Hi-Media

Autor Wątek: Matucana  (Przeczytany 6254 razy)

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
  • Reputacja: 0
Odp: Matucana
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2017, 15:21:36 »
No i po zimie :)
Od dwóch dni moich kilka Matucan i Lobivie, na balkonie. Było zraszanie i dzisiaj będzie kolejne, a jutro chyba pierwsze podlewanie. Jak sądzicie? Podlewać, czy można jeszcze z tydzień poczekać? Dawno nie wystawiałem kaktusów tak wcześnie.
Tej zimy kaktusy trzymałem w podłożu, w piwnicy (bez światła). Trudno mi na razie oszacować straty.
P.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2017, 15:21:36 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 25
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2017, 17:01:39 »
Również zamierzam jutro wynieść na odkryty balkon część kolekcji.
Nie ma jednak mowy o podlewaniu, na to pewnie przyjdzie czas dużo później. Jak patrzę na prognozy długoterminowe (oczywiście ich trafność jest problematyczna) to widzę nocne spadki temperatur do -3-4. Jak się nie bać i podlać?? Musi im wystarczyć wilgoć w powietrzu.
Te za szkłem podleję oczywiście znacznie wcześniej.

piotrek1975

• Expert
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 4
    • KAKTUSY-PIOTRA
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2017, 23:21:03 »
Cóż , kwiecień plecień-jutro lato, pojutrze lato, za parę dni jesień, a jeszcze i zima może dać znać o sobie. Ja  podlewam mrozaki na skalniaku, woda tam szybko odparuje-zresztą im wilgoć przy chłodzie niegroźna-gorzej jak mają za wilgotno w letnie upały.
Podlewam też siewki i rośliny szczepione-reszta na razie tylko zraszanie.

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2017, 23:52:02 »
Dobrze, że podpytałem. W ubiegłym roku i dwa lata temu kaktusy "wychodziły" na balkon w połowie kwietnia i po tygodniu były podlewane.
Ale z drugiej strony ja mam ok. 30 kaktusów i schowanie ich na parapet w razie mroźnych nocy nie stanowi problemu.
Myślicie, że do Świąt nie podlewać?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 01, 2017, 17:41:50 »
Patrz na prognozy pogody - ponoć na Święta ma być chłodniej i to dużo chłodniej niż jest obecnie.

Oczywiście tych kilka roślin które masz - bo 30 sztuk to wg. mnie kilka  ;) - zawsze można zebrać w razie niebezpieczeństwa. Mimo to z podlewaniem bym się nie spieszył.

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 04, 2017, 18:22:07 »
To póki co nie podlewam kaktusów. Zrobię to po Świętach.
Mam nadzieję, że nie wykończy ich pogoda. Już prawie tydzień stoją na słonku z suchym (po zimie) podłożem. Zraszałem je jedynie dwa razy.
P.

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 22, 2017, 11:20:58 »
Temperatura nocą wciąż bardzo niska.
Ale ja się zastanawiam czy można czekać aż tak długo na pierwsze podlewanie. Na balkonie Matucany I Lobivie stoją już 3 tygodnie. Czy myślicie, że jeszcze tydzień - 10 dni powinienem czekać?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 22, 2017, 14:00:22 »
Podlewanie roślin w temperaturze niższej niż 10 stopni jest niebezpieczne, poniżej 5 - a tyle jest obecnie nocami - potencjalnie śmiertelne. Na sucho wytrzymają wiele ale podlane już nie...
Zapowiadają poprawę pogody już w maju więc tydzień można poczekać, przecież się nic nie stanie.

Moje również stoją na odkrytym balkonie, przykrywałem je podczas minionych nocy gdzie było -3 stopnie ale o podlewaniu ich absolutnie nie myślałem... Bardzo lubię swoje rośliny, przyzwyczaiłem się do nich i nie chcę ich stracić.

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 22, 2017, 14:57:50 »
Dziękuję. Ja oczywiście też nie chcę ich stracić, dlatego pytam. A pytam też dlatego, że jeśli nie w ten weekend, to podleję je dopiero  między 3 a 6 majem.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2017, 08:04:29 »
Ja poczekam jak zwykle do pewnej, wiosennej pogody i ciepła więc podleję rośliny stojące na odkrytym balkonie dopiero po 15tym maja. Wystarczy - zawsze wystarczało.

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 13, 2017, 13:58:41 »
Moja strategia podlewania wygląda tak kaktusy podlewam dopiero kiedy zaczynają puszczać pierwsze ciernie(w tym roku było pod koniec maja) chyba że kwiaty idą to dopiero po przekwitnięciu puszczają ciernie no to jest sygnał do pierwszego podlania.Jeśli chodzi o kaktusy wysokogórskie sprawdził mi się sposób latem żeby oroja,matucana,mammilaria senilis dobrze rosła na noc wsadzam do lodówki ustawiona na  10 stopni(nie do zamrażarki    ::)!!!!!) a rankiem wystawiam za okno jest to naturalny cykl górali noc zimna dzień gorący

RobKurc

• Amator
  • *
    • sneakers sklep online Retrokicks
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 25, 2017, 12:12:29 »
Zdrowy, piękny... gratulacje z okazu :0