Hi-Media

Autor Wątek: MIKORYZA cudowny środek dla roślin  (Przeczytany 3097 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
MIKORYZA cudowny środek dla roślin
« dnia: Marzec 25, 2013, 15:41:52 »
Mikoryza.
Temat przerabiany w szkole średniej, ale kto się by wtedy tym przejął, a szkoda bo temat wielce obiecujący. Już kilka lat jak zwróciły moją uwagę dostępne w handlu preparaty ukierunkowane na kwiaty i różne warzywa. Okazuje się, że mikoryza ma kolosalny wpływ na plonowanie, wzrost roślin wręcz dziwne, że bez potraktowania tych małych „flanc te frace” jednak rosną. Nie dawało mi to spokoju (tak podświadomie to we mnie tkwiło). Aż trafiła się okazja. Odwoziłem po prelekcji o chinokaktusach w naszym śląskim klubie PTMK do Czech dr J.Zachorę, super gość – bywalcy spotkań na Podbeskidziu i Gymnofiliach w Brnie doskonale Go znają jako świetnego prelegenta i tłumacza z j.niemieckiego. Biolog teraz chyba Dziekan na Uniwersytecie im. Masaryka w Brnie. Jazda w jednym samochodzie, sporo czasu więc rozmowa na różne tematy i w końcu zapytałem o sens szczepienia (poprzez dosypywania) odpowiedniej ziemi dla danego gatunku przywiezionej z kaktusowej ojczyzny. Jego ocena - działanie bez szans powodzenia. Nasze rodzime grzyby załatwią intruzów błyskawicznie. Uznałem wiedzę Jardy i o sprawie zapomniałem.
Parę tygodni temu wpadły mi w ręce materiały z konferencji w Meksyku z 2012 r. których współorganizatorem byli naukowcy zajmujący się kaktusami i innymi sukulentami. Znalazłem omówienie  eksperymentu przeprowadzonego na Ariocarpusach i określenia występującej na ich korzeniach mikoryzy: (oto fragmenty z tłumaczenia)

.... Micorrizacion del genero Ariocarpus en el Altiplano Tamaulipeco
Martınez Sanchez AC, Trevino Carreon J, L´opez Hernandez OH, De Leon Contreras A, Ruiz Jasso KE
Facultad de Ingenieria y Ciencias,
 Universidad Autonoma de Tamaulipas

Mikoryza polegaja na współżyciu między grzybami i rośliną. Tego typu symbioza daje obu gatunkom wzajemne korzyści, polegające na obustronnej wymianie substancji odżywczych – rośliny mają lepszy dostęp do wody oraz węglowodanów i witamin, te zaś korzystają z produktu fotosyntezy roślin - glukozy (węglowodanów).

Występujące w stresujących warunkach, jakie są wspólną zależnością dla roślin na pustyniach Meksyku. Badaliśmy Ariocarpus kotschoubeyanus Shuman K., Ariocarpus agavoides (Castaneda) E. F. Anderson, Ariocarpus trigonus (Weber) Shuman K. i Ariocarpus retusus Scheidweiler w celu wykrycia tej zależności.

Stwierdzono:
... Znaleziono endomycorrhizae gatunki Glumus i Scutelosphora. Substrat został zdeponowany w szalce Petriego i obserwowany pod stereoskopem, stwierdzono głównie zarodniki Glumus, proporcjonalnie mniej zarodników Scutelosphora...

Chyba J.Zachora zbyt delikatnie uzasadnił zastosowania grzybów z „importu”. Ponownie z pytanie o taką próbę zwróciłem się teraz do Mietka Pytlaka z naszego Klubu, też biolog, który pracował kilka lat na U.Śląskim. Jego ocena była prosta w formie, ale nie do powtórzenia na Forum (w formie z autocenzurą - zeżrą je w mig). No teraz zrozumiałem. Na  moje delikatne sugestie, że są mikoryzy z gatunku Glumusem stosowane do powiększenia plonu truskawek powiedział z przekąsem „kilka lat pracy dobrego zespołu jak to zrobili z uprawą storczyków w Holandii i zobaczymy”.
A szkoda już widziałem moje kaktusy piękne jak w naturze a nie prawie jak w naturze.

Eugen
PTMK Oddział w Gliwicach
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2013, 19:45:02 wysłana przez Eugen »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

MIKORYZA cudowny środek dla roślin
« dnia: Marzec 25, 2013, 15:41:52 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: MIKORYZA cudowny środek dla roślin
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2013, 19:09:19 »
Niewiele o tym wiedziałem, jakoś się nigdy nie zaintersowałem tematem. Dziękuję za poszerzenie horyzontów!  :)