Hi-Media

Autor Wątek: Mammillaria bertholdii spec. nov. - chyba najpiękniesza mamilaria  (Przeczytany 14815 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Mam na ekranie informacje i fotki prawdziwej perełki Mammillaria bertholdii spec. nov. - chyba najpiękniejszej mammilarii.
Tak różna od innych kaktusów jak ariokarpusy od reszty, ale z pewnością ładniejsza.
Moje pierwsze skojarzenie to piórka ptasie na ziemi. Zachwycałem się Aztekium valdezii, a ono nawet się równać nie może z tą perełką.
Moja kochana Danusia, która jest miłośniczką wielką meksykańskich kaktusów w tym w szczeg. mammilari aż zaniemówiła jak zobaczyła tę ślicznotkę.

Drodzy przyjaciele z forum, musicie poczekać kilka dni. Mam obowiązki zawodowe i rodzinne. Ale za dni kilka, ręczę jak pokaże fotki i zamieszczę tłumaczenie to się zakochacie w tej meksykańskiej piękności. Moim zdaniem nadanie nazwy od nazwiska odkrywcy to uchybienie, tyle jest pięknych słów dla opisania pięknej dziewczyny - aż się prosiło wybrać to najpiękniejsze.

Przepraszam za "kwiecistość" informacji. ale to coś zjawiskowego w naszym kolczastym hobby.

Eugen
PTMK o/Śląski

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
Odp: Mammillaria bertholdii spec. nov. - chyba najpiękniesza mamilaria
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2014, 11:59:42 »
Wiele smaku mi narobiłeś tą informacją. Postaram się dotrzeć do fotek tej rośliny ale jeśli mi się wcześniej nie uda to czekam niecierpliwie na to co napiszesz i pokażesz!  :D

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2014, 12:08:59 »
Są w internecie fotki od wczoraj.  Pierwsze fotki ogólnie dostępne i mały opis.

Zamieścił je Graham Charles wraz z art. w swojej internetowej gazecie Cactus Explorer 12. Jest to skrót z materiałów zamieszczonych w AfM38(2):124-128 Thomas Linzenna. Na tym artykule  się oparłem podając informacje.

Eugend

PTMK 0/Sląski

« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2014, 14:04:52 wysłana przez Eugen »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2014, 16:12:44 »
Trochę podstawowych informacji:
Andreas Berthold w czasie jego podróży do Meksyku w marcu 2013, znalazł ciekawą roślinę wymiary korpusu 2,5 x 1,5cm, w stanie Oaxaca nie wiedział jak ją ma zakwalifikować. Po badaniach w środowisku niespodzianka, kwiaty mają typową w proporcji  tubkę Mammillaria saboae, potwierdza się że, jest nowa, wcześniej nieznana, Mammillaria serii Longiflorae.  Została opisana w niemieckim AfM38 (2): 124-128 przez Thomas Linzen jako Mammillaria bertholdii Linzen spec nov.

Mammillaria bertholdii to niezwykły pod każdym względem nowy gatunek. Łączy w sobie cechy innych znanych gatunków. Wielkość i smukłe guzki-mamle mają pewne podobieństwo do M.luethyi. Osobliwe ciernie przypominają M.pectinifera i Pelecyphora aselliformis, pierzaste ciernie są idealne dopasowanie do skrajnych warunków środowiskowych. Kwiaty o średnicy od 30 -33mm, owoce i nasiona wpasowują się całkiem dobrze do serii Longiflorae.

Według miejsca występowania M.bertholdii powinny być klasyfikowana w grupie M.napina, a i blisko M.hernandezii. Jednakże odróżniają je rurki kwiatowe które nie są znane w tej grupie, ale natomiast są typowe dla grupy M.saboae. Natomiast kwiaty i nasiona M. bertholdii najlepiej pasują do grupy M.saboae.

Najciekawsze to co może to zwiastować. Gatunki grupy M.saboae do tej pory znane są tylko z Chihuahua, Sonora i Durango, więc Oaxaca jest poza zasięgiem ich występowania. Może odkrycie M.bertholdii to jedynie wskazówka, że dalsze populacje związane z grupy M.saboae występują w obszarze zawartym pomiędzy nimi.

Występują w małych płaskich zagłębieniach skalnych w płaskim skalistego krajobrazie, w którym zgromadziło się mineralne podłoże, w Oaxaca, District Miahuatlan de Porfirio Diaz, Mexic.

Dokładniejsze informacje za kilka dni.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 17, 2014, 15:32:01 »
Widziałem fotki - roślina jest rzeczywiście niespotykanie piękna i oryginalna!  ;D

gracesz

• Kolekcjoner
  • **
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2014, 11:01:28 »
Piękna!!
A tych, którzy ją jeszcze nie widzieli odsyłam do poniższego linka, strona 7 i 8.
http://www.cactusexplorers.org.uk/Explorer12/Cactus%20Explorer12_complete.pdf

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2014, 20:40:28 »
Niestety, nie mam zgody na zamieszczenie zdjęć które mam z zamieszczonych w AfM38(2):124-128.
Więc odsyłam do Nr 12 Cactus Explorer.
Adres podał powyżej gracesz.

Eugen
PTMK O/Śląski

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2015, 15:32:05 »
Szok.
Podobno można kupić M.bertholdii. Jest art. Dag Panko w rumuńskiej gazecie internetowej XEROPHILIA • Volume III, No. 4 (11), December 2014 | ISSN 2285-3987 na stronie 37 o ofercie jaka się pokazała na rosyjskiej stronie.
Podobno Rosjanin spotkał się z ostracyzmem środowiska w Rosji, został usunięty z wielu forów i stron.
Ma to być oferta importów. Myślę, że jest to bujda, a Rosjanin konfabuluje (oby).

Pozdrawiam Eugen
PTMK

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2015, 17:30:48 »
Myślę, że nie tylko Polak potrafi...
Obym się mylił ale może to być prawda i tylko patrzeć a ktoś nam roślinkę stamtąd pokaże u siebie w kolekcji.

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2015, 19:36:03 »
Ja myślę ze nas robią w konia. Meksyk w poszukiwaniu nowych roślin odwiedza kilka jak nie kilkadziesiąt tysięcy ludzi co roku,najwięcej i najdłużej to Czesi,trwa to już od 30tych lat,meksykanie też szukają i zbierają rośliny i nasiona na handel wszyskie zakątki były odwiedzane po kilka razy a Oaxaca nie różni się od innych miejsc,Będąc 5 lat temu w Meksyku widziałem  plantacje kaktusów ,niektóre sponsorowane przez Niemców i Japończyków.Jak do tej pory nie potwierdzono znaleziska podobno ukrywają żeby nie rozkradli stanowiska.Mammillaria bertholdii cierniami bardzo przypomina mammillarię pectinifera a kwiaty saboe,hernandezii ,tak myślę że to Niemcy wytworzyli hybrydę i wprowadzili na rynek jako nowe odkrycie z pomocą meksykan to jest tylko moje zdanie.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2015, 22:45:55 »
Przecież to są zdjęcia oryginalnych roślin w naturze. Nawet jeśli byłyby to hybrydy to ktoś musiałby je posadzić i odczekać parę lat, by upodobniły się one wyglądem do roślin z naturalnych lokalizacji. Komu by to się chciało i jak mogłoby się to opłacać? Oficjalne hybrydy osiągają wystarczająco duże ceny na rynku, by ktoś chciał dla kasy bawić się wciskanie ich komuś jako nowe gatunki.
To, że stanowisko jest ukryte jest dla mnie zrozumiałe. Jest całkiem prawdopodobne, że roślinka to endemit, na lokalizacji pewnie jest jej niewiele i gdyby zdradzić miejsce jej występowania to stanowisko naturalne zostałoby zdemolowane przez pseudokaktusiarzy gdzieś w ciągu 2-3 lat.

Uczestniczyłem w 2006 roku w odkryciu Rebutia malochii. Dziś, na oryginalnym stanowisku tych roślin już nie ma. Trzeba ich szukać gdzie indziej. Kilka wypraw ludków ze śrubokrętami wystarczyło, by tych roślin już tam nie było.

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2015, 21:21:02 »
Ja po prostu nie wierze w jakieś fenomenalne odkrycia kaktusów  ;)posadzić w naturalnym środowisku co za problem i zrobić zdjęcie w Meksyku hodowane rośliny niczym się nie różnią czy w ogródku czy na łące nie do rozpoznania a zanim wyjdzie wszystko to się o karze że już ich nie ma tylko są w hodowli i jak rebutia malochii cena kosmiczna jak w większości przypadkach 8) rebutie malochii odkryto w 2005 r i jest to odmiana R.leucanthema tylko o białych kwiatach dlatego przyjęto ją jako inny gatunek jak się dokopałem do informacji !!

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2015, 22:45:52 »
Z tą R.malochii to akurat kiepski przykład bo to właśnie na wyprawie, na której także i ja byłem udało się odkryć tę roślinkę. Czy jest to odmiana R.leucanthema czy też nie to sprawa dyskusyjna i zależy od autorów ale R.malochii to na pewno nie była hybryda posadzona do ziemi przez naszą ekipę tylko przez przypadek odnaleziona nowa roślinka.
Ponieważ widziałem trochę roślin w naturze dość dobrze jestem w stanie odróżnić oryginalną fotkę rośliny ze stanowiska od hybrydy zakopanej w piasku dla potrzeb jednej fotki. Oprócz tego trudno wyprodukować jedną hybrydę w wielu kopiach, do tego przenoszących wszystkie cechy w kolejnych pokoleniach.
Nie wiem jak to wygląda w Meksyki ale w Ameryce Południowej znam mnóstwo ciekawych miejsc, gdzie dziś nie ma dostępu (brak dróg) i jestem przekonany iż rośnie tam mnóstwo nowych, nie znanych nam dziś gatunków. Właściwie na każdej wyprawie odkrywamy coś nowego. Nie zawsze jest to nowy gatunek jakiegoś kaktusa, często są to nowe odmiany, ciekawe formy czy nowe, nieznane do tej pory stanowiska wcześniej już znanych roślin.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 16, 2015, 16:55:42 »
Rebutia (Mediolobivia) malochii z białym kwiatem? Nie znam...  ???

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 16, 2015, 19:31:42 »
Z Meksykiem jest tak samo jak np. z Boliwią są miejsca niedostępne i bez dróg ale można powiedzieć że jest przekopany w szerz i dłuż,  jedynie wysoko w górach jeszcze są nie zbadane  czytałem ostatnio iż używają Quadrocoptery do szukania kaktusów >:(Będąc w Meksyku w okolicach Pachuca widziałem prawdziwą fabrykę nasion  miliony kaktusów hodowanych jak sałatę i wierz mi na pewno nie rozpoznał byś że są z hodowli dlatego nie jestem przekonany co do nowych odkryć
  jak wspomniałeś jest to sprawa dyskusyjna co do nowych gatunków dlatego ja będę się trzymał swojej wersji i nie będę nikogo przekonywał do swoich racji.