Hi-Media

Autor Wątek: Dodatki do podłoża  (Przeczytany 5949 razy)

lukicrane

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Dodatki do podłoża
« dnia: Luty 27, 2014, 22:35:45 »
Ostatnio wyczytałem, że niektórzy hodowcy dodają przy tworzeniu podłoża skały lub minerały pochodzenia wulkanicznego  np. zeolit, pemzę,ale i również samą lawę w granulacie lub sproszkowaną. Zdarza się, że zamiast piasku, żwiru używają antukę, Nie wiem w jakich proporcjach i czy to dobry pomysł. Co o tym sądzicie? Przy okazji chciałbym zapytać czy tworząc podłoże lepiej je wymieszać czy wsypywać do doniczek warstwowo. Na forum znalazłem obie praktyki, ale która jest korzystniejsza?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Dodatki do podłoża
« dnia: Luty 27, 2014, 22:35:45 »

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
Odp: Dodatki do podłoża
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2014, 22:50:56 »
Moim zdaniem,by eksperymentować z podłożem do kaktusów trzeba by mieć po kilka sztuk przynajmniej z każdego gatunku.
Wtedy po kilku latach można sprawdzić w czym dane  kaktusy najlepiej rosną.
Mam kaktusy z różnych rodzajów i wszystkie rosną w tym samym podłożu,czy to kaktusy meksykańskie,czy południowo-amerykańskie.
Ja stosuję mieszankę ziemi do kaktusów wymieszaną ze gruboziarnistym piaskiem ( płukanym ) i drobnym żwirem 4-5 mm
w proporcji 1/1/1.Nie mam tzw. kaktusów trudnych,więc moje kaktusy rosną w takim podłożu bez problemu.
Ja wszystko mieszam i do takiej mieszanki sadzę moje kaktusy.Na dno doniczki oczywiście drenaż.
Zeolit - o ile mi wiadomo,to stosowany jest w filtrach akwarystycznych,bo pochlania substancje toksyczne z wody.
Wyczytałem gdzieś,że może także pochłaniać substancje pokarmowe,gdy zasilasz kaktusy nawozem,jeżeli jest w podłożu.
Antuka ( seramis,keramzyt ) - można stosować zamiast żwiru.Ma tą zaletę,że jest dużo lżejszy.Czasami też trochę dosypuję do podłoża.
Przede wszystkim chodzi o to,by ziemia ( podłoże ) w doniczce nie było zbite i ciągle wilgotne.Części mineralne ( żwir i piach ) są obojętne,
a przynajmniej takie być powinny.Pomagają w lepszym parowaniu wody z podłoża i lepszej wentylacji.

lukicrane

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2014, 20:37:09 »
Dziękuję za odpowiedź. Na pewno, żeby mieć porównanie trzeba by było spróbować różnych mieszanek na kilku kaktusach jednakowego gatunku. Liczyłem, że może ktoś już tak eksperymentował :) Pozdrawiam

lukicrane

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2014, 19:04:23 »
Moja mieszanka jest gotowa. Już jutro wielkie przesadzanie. 35% przepłukany piasek, 35% żwir (ok. 0,5 cm), 29% ziemia do kaktusów jako baza, 1% pokruszony keramzyt. Substrat jest bardzo lekki i mam nadzieję, że tchnie nowe życie w moje roślinki :). Dziękuję za wszelkie rady, w tym temacie :) .

maryjan13

• Super Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2014, 21:09:32 »
Patrząc na to zdjęcie podłoża,to ja bym dosypał jeszcze do tego trochę żwiru lub keramzytu,ale nie pokruszonego,tak z 10 %.
Na dno doniczki oczywiście drenaż,tak ok. 1-1,5 cm.
Powodzenia w przesadzaniu i obfitego kwitnienia w nadchodzącym sezonie życzę.

lukicrane

• Amator
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2014, 21:28:19 »
Do drenażu mam 6kg otoczaku ok. 1cm. Żwirku zostało mi tylko ok. 0,5l , ale keramzytu mam ok. 1l, więc dodam tak, żeby było dobrze :) Dziękuję, oby kwitły :)

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2014, 19:11:31 »
Mnie tutaj brakuje perlitu który by tą ziemię mocno rozrzedził. Boję się bowiem, że jak będzie mokra to już nie będzie ani lekka ani tak przepustowa jak teraz...

Powodzenia w kwitnieniach życzę.  :)

lukicrane

• Amator
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2014, 18:44:47 »
Powiem tak: ziemia jest przepustowa, bo to sprawdziłem. Jeśli chodzi o jej lekkość, to cudów nie ma i po podlaniu czy ziemia czy piach zbijają się. Mokre tylko kokosowe podłoże chyba jest lekkie. Perlit jest dostępny w 20kg workach, a na moje domowe potrzeby (ok.14l substratu) jest to ilość zbyt dużo. Nawet nie chodzi o cenę, ale co zrobić z resztą? No można schować do piwnicy, ale jeśli 3/4 roślin znowu przesadzę za 2 lata to w 20 lat tego nie zużyję. Z piaskiem jest podobnie, tylko 20kg worki. Dla was- zawodowych hodowców- są to ilości odpowiednie. Wszystko potrzebne do podłoża kompletowałem 2 tyg., bo żeby zdobyć drobny żwir, piach i odpowiedni otoczak to w Poznaniu to cud. Objechałem wszystkie markety budowlane i sklepy ogrodnicze jakie znam. Jeśli ktoś ma spr.miejsca w stolicy wielkopolski do zdobywania tych materiałów, to niech napisze. Roślinki już zaczęły kwitnąć (na razie 2) :) Jak wszystkie pąki się rozwiną, to wrzucę fotki :) Pozdrawiam :)

lukicrane

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2014, 16:18:44 »
Mam jeszcze jedno pytanie w temacie substratu. Ja użyłem "piasku do piaskownic", bo znajomemu zostało. Oczywiście przepłukałem go i wysuszyłem. Czy lepszy jest ten co użyłem, czy piasek kwarcowy ok.1mm (20kg worki) dostępny w marketach budowlano-ogrodniczych, czy  może piasek rzeczny (5kg worki w leroymerlin)?

maryjan13

• Super Hodowca
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2014, 20:43:27 »
Ja używam piasku płukanego,takiego budowlanego do tynków.
Jest drobny,ale nie posiada już tych cząstek mikroskopijnych,tego pyłu.
Jeżeli ten piasek ( do piaskownicy ) przepłukałeś,to pozbyłeś się tego pyłu,więc w ostateczności może być.

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2014, 20:19:18 »
Trochę się zaniepokoiłem czy nie dałem za dużo drenażu na dno. Mam doniczki o wysokości 10 cm i dałem ze 3-4 cm keramzytu na dno i to dość grubego. Nie za dużo?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2014, 20:55:06 »
Ja tyle nie daję. Ale generalnie to nie ma aż takiego znaczenia, przecież roślina i tak ma do wykorzystania 5-6 cm substratu więc da sobie radę.