Hi-Media

Autor Wątek: Witam kaktusoholików:-)  (Przeczytany 15568 razy)

gracesz

• Kolekcjoner
  • **
  • Reputacja: 4
Odp: Witam kaktusoholików:-)
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 05, 2016, 09:25:06 »
Dziękuje wszystkim za odwiedziny w moim wątku i wpisy :-)

mammillarie tylko wielkokwiatowe innych nie trawie nie wiem czemu ale tak mam  :-\
Ja też nie wiem czemu tak masz?  ??? ale nie może się wszystkim podobać wszystko, więc chyba nie ma problemu :-)

Teraz czekam na pokaz kwiatów kolejnych rodzai kaktusów.
Wiem jednak, że nie tylko kaktusy tego rodzaju są u Ciebie w kolekcji - czekam więc na następne bo... jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia;)
Przed Wami nic się nie ukryje  :-* tak więc dziś alfabetycznie - następne dwa rodzaje - astrofyta i coryfanty :-)

Na początek dwie weteranki, już pełnoletnie:

Astrophytum myriostigma var. columnare

Astrophytum ornatum

Pomimo "mody' na ten rodzaj, u mnie nie ma ich za dużo. Mam jeszcze z wysiewu Astrophytum senile x Astrophytum senile var aureum  hybr.

i parę sztuk, które kupił mój Mąż na aukcji WOŚP

Coryphantha elephantidens - pierwsza kwitnąca u mnie od 4 sezonów. Do tego wytwarzająca mnóstwo odrostów. Na tyle mi się podoba, że w ubiegłym roku wysiałam odmianę o czerwonych kwiatach. Przynajmniej tak zapewnia sprzedający nasiona. Już nie mogę się doczekać kiedy zakwitnie....

Coryphantha cornifera - tegoroczny debiut :-) co roku podziwiałam kwiaty na egzemplarzu Mariana i wypatrywałam pączków u mojej... chyba z 8 lat tak czekałam...

Coryphantha delicata - też debiut u mnie, ale roślinkę mam dopiero drugi sezon...

Coryphantha delicata i Coryphantha elephantidens

Z tego rodzaju mam jeszcze małe:
Coryphantha borwigii
Coryphantha hintoniorum KŠ 117
Coryphantha poselgeriana v. valida
Coryphantha scheeri SB 843
Coryphantha sp. (cornifera) PP 1235

Tak jak widać, kwiaty w odcieniach żółtego. Może jednak w przyszłości zobaczę inne kolorki, bo parę kandydatek jednak mam...

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 05, 2016, 09:25:06 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 05, 2016, 16:28:05 »
No proszę: wystarczyło nieco szturchnąć właścicielkę a piękne rośliny wypadają jak z rogu obfitości!  ;D

Nad podziw piękne, dorodne i stare astrofyta, super koryfanty które mi się bardzo podobają w każdej wersji a u Ciebie jako w tej ekskluzywnej szczególnie... Brawo za pokaz!!

Wypada też pochwalić rozwojowość kolekcji bo oprócz wspaniałych starych okazów pokazujesz dużo młodzieży do której przecież... przyszłość należy. Bardzo mi się podoba co pokazujesz i - chcę więcej!  ;)

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 05, 2016, 20:35:23 »
Te dwie weteranki astro to  rzeczywiście już duże okazy,
ale te nowe nabytki też ładnie i zdrowo wyglądają.Masz do nich pełne nazwy,czy tylko te numerki ?
Nareszcie doczekałaś się Grażyno na kwiaty Coryphantha cornifera.Teraz to już powinna kwitnąć każdego roku.
Ja w odróżnieniu od Ciebie mam tylko tą jedną koryfantę ,ale szukam takich jak : tripugionacantha ; retusa ; werdermannii ; macromeris .
A teraz czekam na następny pokaz Twoich kaktusów.

gracesz

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 06, 2016, 10:04:27 »
Te dwie weteranki astro to  rzeczywiście już duże okazy,
ale te nowe nabytki też ładnie i zdrowo wyglądają.Masz do nich pełne nazwy,czy tylko te numerki ?

To ja może wyjaśnię, co to była za aukcja. Otóż w styczniu 2015 mój Mąż wylicytował 99 małych kaktusików, z których dochód ze sprzedaży ofiarodawca przekazał na rzecz WOŚP.
Kaktusiki dostałam bez nazw. Skontaktowała się ze sprzedawcą, aby przysłał mi wykaz roślin, ale w odpowiedzi dostałam informację, że mają ponad 2tys. roślin w sprzedaży i nie wiedzą co zawierała moja paczka... No cóż.... poczekam, aż roślinki podrosną... ale z pomocą kolegów i koleżanek z innego forum, część roślin została już rozpoznana i nazwana. Również prezentowane przeze mnie astrofytum. I tak: 39 - Astrophytum asterias; 41 - Astrophytum myriostigma var. Nudum; 42 - Astrophytum myriostigma; 44, 45, 46 - Astrophytum ornatum; 47 - Astrophytum capricorne
Wszystkie roślinki można obejrzeć pod tym adresem http://www.fmix.pl/album/120253/1/kaktusy-wosp-2015.html

(...) Ja w odróżnieniu od Ciebie mam tylko tą jedną koryfantę ,ale szukam takich jak : tripugionacantha ; retusa ; werdermannii ; macromeris .
Poszperałam w internecie co to za poszukiwane i wiesz co? trafiły na moją listę must have. Pierwsze trzy sztuki pięknie wyciernione, a ta ostatnia z uwagi na kwiatek... Jakbym gdzieś na nie trafiła, to dam znać. A może uda się kupić nasiona i wysiać z sukcesem...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2016, 08:51:13 wysłana przez gracesz »

basiaamatorka

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 06, 2016, 14:47:13 »
Piękne rośliny, szczególnie korypantowy zawrót głowy, nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile ich jest, też mi się zamarzyła któraś, o odmiennych niż żółte, kwiatach.

gracesz

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 07, 2016, 10:24:08 »
Wydaje mi się, że coryphanty są warte uwagi :-) także Basiu życzę udanego polowania :-)

A dziś dla przełamania kolorystyki i dokończenia litery "C" prezentuje moje Chamaecereusy. Nie mam ich dużo, ale nie wiem czy to się nie zmieni... bo urokliwy rodzaj :-)

Chamaecereus silvestrii

Chamaecereus hybryda

Chamaecereus silvestrii x Lobivia famatimensi - kwiat z ubiegłego roku, bo w tym nie zakwitł :-(

Oprócz tego mam jeszcze trzy, które jeszcze nie kwitły, w tym jeden, który p. Hinz opisał: Chamaecereus hybr  v. aureiflora

A na koniec litery "C" historia kaktusa, który został zidentyfikowany jako Cleistocactus winteri

Tak wyglądał w 2006r.:

Przy czym u mnie był już chyba z 3 lub 4 sezon... Co roku trochę przyrastał, aż tu w 2011r. coś mu "odbiło" i zaczął puszczać proste pędy. Tak wyglądał w 2012r.

Przejrzałam internet i postanowiłam go nazwać Cleistocactus winteri f. cristata. W związku z tym, że od dołu zaczął korkowacieć, a do tego z tą dziwną formą wyglądał brzydko, na początku ubiegłego roku podzieliłam go na parę części... Przy czym te proste wsadziłam do jednej doniczki i wystawiłam pod chmurkę, z zamiarem zasilenia kompostownika na koniec sezonu... Jednak przy wnoszeniu kaktusów na zimowisko pomagała mi rodzina i ktoś przyniósł go do domu, bo "jeszcze takiego znalazłem"... I tak przeprowadził się ze mną na nowe lokum i .... postanowi zakwitnąć  :)

A jeden z ukorzenionych pozostałych fragmentów wygląda tak:

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 07, 2016, 18:44:58 »
Rośliny z "przełamania kolorystycznego" godne podziwu, kolorki super!  :)

A Cleistocactus winteri dużo bardziej podoba mi się w wersji prostej, jest naprawdę oryginalny i ładniutki.  ;)

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 07, 2016, 21:20:23 »
Co do C.elephantidens to bym się spierał w ogóle nie wygląda na nią ciernie za bardzo odstają i są i za cieńkie moim zdaniem jest to C ,bummama lub C sulcolata chociaż przypisano ja do elephantindens ale się nie umywa u siebie mam o kwiatach czerwonych i różowych
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2016, 21:57:54 wysłana przez anndy123 »

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 10, 2016, 12:48:15 »
Ciekawa historia z tym kleistokaktusem.
Mam prośbę , możesz zajrzeć do mnie - mam tam koryfantę do oznaczenia, może ja znasz?
A przepraszam, nie wiem jak się do Ciebie zwracać? może podasz imię?

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 11, 2016, 19:08:16 »
Kolejne piękne rośliny i ich kwiaty pokazujesz Grażyno.

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 13, 2016, 20:10:33 »
tu mamy na przykładzie  Hildewintera (winteri)aureispina jak pięknie rosną kaktusy posadzone pod chmurką  ;) :) :))

gracesz

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 06, 2016, 14:07:13 »
Dziękuje za odwiedziny i wpisy :-)

A Cleistocactus winteri dużo bardziej podoba mi się w wersji prostej, jest naprawdę oryginalny i ładniutki.  ;)
Heniu nie jest osamotniony w swoim guście... nie wiem dlaczego ta forma zyskuje więcej zwolenników? mi się bardziej podobała ta cristata, ale teraz tą drugą też polubiłam :-)

Ciekawa historia z tym kleistokaktusem.
Mam prośbę , możesz zajrzeć do mnie - mam tam koryfantę do oznaczenia, może ja znasz?

Basiu byłam i chyba nie pomogłam, za Ty mi pomogłaś :-) dziękuje :-)

Kolejne piękne rośliny i ich kwiaty pokazujesz Grażyno.

Dziękuje  :)

Co do C.elephantidens to bym się spierał w ogóle nie wygląda na nią ciernie za bardzo odstają i są i za cieńkie moim zdaniem jest to C ,bummama lub C sulcolata chociaż przypisano ja do elephantindens ale się nie umywa u siebie mam o kwiatach czerwonych i różowych
Pod taką nazwą ją kupiłam i póki nie zdobędę tych pozostałych, o których piszesz, będę ją sobie tak nazywała ;-) o kwiatach czerwonych też już mam, ale wysiane w ubiegłym roku jeszcze do kwitnienia są za małe...

Kończąc jeszcze wątek koryfant, pochwale się, że byłam w tym roku w Chrudimiu i parę nowych sztuk kupiłam :-) co prawda nie te, o których pisał Marian, ale też z potencjałem :-)

Coryphantha andreae

Coryphantha compacta

Coryphantha palmeri MR 10

Coryphantha palmerii SIH 110

Coryphantha salm-dyckina

Coryphantha echinus Val Verde

Coryphantha longicornis

Coryphantha maiz-tablasensis

Coryphantha ramillosa

Coryphantha vivipara neomexicana

Escobaria vivipara v. radiosa, SB 244

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 06, 2016, 14:26:04 »
Gratuluje zakupów. Mnie się nie udało pojechać, wypadł pogrzeb sąsiadki, wypadało być.
To czekamy do wiosny, w miedzy czasie zaległe fotki pewnie dasz? może siewy?
A że pomogłam to się cieszę.

deryt22

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
    • http://niezniszczalnestawy.pl
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 07, 2016, 18:04:33 »
Piękna kolekcja, bardzo mi sie podoba - zazdroszczę!  ;D

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 09, 2016, 09:26:12 »
Śliczne nowinki:D

Cieszę się, że przysposobiłaś do kolekcji nieco koryfant - to piękne, super kwitnące roślinki a mało ich jest w kolekcjach i na forach. Twoje bardzo perspektywiczne!!