Hi-Media

Autor Wątek: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?  (Przeczytany 2362 razy)

trilia

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« dnia: Kwiecień 03, 2012, 23:09:44 »
Witam, kilka tygodni temu kupiłam kaktusa, który mnie urzekł. Dopiero potem zaczęłam trochę na ich temat czytać. M.in. natrafiłam na informacje, że niektóre kaktusy mają tyle odrostów (czy jak to nazwać? siewki?), że jest to niekorzystne dla całego kaktusa i że powinno się je odcinać. Chciałabym się poradzić: proszę spojrzeć na mojego kaktusa, czy te małe odrosty powinnam oberwać? Czy to może zaszkodzić kaktusowi? Czy powinnam spróbować je ułamać (nie siedzą chyba mocno), czy od razu odciąć żyletką? Czy po oberwaniu zastosować jakąś chemię na rany?
I jak już przy tym jesteśmy, jeśli mam je urwać, to czy ktoś mógłby mnie pokierować do jakiejś strony jak te odrosty posadzić?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« dnia: Kwiecień 03, 2012, 23:09:44 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2012, 07:04:39 »
To nie jest prawda, że odrosty szkodzą roślinie matecznej.

Niektóre kaktusy tak mają i tworzenie takiej ilości pędów jest jednym ze sposobów na przetrwanie. W naturze nikt przecież nie dogląda wszystkich roślin i regularnie nie usuwa odrostów. Jeśli komuś przeszkadza duża ich ilość z powodów estetycznych to raz na jakiś czas można je przerzedzić. Oczywiście nie jest to konieczne.

Pędów bocznych nie można nazywać siewkami.

trilia

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2012, 11:41:21 »
Dziękuję za pomoc  :)
Pytałam również na anglojęzycznym forum, gdzie też usłyszałam, żeby nie obcinać. Przy okazji, ktoś zidentyfikował mojego kaktusa, a więc dla zainteresowanych
http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMILLARIA/Mammillaria_gracilis/Mammillaria_arizonica_arizona_snowcap/Mammillaria_gracilis_cv_Arizona_snow_cap.htm
Przy czym dodam, że najprawdopodobniej mój ma w jakiś sposób zabarwione sztucznie kolce.

Januszm9

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2012, 22:53:41 »
odnosnie koloru cierni to nie sądze aby były sztucznie barwione
wszystko się wyda gdy wypuści nowe ciernie może po prostu masz odmianę ze
złotymi cierniami zamiast białych