Hi-Media

Autor Wątek: Przygotowania do zimy  (Przeczytany 42502 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2009, 12:42:14 »
Witaj  Monique

Wiele kaktusów wręcz uwielbia takie skoki temperatury, za dnia 25C a w nocy 7C. W środowisku naturalnym jest to normalne zjawisko, dla zdecydowanej większości krótkotrwałe spadki temperatury, nawet poniżej 0C nie stanowią zagrożenia. Smiało zostaw kaktusy w ogrodzie, ale pilnuj aby ich nie podlał ich deszcz.
Jak temperatury zaczynaja oscylowao okolicu 6-7C to osłoń wieczorem folią albo gazetą. 
Jesienne słoneczko "sposobi pozytywnie kaktusy do odpoczynku zimoweg".

Pozdrawiam Eugen

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2009, 12:42:14 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:30:02 »
W ten weekend ostatni raz podlałem swoje rośliny. Wydaje się, że pogoda przez najbliższe 2-3 tygodnie czyli do końca września będzie przyzwoita i podłoże w doniczkach zdąży zupełnie wyschnąć. Teraz moje roślinki są we fazie najintensywniejszego wzrostu i tworzą najpiękniejsze ciernie. Mam nadzieję, że potrwa to jeszcze kilka tygodni.
Liczę, że w tym roku mrozy pojawią się dopiero na przełomie listopada i grudnia (a może jeszcze później) bo dopiero gdzieś w tym czasie zamierzam przenieść kaktusy z nieogrzewanego tunelu foliowego do suchej piwnicy - miejsca ich corocznego odpoczynku. Jeśli pogoda dopisze to roślinki spędzą w piwnicy tylko 3-4 miesiące, bo chciałbym je wystawić z powrotem w połowie marca, o ile oczywiście pogoda będzie odpowiednia.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:38:24 »
Witaj Blabla
Jak wiem Twoimi podobnie jak moimi ulubieńcami są andyjscy górale, więc chłodne jesienne poranki to dla nich coś co tygrysy lubią najbardziej. Ale co byś polecił miłośnikom ciepłolubnych melaków, dyskaczy itp. Przepraszam, za slang - to się nie powtórzy, ale to z radości. Twoja znajomość Lobivi, wspaniałe zdjęcia z wielu podróży są ozdobą każdej strony specjalistycznej. W końcu oddział  Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów  Gdańsk to potęga na kaktusowej mapie Polski.

Witam z wielką radością

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 17, 2009, 22:19:58 »
No cóż, jeśli chodzi o kaktusy ciepłolubne to myślę, że mogą one z powodzeniem spędzić zimę na okiennym parapecie ogrzewanego pokoju. Tak przynajmniej robię z kilkoma uważanymi przeze mnie za ciepłolubne roślinkami - czyli Espostoa, Pygmaecereus, Mila czy Hildewintera. Zimują one w mieszkaniu.
Natomiast gdy ma się większe ilości takich roślin to niestety trzeba mieć jakieś jasne, ogrzewane pomieszczenie na zimę, czyli najlepiej kosztowna w utrzymaniu ogrzewana szklarnia albo przydomowy ogród zimowy lub weranda. Nic innego do głowy mi nie przychodzi.
P.S. z tym Gdańskiem jako potęgą to bym nie przesadzał.

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 13, 2009, 13:11:25 »
Przed zimą staram się wszystko wysuszyć nawet takie małe siewki jak na zdjęciu mają bardzo sucho (ziemia jak w Meksyku spękana). Trzeba też rośliny oczyścić dokładnie z zeschłych resztek kwiatów a rośliny które mają nie rozwinięte pączki trzeba mieć pod specjalnym nadzorem czasem wystarczy zabrać do domu na tydzień lub dwa i kwiatki albo się rozwiną albo pąki zaschną.
Taka sytuacja jak na drugim zdjęciu mnie trochę denerwuje zima się szybko zbliża a rośliny kwitną i kwitną. Chciałbym mieć to już za sobą żeby wszytko było zapylone i zaschnięte byłbym spokojniejszy.
Chciałeś chłopie kwiatki no to masz  ;D
Jurek

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 13, 2009, 16:55:44 »
Mam dla swoich kaktusików przygotowane pomieszczenie zimowe. Dobrze to widać na mojej stronie to taka konstrukcja z poliwęglanu dwukomorowego w środku półeczki dodatkowo płytowy grzejnik niewielkiej mocy tak na wszelki wypadek. Zimowanie dość jasne energo oszczędne same plusy jeden minus właściwie to to że trochę przy ciasne. Trudno tez to wszystko na zimę upakować bo nie przemyślałem żeby dostęp do tego pomieszczenia był od zewnątrz a jest od piwnicy przez co łażenie z kaktusami i je układanie przyprawia mnie zawsze o ciarki. Nie zdarzyło się żeby mi coś tam zmarzło. Latem korzystam z tej kanciapki i tam wysiewam szczepie i takie tam .
Jurek

molly

• Kolekcjoner
  • **
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 13, 2009, 17:21:46 »
Tutaj zimy nie sa takie mrozne (-6,-8 to juz max), wiec mysle ze moge przezimowac je w tej mojej szklarni, juz sie zaopatrzylam w maly piecyk na parafine, jak trzeba bedzie to dokupie jeszcze jeden. :)

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 14, 2009, 14:13:27 »
Przed zimą staram się wszystko wysuszyć nawet takie małe siewki jak na zdjęciu mają bardzo sucho (ziemia jak w Meksyku spękana). Trzeba też rośliny oczyścić dokładnie z zeschłych resztek kwiatów a rośliny które mają nie rozwinięte pączki trzeba mieć pod specjalnym nadzorem czasem wystarczy zabrać do domu na tydzień lub dwa i kwiatki albo się rozwiną albo pąki zaschną.
Taka sytuacja jak na drugim zdjęciu mnie trochę denerwuje zima się szybko zbliża a rośliny kwitną i kwitną. Chciałbym mieć to już za sobą żeby wszytko było zapylone i zaschnięte byłbym spokojniejszy.
Chciałeś chłopie kwiatki no to masz  ;D
Jurek
Ja swoje kaktusy tak wysuszylam,ze wychodza w calosci z doniczki.Az mnie kusi im pare kropli dac ;)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 19, 2009, 12:41:01 »
Żadnego podlewania. To je teraz zabije.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 20, 2009, 11:29:50 »
Witam
Sporo zamieszania uczynił nagły i zaskakująco wczesny atak zimy. Sporo mieliśmy w pośpiechu przenoszenia kaktusów na poddasze /a mamy ich, szkoda gadać chyba zbyt dużo/.
Dodatkowo okazało się, że trzeba pomóc koledze który ma kolekcje w Beskidach a zapowiedziano lokalnie do -10c. To już masakra, liczył się utratą sporej części kaktusów i sukulentów a jest to największa znana mi kolekcja prywatna, a jej posiadacz to  uczynny i uroczy kompan.

Molly z pewnością znacznie ograniczy potrzebę ogrzewania Twojej szklareni "opatulenie" jej folią bąbelkową. Tak postępuje kilku ma znanych kolekcjonerów. Dobrze jest jeszcze uzyskać szczelinę pomięszy szklarnią a folią bąbelkową. Jest to dodatkowa warstwa ochronna.

Pozdrawiam Eugen

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 02, 2009, 18:34:40 »
Zima coraz bliżej, a wy na jakim etapie przygotowań do niej jesteście??

tengel27

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 7
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 04, 2009, 21:53:29 »
Moje już "spakowane" na zimę :) Oby tylko w tym roku wełniaki się nie pojawiły  :-[

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 04, 2009, 22:31:38 »
Faktycznie wełnowce to duży problem. A jak sobie z nimi radzicie??

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 23, 2009, 08:33:52 »
Witam
I co z tą zimą
Z niepokojem zaglądam na poddasze, a tam 14-15C, czyli zbyt ciepło. Okna otworzyć nie mogę bo zastawione półkami. Gdybym nie spanikował to większość spokojnie by stała w parzeniszczach. Słoneczko by im pyszczyska przygrzało, nocny spadek temperatury zahartował. Mam tych roślinek sporo i wynoszenie 3 kondygnacje do góry, przegląd , spisywanie zajmuje jednak sporo,
Musze na przyszły rok to inaczej rozwiązać.

Mam nadzieje, że w wełniste czupryny koryfant tylko ja zaglądam, a nie czerwony pajączek - teraz, przy takich warunkach to dla niego pora łowów.
Ja pilnuję i przeglądam, co i Wam mocno polecam.
Eugen

maciek

• Moderator
  • Amator
  • Reputacja: 4
    • PTMK Wrocław
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 24, 2009, 09:37:28 »
Ja też "spanikowałem" i już 3 tygodnie temu zamknąłem sezon. Jak pamiętam w zeszłym roku było podobnie. Cóż to są wady braku szklarni całorocznej. Coraz bardziej się do takiego rozwiązania przekonuję.