Hi-Media

Autor Wątek: Przygotowania do zimy  (Przeczytany 42509 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Przygotowania do zimy
« dnia: Wrzesień 03, 2009, 08:27:18 »
Już wrzesień.
Ostatnie podlewania, ostanie kwiaty, widać owoce z nasionami. Niestety pora się sposobić do zimy. Jak się do tego okresu przygotowujemy, jakie mamy "patenty" z czym są problemy?
Podzielmy się uwagami
Eugen

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Przygotowania do zimy
« dnia: Wrzesień 03, 2009, 08:27:18 »

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 03, 2009, 15:26:10 »
No najważniejsze jest aby zaprzestać podlewania. Wielu osobom się wydaje, że najlepszym sposobem jest podlać tuż przed zimowaniem, aby rośliny były napite przed spoczynkiem. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy nie dysponujemy dobrym (chłodnym) zimowiskiem. Brak wody wymusza w roślinie załączenie trybu oszczędzania i w związku z tym roślina przechodzi w stan uśpienia. Niepodlewanie ma też na celu umożliwienie porządnego wyschnięcia podłoża. Podobnie jak najemy się czegoś ciężkostrawnego przed snem- nie będzie się nam zbyt dobrze spało i rano obudzimy się niewypoczęci i późno odbudujemy siły. Podobnie jest z roślinami.

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2009, 17:14:24 »
A od kiedy przestaje sie podlewac.Ja myslalam,ze koniec pazdziernika.Pozdrawiam .

tengel27

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 7
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 03, 2009, 18:45:34 »
Ja w zeszłym roku już od września nie dawałem im kropli wody. Wystarczyła wilgoć w powietrzu ;)

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2009, 19:08:15 »
Od poczatku wrzesnia czy koniec? ;)

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2009, 19:46:13 »
To zależy. Każda roślina potrzebuje indywidualnie. Wpływa na to wiele czynników(rodzaj roślin, ich wielkość, wielkość doniczki, warunki pogodowe itp.) i nie da się określić terminu. Coś jak z podlewaniem.

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2009, 19:59:59 »
Wlasnie warunki.Moje stoja na parapetach.Slonce caly dzien.W zimie natomiast ogrzewam mieszkanie.Tylko w sypialni chlodno.Pisales kiedys,ze kaktusa nie przeszkadza   brak swiatla.Myslisz,ze przezimowaly by na klatce schodowej?Wtedy bym ich juz moze nie podlewala?

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2009, 00:20:40 »
Witam
Ustawiamy nasze kaktusy na poddaszu na półkach w dużym oknie i na regałach naściennych. Staramy sie umieszczać je wg. przewidywanej temperatury w danym miejscu /na podstawie pomiaru z lat ubiegłych/ . Na oknie temperatura niższa nawet 8C /zwłaszcza tam gdzie są jakieś niesczelności/, na regałacz ściennych temperatura wyższa ale mniej światłą. W ubiegłej zimie kaktusy były przenoszone w pośpiechu a w dodatku musiałem to zrobić sam i zostały rozmieszczone przypadkowo - jak leciało.
Wiosną szok sporo powyciąganych, głównie Chilijczyki. Powód prozaiczny zbyt ciepło a w dodatku powietrze na poddaszu miało zbyt dużo wilgotność /a zwłaszcza chlijczyki czerpią większość wody z mgły-arugi.
Dla mnie wniosek na nadchodzące zimowanie, CHŁODNO, nie więcej niż 12C, nie dotyczy to Dyscocactusów, Melocatusów itp. te potrafią zmarznąć przy 15C.
Więc empiryczny wniosek suche katusy znoszą brak światła przy niskiej temperaturze zupełnie przyzwoicie.
pozdrawiam

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2009, 05:37:50 »
Bardzo dziekuje za informacje.Pozdrawiam :)

Angelus

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2009, 17:03:40 »
A jak to jest z gymnocalycium lub litopsami? Kiedy ostatni raz podlewamy? Kiedy wynosimy na spoczynek? Pozdrawiam

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 04, 2009, 19:15:29 »
Witaj
1. Gymnocalycia- Podlewanie kończymy we wrześniu. W okresie zimowym tolerują praktycznie całkowity brak wody przy temperaturze ok. 5-7°C. Wyjątek stanowią gatunki z grupy występujące na zachód od centralnej części Paragwaju, są to mniej lub bardziej wilgotne lasy paragwajskiego Chaco i występujące tam m.inn G. anisitsii, G. damsii i G. mihanovichii - podobnie jak w warunkach naturalnych zimują one w temperaturach 7-14°C i przy stosunkowo podwyższonej wilgotności podłoża.

2. Sorry, nie mam w kolekcji Lithopsów, mogę polecić doskonały materiał opracowany przez p. Lecha Walotka - który był przedrukowany w maszym klubowym biuletynie. Moja wiedza jest śladem zasłyszanych opinii. Zdaniem kolegów z naszego Klubu, jak i pani dr Dubieleckiej z Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Warszawie, która dokonała korekty art. jest on kompetentny.
Pan Walotek ma chyba największy zbiór Lithopsów w Polsce.

Pozdrawiam Eugen

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:40:07 »
Dziękuję za odpowiedz. Czy jesli michanovicii ma miec wilgotne podłoże, to należy je podlewać zimą czy nie? Jesli tak to jak często?

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2009, 20:35:16 »
Kaktusów zimą się nie podlewa, wyjątek stamowią szczepione rośliny, które podlewa się dosłownie łyżką wody.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 06, 2009, 21:02:06 »
Witam
Dobra odpowiedz powyżej, nie podlewac, staraj się umieścić aby miały 10 - 12C.
Eugen

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 06, 2009, 21:29:35 »
dziekuję za odpowiedzi. Podlewamy ostatni raz we wrzesniu a wynosimy w pazdzierniku? Teraz tak sie zimno zrobilo i nie wiem czy mam juz kaktusy zabierac do domu czy nie, niech sobie jeszcze postoją na dworze. Ale noce juz chyba zimne.