Hi-Media

Autor Wątek: Wiosna  (Przeczytany 11927 razy)

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
Wiosna
« dnia: Marzec 16, 2012, 17:26:31 »
Za oknami piękne słońce :) Kaktusy powoli budzą się do życia. Dajcie znać jak wam przezimowały ;)

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wiosna
« dnia: Marzec 16, 2012, 17:26:31 »

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
Odp: Wiosna
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2012, 19:04:22 »
Ja przyznam, że nie za ciekawie było... Jesienne przymrozki dały się we znaki. Przemarzło mi trochę roślin, ale tych mniej wartościowych. Te cenniejsze dla mnie były już sprzątnięte na zimowisko, a reszty nie miałem kiedy sprzątnąć... Brak czasu...
Ogólnie roślinki mi dobrze przezimowały i nie narzekam. Zastanawiam się, czy nie wynieść już do tunelu niektórych roślin. Niby zapowiadają ciepło, więc moim zdaniem można zaryzykować.
Ciepłoluby pójdą najpóźniej do tunelu, ale to chyba oczywiste.

Pozdrawiam!

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2012, 19:57:55 »
u mnie też ładnie przezimowały, jednak mrozy dały się we znaki 2 pięknym dużym agawom. Nie wiem czy uda mi się je uratować :( Niestety przy takich mrozach nawet ogrzewana szklarnia nie pomogła

bod333

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2012, 21:53:28 »
Witam. Piękny dzień za nami. Moje rośliny przezimowały całkiem dobrze. Jedynie dwie małe sadzonki astrophytum padły. W najzimniejsze lutowe noce temperatura na zimowisku spadała lekko poniżej zera, ale zarówno kaktusy jak i pozostałe sukulenty wyglądają w porządku. Eszewerie, haworsje, gasterie, agawy, euphorbie już przed kilkoma dniami podlałem. Widać, że juz się napiły. A kaktusy nieśmiało zawiązują pierwsze pąki.
Pozdrawiam. Bogdan.

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2012, 08:26:19 »
Piotrek powodzenia!

Bogdan masz rację, te mrozy były okrutne. U mnie największe straty poczynił mróz na jesieni niestety... Już o tym wspominałem.
Dzisiaj planuję wynieść już echinocereusy, copiapoy itp. Mam nadzieję, że zima już nie zaatakuje.
Z prognoz wynika, że na razie będzie ok.
A Wy kiedy planujecie rozpoczęcie sezonu?
Trochę w tym roku będę walczył z roślinami bardzo dla mnie cennymi, poczynię może nie wielkie wysiewy, jednak bardzo istotne, m.i. rodzaje Discocactus, Uebelmannia, kultywary Astrophytum, Digitostigma itp.

Moje D. horstii mają już po około 4 cm średnicy, to całkiem dobry wynik jak na siewki zaszczepione w czerwcu ubiegłego roku. Powiem szczerze, że przez zimę nie wstrzymywałem ich wegetacji, rosły i rozwijały się prawidłowo. Żadnych oznak wyciągania się itp.

Pozdrawiam.

bod333

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2012, 20:28:15 »
Jak już pisałem częściowo rozpocząłem już sezon i wegetacja ruszyła jak chodzi o sukulenty (nie kaktusy). Kaktusy natomiast jeszcze na sucho. Planuję zacząć sezon na początku kwietnia, jak to zwykle czynię. Wtedy jest większa gwarancja lepszej aury. Słońca więcej i ewentualne ochłodzenia już nie takie dotkliwe. Zauważyłem dzisiaj, że kilka kaktusów już się obudziło pomimo braku podlewania od września ubiegłego roku. Widać już pierwsze nowe ciernie i przyrosty na niektórych echinocereusach, lobiviach, opuncjach. Na pierwszych rebucjach, mammillariach i epikaktusach widać pierwsze pąki. A jeżeli chodzi o wysiewy to wysiałem jeszcze zimą trochę nasion lobivii, rebucji, mammillarii, a także stapeliowych. Bardzo szybko wzeszły i obecnie przymierzam się do pierwszego pikowania, gdyż niektóre mają bardzo ciasno. Pozdrawiam.

Ivett

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2012, 20:30:43 »
A ja mam problem... :(
Mój kaktus (Gymnocalycium mihanovichii f. rubra zaszczepiona na Hylocereus undatus) stał się bardzo, bardzo miękki i przezroczysty... :( co to może byc?

Januszm9

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2012, 18:16:21 »
prawdopodobnie to jest jego koniec

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 19, 2012, 19:56:47 »
Pokaż zdjęcie

Ivett

• Amator
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2012, 23:25:34 »
Link do zdjęcia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a31f326435e9d3cc.html
Dodam, że kaktus jest dziś już bardzo miękki... w dotyku czuć, jakby w środku była sama woda... :(

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2012, 12:12:02 »
Januszm9 ma rację to już jest jego koniec.

Ivett

• Amator
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2012, 19:32:51 »
ale co mu może być? co go tak wyniszczyło? :(

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 20, 2012, 20:13:54 »
Roślinka zgniła.

Ivett

• Amator
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 20, 2012, 21:00:58 »
Wiem, że drążę temat, ale dlaczego zgniła? Nie miał mokro, może być przyczyną np. złe zimowanie?

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 20, 2012, 21:30:43 »
Opisz nam warunki, w jakich była trzymana roślinka to napiszemy, co spowodowało jej śmierć. Trudno jest nam wróżyć z fusów. Zdjęcie nie opowiada historii tego kaktusa a tylko jest stan obecny. Zatem w czym rósł kaktus, jak często był podlewany zimą i latem, w jakiej temperaturze był trzymany, ile miał dostępu bezpośrednio słońca i światła rozproszonego, czy powietrze było wilgotne czy suche, czy roślina była spryskiwana, czy pojawiały się jakieś szkodniki itp.