Hi-Media

Autor Wątek: Wysiewy - DOŚWIETLANIE  (Przeczytany 4233 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Wysiewy - DOŚWIETLANIE
« dnia: Wrzesień 17, 2009, 15:30:26 »
Witam
Jesień za pasem, nasiona zebrane. Zamawiamy te których nie mamy i pora Piasta siewcy. Jak siejemy jesienią-zimą to trzeba doświetlać.
Zbudowałem przed 2 laty prawdziwy kombajn w oparciu o lampę profi dla ogrodnictwa. Wszystko Ok oprócz poboru prądu - stanowczo zbyt droga metoda jak dla amatora.

Jakie macie przemyślane, bądz sprawdzone patenty na tanie doświetlanie wysiewów.
Jestem na bakier z elektryką i chętnie posłucham rady.

Pozdrawiam Eugen

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wysiewy - DOŚWIETLANIE
« dnia: Wrzesień 17, 2009, 15:30:26 »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
Odp: Wysiewy - DOŚWIETLANIE
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2009, 19:40:54 »
Witajcie
Idąc tym tropem to znaczy w kierunku znacznego oszczędzania kasy jestem na etapie wykonywania takiego doświetlania taniego użyję super jasnej diody białej o kącie świecenia 35 będzie tego prawie 160 punktów na powierzchni 22x27 cm . Temat od jakiegoś czasu przez kaktusiarzy poruszany ale jakoś nikt się do roboty nie wziął . Takie oświetlenie od dawna stosują hodowcy maryśki stosując tylko czerwone diody. Po przeanalizowaniu fachowej literatury czerwone dla nas kaktusiarzy nie bardzo się  nadają bo choć rośliny szybko rosną to czerwony powoduje "znaczne wydłużenie między węźli" co w przypadku kaktusów pewno na duże wybiegnięcie roślin spowodowało . Niebieski powoduje zaś bardzo "krępienie " roślin . Ustawianie na przemian diody czerwonej i niebieskiej daje marny efekt bo światło się prawie nie miesza diody świecą bardzo kierunkowo . Natomiast w białej diodzie jest i niebieski i czerwony kolor. Bo okazuje się że nie ma substancji na biało świecącej w diodzie jest to realizowane tak ze w bańce są trzy diody jakby i tam zmieszane daje białe .
Całość będzie pożerać całe 12W na godzinę
I choć mój świetlówkowy inkubator działa bardzo dobrze to postanowiłem wspólnie z moim przyjacielem taki diodowy zbudować .
I jakieś doświadczenia z tym porobić co się może z tego okazać bardzo przydatne lub nie dla nas kaktusiarzy . Ale dopóki tego nie ruszymy to nie będziemy wiedzieć .
Kurcze hodowcy maryśki mogą a my nie  ;D
poniżej kilka fotek z tego co już zrobiłem , Jak by kto miał podobny plan to już pewne doświadczenia mam i mogę się podzielić

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2009, 20:06:28 »
Moim zdaniem pomysł jest bardzo dobry.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2009, 08:24:03 »
Witam
Jest coś zastanawiającego, jak opracowywałem mój kombajn wysiewowy to też oparłem się na radach i uwagach uprawiaczy "Marianki" - jak mówią za Olzą.

Ciekawe, jakie spektrum mają diody, różnica w zużyciu prądu kolosalna w moim przypadku 500W. może przy uprawach ziela jest to opłacalne ale nie dla amatrorskiej kieszeni kaktusiarza.
Kiedy próby polowe, zastanawiam się czy kupować diody.

Pozdrawiam Eugen

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2009, 12:36:04 »
Poczekajmy Kolego cierpliwie dość dużo teorii na temat ale w stosunku do kaktusów nikt praktycznie niczego jeszcze  nie zrobił tak mi się zdaje. Zdania jak zwykle są podzielone trzeba w końcu coś zrobić wtedy czarno na białym wyjdzie czy to do kaktusów może być czy tylko lampka oświetleniowa za 160 zeta będzie.Praktyka i pierwsze doświadczenia dużo powiedzą i być może nowy kierunek dla następnych będzie. Mam w tej chwili wykiełkowany wysiew A.asterias który jeżeli chodzi o światło dość wymagający jest będzie więc doskonałym egzaminatorem tego urządzenia.Myślę że w październiku uda mi się to zakończyć i za kilka miesięcy pierwsze wnioski będą.
Jurek

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2009, 16:14:38 »
Drogi Jurku

Mam zasłyszane informacje iż mnożarka oparta o diody LED Twojego i kolegi Antoniego autorstwa czyni cuda. Mam zamiar iść w Twoje ślady, podaj co wysiałeś i jak się mają "maluchy", czy drugie wg Lema słońce im odpowiada. Jaki kolor epidermy, czy się wyciągają, ile godzin im "słoneczka LED" serwujesz, czy wymagane jest dogrzewanie.
Czekam ze swoimi nasionami, aż mnie kusi aby siaaaaaaać, ale jeszcze poczekam.

Eugen
Widziałem w telewizorni wywiad z naukowcami chyba z jakiegoś ośrodka pracującego dla ogrodnictwa, którzy z dumą prezentowali NOWOSC, lampę energooszczędną dla ogrodników opartą na LEDach. I co? - chyba są z tyłu za Tobą i Antonim. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2009, 16:17:45 wysłana przez Eugen »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2009, 02:23:27 »
Drogi Genku
Diodowy inkubator już działa całe 20 dni i bardzo obiecująco to wygląda siewki mają bardzo ładny zielony kolor i są dobrze ukształtowane to te na fotkach wysiałem na wszelki wypadek nic specjalnego Echinopsis podkładkowy  ;D Asrophytum asterias i mieszaniec Lobivia obrepanda x coś tam . Światełko się świeci około 10 godzin . Kto by inkubator w domu trzymał to może nawet by dogrzewać nie trzeba było . Ja niestety jestem zmuszony przez żonę  ;D trzymać w dziurze gdzie zimuje kaktusy i tam temperatura teraz około 12 stopni wiec malutka grzałka podgrzewa inkubatorek troszkę .
Myślę więc że w kierunku oświetlenia diodowego można się śmielej kierować . Problem w tym że  tych diodek jest taka masa i rożnorodność że trudno się w tym połapać i nie wiem czy biała tak jakich jak użyłem to inne białe też są takie same cholerka wie w każdym razie moje wygląda że sie sprawdzą . Szkoda że jeszcze dość drogie bo około złotówki a żeby pokryć dobrze sensowna powierzchnię to setek trzeba . tak te wysiewy z bliska wyglądają

muut

• Amator
  • *
  • Reputacja: -1
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2010, 11:32:54 »
Witajcie, mam takie pytanie w związku z doświetlaniem wysiewów. Posiadam akwarium które jest doświtlane lampą HQI, zastanawiam się czy postawienie tam siewek będzie miało sens? będzie światło, ciepło i wilgotno ( 400 l będzie parować), Jednak wydaje mi się że barwa światła nie będzie zbyt odpowiednia dla roślin, lampa ma 8800 K, czyli w kierunku zimnej białej. Jestem baardzo początkująca, więc stąd moje rozterki.