybciej od innych lobiwii nie rośnie. Ja pierwsze wysiewy L.ferox popełniłem w roku 2000 czyli najstarsze egzemplarze z mojej kolekcji mają ponad 15 lat i kwitną sporadycznie. Mają właśnie jakieś 8-10cm średnicy i wg mnie są jeszcze trochę za małe. Niezależnie od wielkości L.ferox wydaje się, że ten gatunek ogólnie nie kwitnie intensywnie w przeciwieństwie do innych lobiwek. Jeśli widziałem w naturze kwiaty L.ferox to na stanowisku zawsze było to niewiele kwitnących roślin w stosunku do całej populacji i nigdy nie było więcej niż 1 kwiat na 1 roślinie. Wcześniej i chętniej oraz bardziej obficie kwitnie L.ferox v.longispina ale te roślinki wydają mi się być hybrydami między L.ferox i L.pugionacantha oraz L.ferox i L.lateritia.

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 22, 2016, 19:42:12 »
Też się zastanawiałem dlaczego feroxy tak słabo kwitną czyż by kwiaty tak bardzo osłabiał roślinę albo geny albo warunki klimatyczne ??? w warunkach naturalnych ale też w hodowli dają mizerne kwitnienie  ???u mnie roślinki 10 cm kwitną co drugi sezon i tylko jeden kwiat :-\

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 23, 2016, 23:06:55 »
Może nie muszą intensywnie kwitnąć, by przeżyć. W naturze mimo skąpych ilości kwiatów prawie zawsze na feroxach są owoce z nasionami. To dlatego mam ich tyle w kolekcji. To oznacza, że kwiaty nie mają problemu z zapyleniem a później nasiona z kiełkowaniem. Może kluczem jest termin kwitnienia. Feroxy w naturze kwitną nieco wcześniej niż inne lobiwki, te olbrzymy nie potrzebują pierwszych deszczy, by wydać kwiaty. Są na tyle duże, że zapas wody z poprzedniego okresu deszczowego pozwala im w czasie zupełnej suszy wydać kwiaty. Może to jest klucz do rozwiązania tej zagadki?