Hi-Media

Autor Wątek: Wiosna  (Przeczytany 11928 razy)

Ivett

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
Odp: Wiosna
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 20, 2012, 22:43:10 »
Kaktus zaczął gnić po zimowaniu, jego pierwszym u mnie. Nie miał zmienianego podłoża, więc myślę, że to nie miało wpływu... Tylko na myśl mi przychodzi słońce, ale nie stał na największym słońcu, wszystkie kaktusy mam na południowym parapecie...
No teraz już trudno, ale żal mi go.... :(

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 20, 2012, 22:43:10 »

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2012, 06:16:17 »
Pozwolę wyrazić swoja opinię.
Hylocereus to nie jest dobra podkładka pod Gymnocalycium. Wynika to z moich obserwacji. Miałem w swojej karierze a właściwie głównie na początku mojej kariery wiele takich gymnoli, jak się okazało wszystkie prędzej, czy później padły, najczęściej podkładki. Posiadam natomiast 1 sztukę Astrophytum zaszczepioną na w/w podkładce i co? Nic, wszystko w najlepszym porządku. Roślinka jest u mnie jakieś 10 lat, wytrzymuje praktycznie wszystko, nawet o dziwo mróz wytrzymała. W zimie jak przesycha leję jej wodę i co? Nic, wszystko gra. Roślina się napije, ale nie gnije, nie pada. Tylko pod gymnolami mi padały. Zazwyczaj pod Gymnocalycium podkładka utrzymywała się przy życiu 1-3 sezony, nie więcej, następnie umierała przez gnicie właśnie. Nawet te których nie podlewałem gniły z niewiadomych przyczyn. Teraz z ciekawości zaszczepiłem trochę takich gymnolków na Echinopsis i jak na razie wszystko z nimi jak należy. Morał nasuwa się sam. Nie kupujcie tych roślin, bo to długo nie pożyje, strata pieniędzy. Producentowi chodzi tylko o to, by sprzedać roślinki, a co stanie się z nimi później, to już nie jego sprawa. Kasa w kieszeni i na tym temat się kończy.
Zastanawia mnie właśnie to Astrophytum, ze podkładka i roślina na niej zaszczepiona tak świetnie ze sobą współpracują czego nie można powiedzieć o współpracy bezchlorofilowców z podkładką.

Pozdrawiam!

Januszm9

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 25, 2012, 18:42:01 »
Iwett
a czy przypadkiem nie otwierałaś uchylałaś okna {wietrzyłas} podczas minusowych temperatur?
wystarczy kilkanaście minut aby załatwić kaktusa, swoją drogą kiedyś załatwiłem w ten sposób
kilka kolorów

Ivett

• Amator
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 26, 2012, 20:14:27 »
Nie nie... kaktusy zimowały w piwnicy, gdzie okna są nieotwierane wcale... Może było tam za zimno dla tego rodzaju kaktusa? Już sama nie wiem... Jeszcze się trzyma, ale myślę, że już niedługo... :(

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 26, 2012, 23:32:07 »
Rodzaju Hylocereus nie można zimować w piwnicy. To roślina tropikalna. Ona w naszych warunkach przechodzi zimą poważny stres. Potrzebuje ciepła i światła. Nie powinno się jej zimować jak typowych kaktusów bo skutki tego są niestety opłakane.

Ivett

• Amator
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2012, 23:15:33 »
No właśnie tak sądziłam... oczywiście po fakcie...

Paul1996

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 28, 2012, 16:37:59 »
A ja mam pytanko! Jak często należy zraszać kaktusy i przez jaki okres czasu?

Wybaczcie jeżeli wprowadzam bałagan, pytając się o takie rzeczy w tym temacie!

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 28, 2012, 21:50:16 »
Nie trzeba zraszać kaktusów. To pomaga gładko przejść kaktusom z okresu zimowego spoczynku do wiosennej wegetacji ale ten zabieg nie jest konieczny.

Paul1996

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 31, 2012, 15:32:38 »
Ok. Dzięki za pomoc! :)