Hi-Media

Autor Wątek: Przygotowanie do wysiewu  (Przeczytany 1925 razy)

paintedblack

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Przygotowanie do wysiewu
« dnia: Lipiec 15, 2012, 19:33:53 »
Witajcie,
Zakupiłem nasionka oraz ziemię do kaktusów. Wiem, że powinno stosować się mieszankę piasku czy też żwiru w stosunku 1:1 ze specjalną ziemią.

Dane są następujące:
1. Rodzaj ziemi: ziemia do kaktusów z Castoramy.
2. Gatunek: Trichoceseus Bridgesii.
3. Znalazłem informację, że siewki muszą mieć wilgotno i ładny dostęp do światła. Tylko co ile je podlewać?
4. Słyszałem, że raczej warto od razu siać je w dużych doniczkach, ponieważ dzięki temu uniknę upierdliwego ze względu na kolce przesadzania. Ponieważ stosunkowo szybko rośnie - dlatego od razu do większej doniczki.

Pytanie 1: stosować żwir cienki, czy piasek jak plażowy (kobieta w sklepie powiedziała mi że żwir jest za gruby i piasek jak z piaskownicy będzie dobry (nie jestem przekonany ze względu na potencjalny syf w nim zawarty), w sieci natomiast spotkałem się z różnymi opiniami, niektórzy twierdzą, że lubią grubi żwir z mieszanką ziemi dla kaktusów)? Skąd wziąć piasek tak, aby był on sterylny tzn. pozbawiony grzybów. Jestem skłonny wydać parę złotych, zastanawia mnie tylko jaki będzie odpowiedni.
Pytanie 2: czy jest sens, aby siewka od razu trafiła do doniczki? Tak właśnie chcę zrobić.
Pytanie 3: na jakim etapie powinienem zainteresować się nawożeniem?

Nie mam zamiaru go stresować (z resztą na rezultaty musiałbym czekać latami), po prostu lubię ciekawe rośliny, ma pełnić rolę rośliny ozdobnej, którą będę się cieszyć mając satysfakcję, że sam ją wyhodowałem od nasionka.

Pytam na forum, ponieważ po sieci krąży mnóstwo sprzecznych informacji i czasem warto zapytać doświadczonego hodowcę.

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2012, 19:37:01 wysłana przez paintedblack »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Przygotowanie do wysiewu
« dnia: Lipiec 15, 2012, 19:33:53 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Przygotowanie do wysiewu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2012, 21:33:51 »
O wysiewach kaktusów poczytaj sobie tutaj:
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/wysiewanie.html
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/pikowanie.html

O doniczkach to możesz myśleć gdzieś za dwa lata od wysiewu. Teraz z wysiewem jest już trochę późno. Siewki do jesieni będą zbyt małe, by przeżyć zimę bez doświetlania. Sugeruję siać na wiosnę, najlepiej początek kwietnia.