Hi-Media

Autor Wątek: Aztekium valdezii  (Przeczytany 10068 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Aztekium valdezii
« dnia: Lipiec 03, 2013, 23:13:47 »
Dostałem e-mailem wiadomość, podobno jest nowa Aztekium valdezii.

"Witaj przyjaciele,
od dawna krążą pogłoski o spektakularnym odkrycia w Meksyku. Pokazał Damian Sergii, nowe Aztekium jest bardzo urodziwe.
Pokazano pierwsze zdjęcia z stanowiska (całkowicie utajnione i też już w doniczce).
Sprawdziłem w internecie - burza na różych forach, zwłaszcza angielskich.

Sprawdzcie sami

Eugen

oraz

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Aztekium valdezii
« dnia: Lipiec 03, 2013, 23:13:47 »

PioRej

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Aztekium valdezii
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2013, 05:53:53 »
Piękne rośliny.
Ta skałka rosła chyba z nimi.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2013, 11:42:45 »
Witam
Troche więcej informacji przecieka o Aztekium valdezii nom.prov,. Ile prawdy a ile przypuszczeń i dywagacji trudno powiedzieć.
Podobno?? roślina  występuje na zachód od Tunalguiila w stanie Nuevo Leon, ma rosnąć wolno, ale szybciej niż A.ritteri.
Nowinka rozpaliła emocje, widać oferty kupna, a ceny kuszące, dobrze, że utajniono lokalizację.

Eugen
PTMK O/ŚLąski

Jest też jeszcze jedno dostępne zdjęcie.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2013, 21:38:51 »
Rumuni podają w specjalnym numerze swojej gazetki komputerowej poświęconej kaktusom kompendium informacji o AZTEKIUM VALDEZII.
Polecam. Wiadomość jest jeszcze ciepła.

Oto adres
http://xerophilia.ro/wp-content/uploads/2013/08/AZTEKIUM-VALDEZII.pdf

Eugen
członek PTMK

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2013, 23:50:00 »
No i się narobiło.

Zainteresowanie Aztekium valdezii zrodziło ogromne pożądanie. Nasiona i rosliny osiągają rekordowe ceny.
Po jesiennym spotkaniu Belgii rozmawiałem jednym z naszych polskich kolekcjonerów który tam kupił 10 nasion, cena którą podobno zapłacił to istne szaleństwo.
Była też oferta na Allegro sprzedaży małej szczepionej roślinki, cenę chyba wszyscy widzieli ja mam typowe dla ślązków pragmatyczne podejśćie, za 2-3 lata jeżeli będę chciał to kupię nasiona lub roślinki za część kwoty za którą dzisiaj są proponowane. Ale cóż każdy sam decyduje.
Przeglądając fora zachodnie spotkałem bardzo ostre wypowiedzi o szabrowaniu nasion i roślin, czyli niszczenia dla zysku stanowisk występowania A.valdezii, dotyczy to podobno kilka znanych osób.

Nasiona można już kupić w Czechach ceny są konkurencyjne, ale dalej wysokie:
10 seeds = 32 €,   20 seeds =  60 €,   30 seeds = 90 €,  40 seeds = 115 €,    50 seeds =130 €,   100 seeds =215 €,  500 seeds = 850 €.

Ja się nie piszę.
Pozdrawiam

Eugen
Członek PTMK O/Śląski

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2013, 10:56:44 »
Za 2-3 lata to porcja 20 nasion tego Aztekium będzie kosztować 0,50€ jak obecnie A.hintonii czy A.ritteri. Wg mnie wydawanie jakiejkolwiek kasy na tę roślinkę to zwykłe marnotrawstwo, po prostu pieniądze w błoto.

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2014, 23:42:13 »
A ja się zastanawiam,skąd ten " Pepik " ma tyle nasion,jeżeli to Aztekium zaistniało oficjalnie tak niedawno !?!?!?

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2014, 22:11:14 »
Kolego Maryjanie, odpowiedż jest prosta.
1. Doskonała znajomość Meksyku
2. REFLEKS.

Eugen

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2014, 23:39:12 »
Na KAKTUSIADZIE w Ustroniu krótka super prelekcja, z rewelacyjnymi fotkami G.Matuszewskiego z ekspedycji.

W lutym br. wyjechała do Meksyku czteroosobowa grupa doświadczonych kaktusiarzy z Czech i Polski z zamysłem dotarcia do miejsca występowania „nowinki”. W oparciu o udostępnione śladowe informacje lokalizacji miejsca  gdzie odkryto A.valdezii oraz o doświadczenie i doskonałą znajomość Stanu Nuevo León postanowili eksplorować 5 wytypowanych miejsc.
   Jedna z lokalizacji okazała się strzałem w „10”.  Dojazd samochodem gruntową drogą, a następnie pieszo 20 kilometrów dnem płynącego skalnym wapiennym wąwozem potoku. Woda momentami sięgała do piersi, ściany urwisk setki metrów zamykały możliwość ucieczki w razie opadu deszczu i podniesienia się poziomu wody. Skalne progi i płynąca jaskiniami woda wyprowadziła do szerszej doliny ze ścianami porośniętymi milionami miniaturowych perełek A.valdezii.
Piękne zdjęcia powiedziana z werwą krótka relacja. SUPER.

Pozdrawiam
 EUGEN
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2014, 09:00:09 wysłana przez Eugen »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 03, 2014, 20:11:36 »
Aztekium valdezii, the new peyote
W ostatnim numerze internetowej rumuńskiej gazety komputerowej „XEROPHILIA • Volume III, No. 2 (9), June 2014 | ISSN 2285-3987ukazał się kolejny artykuł, poświęcony Aztekium valdezii. Sensacyjny tytuł, intrygujące wprowadzenie, miałki tekst, piękne zdjęcia ot i co. Odniosłem wrażenie, że szukano odpowiedniego preteksu do przypomnienia o sobie (my pierwsi podaliśmy tę informację) oraz pokazać wspaniałe zdjęcia roślin.
Autor, jest utajniony ...
Uwaga: Ponieważ poniższy materiał zawiera nowe i poufne informacje na temat roślin, który aby zostały zabezpieczone przed chciwością "łowców roślin", dlatego opublikowanie ten artykułu bez podania nazwiska autora i lokalizacji, zarówno w celu ochrony jego prywatności jak i siedliska...
Po ki czorta, lokalizacji dla zainteresowanych jest otwarta, rośliny i nasiona za wielkie pieniądze w ilościach hurtowych dostępne.
Treść kręci się wokół leczniczych?? właściwości Aztekium valdezii, wg jednych
... Stojąc u podnóża góry, niedaleko miejsca, gdzie roślina rośnie, rozmawiałem z kilkoma osobami, chciałem dowiedzieć się więcej o Aztekium valdezii, ku mojemu zdziwieniu, dowiedziałam się, że roślina ta jest znana w społeczności, mieszkańcy nazywamy to "pejotl", ponieważ mają przekonanie, że to łagodzi ból kości i mięśni..., 
...inna kobieta - starsza pani, która nie mieszka daleko stąd, powiedziała mi, że nie wierzy, że rośliny ma właściwości lecznicze, według jej słów, ona sama czyniła próby z wykorzystaniem roślin przez dłuższy czas i nie widziała pozytywnego rezultatu...

Takie mieszane uwagi. Ale fotki rewelacja

Pozdrawim Eugen

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 04, 2014, 20:18:52 »
W tym samym numerze internetowej rumuńskiej gazety komputerowej „XEROPHILIA • Volume III, No. 2 (9), June 2014 | ISSN 2285-3987, gorzki artykuł Dag Panco, z Țegheș, Rumunia.
Pod wiele mówiącym tytułem „good news, bad news and a memorable photo” – „dobre wieści, złe wieści i niezapomniane zdjęcia”.
Dobre, to że jest znanych już od 4 do 6 stanowisk występowania Aztekium valdezii, i chyba nie grozi wydrapanie kaktusików.
Gorzkie jest stwierdzenie autora, że nadzieją dla A.valdezii oraz ostatnio odkrytej mammilarii (Mammillaria huntiana sp. nov. Leccinum J. García-Morales, A. Eduardo Estrada C., Miguel A.González-Botello & Victor A. Vargas-Vázquez.)  jest inne nowe odkrycie które odwróci od nich uwagę  i POŻĄDANIE.
Bardzo mocno wypomina ofertę tych maleńkich perełek ...czeskiego przedsiębiorcy i są wyceniane między € 180 i € 500 dla roślin 2,5 cm...
Martwi zwłaszcza bezsilność prawa jak nie dalekiego Meksyku to praworządnej Unii Europejskiej.

Polecam fotki.

Eugen
PTMK O/Śląski
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2014, 20:26:53 wysłana przez Eugen »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2014, 00:39:20 »
Złe odium wisi na A.valdezii, ale może coś w co wątpię się zmieni. Masowość oferty,  horrendalne ceny roślin oraz nasion zwróciły na siebie uwagę  i uwypukliły wagę problemu.

Ostatnio Włoskiego Ministerstwa Środowiska, wysłał listy do wszystkich szkółek (producentów) kaktusów i sukulentowych we Włoszech, przypominając że prawa zakazuje sprzedaży meksykańskich roślin odkrytych po 1997 roku bez dokumentów o legalnym pochodzeniu nasion.

Wypominane jest obchodzenie obowiązujących przepisów przez organizatorów targów roślinami poprzez przymykanie oczu na handel nielegalnymi importami poza terenem targów - na parkingach.

Pazerność paru osób może stworzyć problem dla zwykłych "parapeciarzy"

Pozdrawiam Eugen
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2014, 08:11:42 wysłana przez Eugen »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2014, 22:13:16 »
Kilka osób telefonicznie pytało czy może nas to dotyczyć oraz czy aby nie przesadzam - chodzi o kontrole i odpowiedzialność za nieprzestrzegania ustawy CITES.
W Polsce o ile dobrze wiem to pomijając incydent złapanych na  przemycaniu kaktusów na Okęciu przez grupy Czechów to nie słyszałem. Ale może wszystko przed nami zwłaszcza po wytknięciu przez włochów za Aztekium valdezii też naszej nacji.
Co do konsekwencji to przypomnę głośną sprawę z XIV Wystawy Kaktusów w Trento. Nalot "policji citesowej", efekt 13 osób aresztowanych, kara 3098Euro. Fala ostrej dyskusji przelała się po forach zachodniej europy (ukarani m.inn to Niemiec i Węgier) a zwłaszcza we Włoszech.
Dla zainteresowanych do zapoznania się;
http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=it&u=http://forum.cactus-co.com/viewtopic.php%3Ff%3D8%26t%3D30614&prev=search

Pozdrawiam Eugen

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 28, 2015, 21:21:27 »
Jestem już posiadaczem valdezii ale szczerze żaden szał dla mnie wygląda jak hybryda  ritterii x hintonii  i tak czasem się zastanawiam czy nie wpuszczają nas w maliny z tymi nowymi gatunkami potem się okaże że to tylko mieszaniec chęć zarobienia kasy bo wprowadzenie nowego gatunku do sprzedaży to kupa forsy
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 12:02:03 wysłana przez anndy123 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 29, 2015, 20:00:30 »
Ja bym się nie odważył pochwalić tą rośliną...  ???

Czytaj wyżej...