Hi-Media

Autor Wątek: Matucana oreodoxa ssp. rebutiiflora (G. Charles) Corman 2013 NOWOŚĆ  (Przeczytany 3458 razy)

Eugen

 • Moderator
 • Super Hodowca
 • *****
 • Wiadomości: 504
 • Reputacja: 16
  • Zobacz profil
OPIS
Podgatunek Matucana oreodoxa ma czerwone kwiaty z białą gardzielą średnicy 6,5 cm długie na 8 cm.

Kaktus kulisty, ± spłaszczone na wierzchołku , rozszerzający się stożkowo ku ziemi , średnicy do 7 cm  i  wysokości 4-6 cm, intensywnie  zielonym z ciemno zielony połyskiem. Silny rzepowy korzeń, 9 -12 niskich żeber, zaokrąglone guzki , oddzielone wąskim poziomym rowkiem. Areole okrągłe filcowate białe o średnicy 7 mm., oddalone co 12 mm., silne proste lub lekko zakrzywione ciernie, brązowe przechodzące do białego, 1 cierń centralny może osiągnąć długość do 25mm. i do 6 cierni promieniowych długości do 20 mm. Ogólnie wszystko ciernie są o wiele krótsze od podanych które są maksymalnymi długościami.
Kwitnienie za dnia ( w środowisku listopadu). Czerwone kwiaty z białym gardłem, actinomorphiczne, lejek średnicy 6,5 cm., długości 8 cm., nasiennik ma kilka łusek, rurka o średnicy 9 mm. Komora nektarowa otwarta długa 1 cm, białe pręciki ustawione wzdłuż rurki nie wystają nad koronę i biały słupek (stigma) z 5 płatkami kremowego koloru.
Owoc mięsisty, wydłużony, długi około 17 mm. i szeroki13 mm., z kilku łuskami, zielony. Ciemnieją z wiekiem, pękają wzdłuż.
Nasiona czarne długości 2,5 mm i szerokości 2 mm., podobne kształtem do nasion Matucana oreodoxa ssp. oreodoxa .

Uprawa - Są uznane za gatunek wrażliwy w uprawie, wymaga dobrze przepuszczalnego podłoża, temperatura zimą około 10°C,  (ale jest stosunkowo odporna nawe na niższe temperatury). Pozyskiwanie przez wysiew lub odrosty.
Etymologia nazwy-
Matucana: w nawiązaniu do nazwy miejscowości, miasto Matucana w Dep. Lima, Peru.
- oreodoxa greckiego Oreo, góry i Doxa, opinia, sława, szczególnie w odniesieniu do widocznego rozkwitu tego gatunku górskiego.
- rebutiiflora: w łacinie Floris, kwiat: kwiat Rebutia, nawiązuje do wyglądu kwiat.
Siedlisko - Peru, Ancash, w pobliżu miasta Sihuas, do wysokości 3100 m.npm., znane z jednego stanowiska.
Ekspozycja - maksymalnna jasność, (światło słoneczne akceptowane).
Temperatura minimalna - 10°C
Podlewanie - Zima: nie podlewać, lato: średnio.Substrat - mineralny
Maksymalne wymiary - Wysokość: 5 cm., szerokość: 7 cm.
Kolor kwiatów - Czerwony, biała gardziel.
Publikacje
G. Charles Matucana rebutiiflora, nowy gatunek kaktusa z Ancash, Peru, Bradleya 31: 2-4, poz. 1-9 (2013).


Eugen
PTMK
O/Śląski

Ciekawostka, G.Charles w pierwszej kolejności nie zamieścił art w peruwiańskim Quepo, ale w Bradleya.
powodowane jest to chyba??? zaniechaniem wydawania tego sympatycznego rocznika.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2013, 20:10:48 wysłana przez Eugen »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów


blabla

 • Członek PTMK
 • Hodowca
 • **********
 • Wiadomości: 490
 • Reputacja: 26
  • Zobacz profil
Odp: Matucana oreodoxa ssp. rebutiiflora (G. Charles) Corman 2013 NOWOŚĆ
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2013, 17:36:20 »
Ciekawy jest ten kwiatek. Właściwie niemal identyczny jak u Lobivia zecheri z Ayacucho. Fotkę tej lobiwki wrzucam poniżej:


Lobivia zecheri TB293.1

Eugen

 • Moderator
 • Super Hodowca
 • *****
 • Wiadomości: 504
 • Reputacja: 16
  • Zobacz profil
Odp: Matucana oreodoxa ssp. rebutiiflora (G. Charles) Corman 2013 NOWOŚĆ
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2013, 17:58:27 »
Troche dodatkowych informacji o tej ciekawej matukance podanych przez Grahama Charlsa.
Została odkryta przez przypadek, kiedy Rob Underwood zobaczył jasny czerwony kwiat rośliny w pobliżu drogi i zatrzymał się w celu jego zbadania. Populacja, której lokalizacja znajduje się na skraju uprawianego pola, gdzie znaleziono tylko kilkanaście osobników. Po poszukiwaniach, Rob Underwood  i Chris Pugh znależli jedynie więcej dwie rośliny  w pobliżu, także na małej nie uprawianej działce.Chris Paul Hoxey pokazał Grahamowi Gcharles miejsca znalezienia tej roślinki. Miejsce nie było zbyt szczęśliwe, wręcz złe rokujące przyszłości Matucana oreodoxa ssp. rebutiiflora, krawędż uprawianego pola to lokalizacja skrajnie ryzykowna.
Chris Paul Hoxey i Graham Charles przeszukać obszar szukając szerszej populacji. Skaliste wzgórzu w pobliżu nie było uprawiane więc zdecydowali się je zbadać
...Jak weszliśmy na wzgórze, napotkaliśmy kilka skał i rzeczywiście kilka roślin M.rebutiiflora. W pobliżu szczytu wzgórza, nie było stromego skalistego zbocza z widokiem na dolinę i tutaj znaleźliśmy wiele więcej roślin. Niektóre rośliny miały swoje jasne czerwone kwiaty otwarte, więc były bardzo łatwe do znalezienia. To było wielkie emocje, aby znaleźć tak wiele roślin w miejscu, gdzie będą one prawdopodobnie bezpieczne. Nie mieliśmy czasu na zwiedzanie wszystkich podobnych miejsc w pobliżu, ale jest prawdopodobne, że rośliny będzie można znaleźć w kilku miejscach w przyszłości.....

Nasiona odkrywcy udostępnili Aymeric de Barmon. Kupowałem w br. sporo nasion u tego sympatycznego Francuza, ale na  ssp. rebutiiflora niestety się już nie załapałem. Mam obiecane nasiona w przyszłym roku.

Matucana oreodoxa ssp. rebutiiflora, jest tak nietypowa a i efektowna, że będzie moim zdaniem jedną z bardziej lubianych i cenionych matukan w kolekcjach.

Pozdrawiam miłośników matukan
Eugen PTMK O/Śląski