Hi-Media

Autor Wątek: Ciekawostki  (Przeczytany 3729 razy)

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
Ciekawostki
« dnia: Wrzesień 24, 2009, 21:29:06 »
Znacie jakieś ciekawe historie dotyczące kaktusów?? Jakieś nie typowe zachowania itp.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Ciekawostki
« dnia: Wrzesień 24, 2009, 21:29:06 »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Odp: Ciekawostki
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2009, 08:04:45 »
Witam
Wydajemy w Sląskim PTMK w Gliwicach nie refularnie klubowy biuletyn. Podczas pracy nad numeru poświęconym Lithopsom w kórym zamieszczony został doskonały art. "Lithopsy" Pana Lecha A. Walotek-Scheidegger znalazłem taką oto informacje

...Kapsuła nasienna posiada hydroskopijny mechanizm, który w naturze, po skropleniu zaledwie paroma kroplami deszczu prowadzi do jej otwarcia (proces ten trwa nieco ponad jedną minutę). Deszcz wymywa nasiona, które znajdują natychmiast optymalną sytuację do kiełkowania. W czasie suszy torebka zamyka się na powrót. Zamykanie torebki jest jednocześnie jej ponownym procesem schnięcia. Taki proces może odbywać się wielokrotnie....

Prosze jaki ciekawy mechanizm oszczędnego gospodarowaniem nasionami.

EUGEN

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2009, 21:32:33 »
Witajcie
Jak widzę wysiewy w najlepsze.
Mając na uwadze popularyzacje i pogłębieni wiedzy mam małą zagadkę dotyczącą nazw części nasiona. Jaki jest polski odpowiednik:
testa,
cuticule,
hilum,
i pare słów o tych nazwach związanymi z nasionami.

Eugen

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2011, 21:09:32 »
Wychowałem sobie aktorów do tego zdjęcia trochę się zeszło ale fotkę już mam . Ciekawi Was może jak to się dzieje i jakie to względy czy warunki powodują że różne rośliny przyjmują taką samą lub bardzo podobną metodę na życie .
Na zdjęciu to doskonale widać . Model prze kaktusy może nie tak mocno preferowany (częściej inne sukulenty taki agavowy kształt przybierają ) ale jak widać występuje . W tych samych rejonach i kuliste kaktusy też występują .
Może macie swoje zdanie na temat co jest zaletą a co wadą takiego rozwiązania przykładając do tego formy kuliste czy walcowate .
Dla mnie to bardzo ciekawe a dla Was ?