Hi-Media

Autor Wątek: Mini-szklarnia dla amatorów  (Przeczytany 26688 razy)

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
Mini-szklarnia dla amatorów
« dnia: Sierpień 08, 2009, 15:38:25 »
Może się przywitam. Od kilku lat zajmuje się kaktusami, ale jestem początkującym hobbystą. Może ktoś kto szuka patentu na lokum dla swych roślin zainspiruje się moim wynalazkiem :P Oto on:"

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Mini-szklarnia dla amatorów
« dnia: Sierpień 08, 2009, 15:38:25 »

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
Odp: Mini-szklarnia dla amatorów
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2009, 17:07:05 »
No no. Inspekt 1 klasa:) Ale zawartość jeszcze piękniejsza ;)

Alfi

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2009, 17:08:13 »
Moim zdaniem dla małej kolekcji to bardzo dobre rozwiązanie :) Izolacja jest, można kontrolować w jakimś stopniu wilgotność powietrza i nasłonecznienie oraz temperaturę, a i efekt wizualny daje ładny przy domowym ogródku ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2009, 17:10:06 wysłana przez prhz »

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2009, 20:32:35 »
Dobry wieczor.To samemu zrobione?A gdzie stoji to w zime?Ja zbieram kaktusy i sukulenty,ale tylko tak bo mi sie podobaja.Nie wiem jak te wszystkie kaktusy sie nazywaja.Pozdrawiam!

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2009, 21:25:42 »
Hmm. Witam ,,nuszka" :). Co do mini szklarenki, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. kaktusy mają się w niej świetnie. Obecnie posiadam coś podobnego o rozmiarach 2,5m/2m/1,5m. Konstrukcja z drewna i folii, łatwa do zrobienia i bardzo praktyczna. Gorąco polecam i pozdrawiam.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 17, 2009, 17:36:02 »
Zimą stoi w garażu, a kaktusy oczywiście na zimowisku, jeżeli tak można nazwać moje warunki :-\ Robione samodzielnie ze starych okien. Fakt, jak jest mała kolekcja nie trzeba dużego inspekciku. Ale kolekcje mają to do siebie, że lubią się rozrastać. Już jest to zmodernizowane. Niedługo może wstawię fotki całej skromnej kolekcji. Na drugi rok planuję budowę tunelu, bądź też szklarni :P Jedyna wada- lubi się nagrzewać, więc przerobiłem to tak, aby boki się otwierały. Dzięki za pochwałę zawartości xD Zaznaczam, że to ponad roczna fotka ;)

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2009, 05:50:33 »
Ja niestety nie mam zbyt dobrych warunkow do przezimowania kaktusow. Stoja  w zime u mnie w sypialni,poniewaz to pomieszczenie ktore najmiej nagrzewam.To jest najwiekszy problem :-[

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2009, 09:05:26 »
Ja właśnie też nie, ale teraz głowię się nad umieszczeniem ich w piwnicy.

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2009, 15:44:22 »
Piwnice mam strasznie ciemna.Jedynie w spolnej z sasiadami,gdzie rowery sie stawia jest jasniej.To miejsce  niestety potrzebuje na donice z kwiatami z ogrodu.Calego pomieszczenia nie moge przeciez zajac.Myslalam juz o strychu,ale tam zimno.Musze tez pomyslic do zimy,poniewaz te kaktusy co mam na balkonie coraz wiekszeJeden juz 95 cm.wysoki(z doniczka)             Pozdrawiam!

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2009, 19:20:31 »
A jaka temperatura utrzymuje się na strychu??

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2009, 19:38:25 »
Zalezy jaka temperatura na dworzu,czasem nawet minusowe stopnie.W lato zato goraczka.Tylko jest jasno.Dwa okna.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 18, 2009, 22:07:38 »
Ważne,żeby temperatura była odpowiednia, a ciemność kaktusy przeboleją. Trzeba będzie tylko uważać z przyzwyczajaniem ich do słońca.

Angelus

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2009, 21:27:24 »
Pomysł i wykonanie rewelacja. Kurcze, że tez ja nie umiem takiego czegoś zbudować. Piekna sprawa. Gratuluję pomysłu no i świetnej kolekcji.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2009, 21:36:35 wysłana przez prhz »

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2009, 21:52:08 »
Na drugi rok już nie będzie mi potrzebna.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 31, 2009, 17:52:32 »
Popatrzyłem na zdjęcie i zobaczyłem naszą /żony i moją/ szklarenkę która stałe na balkonie i byliśmy z niej ogromnie dumni. Było to wiele lat i kaktusów temu.
Wiele się  zmieniło tak w modzie na kaktusowe nowości, jak i ich pielęgnację.
Nasze kaktusy stoją sobie teraz w "wolnej kulturze" zabezpieczane na czas deszczu folią - i mają dużo powietrza, kwitną i doskonale rosną.

Twoja konstrukcja jest doskonała na wczesną wiosnę i koniec jesieni, ma jednak  wadę latem i w gorące dni, ma to wpływ na rozwój naszych ulubieńców, a mianowicie zbyt wysoką temperaturę wewnątrz szklarenki. Kaktusy wbrew dawnym opiniom tak znowu nie kochają upału, często w upalne następują oparzenia, kaktusy wstrzymują wzrost. Od dłuższego czasu jako jeden z warunków potrzebnych do dobrego rozwoju jest zapewnienie swierzego powietrze. W szklarniach są instalowane systemy wentylatorów.
Gdybym posiadał taką szklarenkę to szyby na ścianach bocznych zamienił bym np. na siatki, albo opracował sposób ich wyjmował w czasie upałów.

Nie jest to mędrkowanie ale doświadczenie i wiedza zaczerpnięta z literatury /badania wpływu na rozwój katusów na zboczach - czyli zwiększony przepływ wiatru wspólne naukowców meksykańskich i amerykańskich/.