Hi-Media

Autor Wątek: To może i ja się pochwalę  (Przeczytany 11607 razy)

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: To może i ja się pochwalę
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:44:31 »
Te wahania temperatury między dniem i nocą absolutnie nie wpływają źle na zimowanie roślin. Wypraktykowałem bo sam przecież identycznie zimuję...  ;)

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:44:31 »

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 13, 2018, 12:02:46 »
Jeśli tęperatura wzrasta po wyżej +17 c jest to całkiem naturalna na stanowiskach nawet wyższa tęperatura nie szkodzi tylko mokre podłoże to śmierć zimą

klucha64

• Znawca
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 14, 2018, 09:15:19 »
A jak to u Was wygląda z mieszanką to znaczy jakieś specjalne zabiegi typu parowanie prażenie itp.
Kiedyś dawno pamiętam ze parowałem ziemię do mieszanki ale ostatnimi laty zaprzestałem 3 lata temu zakupiłem ziemię do kaktusów w Castoramie nie była tania nieduży worek 15 zł ale pisało na worku poddana obróbce termicznej.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 14, 2018, 09:39:45 »
Specjalne zabiegi? Obróbka termiczna? Hm... No tak, mieszam składniki. I tyle.  8)

Gdybym chciał prażyć podłoże do przesadzanie kilku dziesiątków dużych roślin to musiał bym się tym zajmować kilka dni. No i ten "zapach"... No nie, tego to nawet moja bardzo wyrozumiała i dobra żona by nie zniosła...  ::)

anndy123

• Hodowca
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 14, 2018, 15:47:11 »
Dla tego powtarzam wszystkie takie cudaczne zabiegi wynikaja z starej literatury w tych czasach podłoża są przygotowanie do sadzenia roślin można sobie samemu namieszać albo dla wygodniejszych kupić godowe ale zawsze będę powtażał jak mantrę podłoże jest tylko do podczymania rośliny w doniczce może być zwykły piasek rzeczny i też jest OK

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 14, 2018, 16:18:08 »
Może być i piasek ale trzeba dużo nawozów do podlania. Znam i takie kolekcje gdzie podłoże ubogie a nawozu dużo i też jest ok.

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 16, 2018, 12:36:56 »
A ja tam przepalam ziemię w piekarniku (100 stopni), tą część torfowo-kompostową, tam jest tyle żyjątek , przede wszystkim ziemiórki; a zapach - na pewno mniej szkodliwy niż smog.

klucha64

• Znawca
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:44:36 »
W pełni się zgadzam z Barbarą chodzi o te żyjątka :)
To że ziemia jest tylko po to by kaktus stał pionowo w doniczce to nie znaczy że można pójść pod blok nakopać ziemi dosypać piachu z piaskownicy i będzie ok.
Ja mimo wszystko skorzystam w tym roku z mieszanki, ziemia(Castorama ziemia do kaktusów Compo Sana) to będzie 30%całości lecz parowanie odpuszczam.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 17, 2018, 19:10:38 »
Żyjątka mniej szkodliwe niż grzyby, przelanie, zbyt mocna i ścisła ziemia etc. Wyginą jak się podleje Bi58... Nigdy problemów nie miałem.

Że nie wspomnę, że jeśli chcieć kupować ziemię do kaktusów w większej ilości to jest naprawdę duży koszt.

basiaamatorka

• Hodowca
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 19, 2018, 14:55:20 »
Ano tak, wyginą - ale znowu chemia, wole zapaszek.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 19, 2018, 16:17:46 »
Niestety bez chemii się nie obejdzie - a już na pewno w nieco większej kolekcji. Nie dopatrzysz przecież wszystkiego a i z nowymi zakupami można coś przywlec...
Wychodząc z tego założenia mam mniej roboty. No i prażone podłoże naprawdę nieładnie pachnie.  :-\

klucha64

• Znawca
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 20, 2018, 07:56:26 »
Z tego co widzę to z 80 sztuk jest do przesadzenia na wczoraj, większość wielkości 10-15 cm zastanawiam się kiedy mogę zacząć  :-\
Cała operacja potrwa pewnie ze 2 tygodnie bo będę chciał przyciąć im korzenie.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 20, 2018, 12:01:01 »
80 sztuk i dwa tygodnie?? Co będziesz z nimi tyle robił? 2-3 dni max jeśli duże rośliny, 4-5 jeśli tylko popołudniami.
Trzeba wcześniej podszykować substrat, doniczki i co tam jeszcze a potem taśmowo...

Gorzej z nietypowymi roślinami jak np. epikaktusy, aporokaktusy czy duże fero albo inne tego typu - z tymi trzeba się długo bawić.  ::)

klucha64

• Znawca
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 20, 2018, 18:49:36 »
Przycinka korzeni plus być może parowanie mieszanki to zrobi się 2 tygodnie zastanawiam się czy mogę już zacząć czy poczekać do wiosny.
Heniu napisz mejla do Stani co cię interesuje ja to przywiozę do kraju i Ci wyślę kurierem.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 21, 2018, 08:44:34 »
Na przesadzanie wg. mnie jeszcze wcześnie. Ja robię to marcu, tuż przed startem roślin do wegetacji.

Emaila to ja wyślę do Ciebie jak będziesz miał jechać... Wcześniej zobaczę tylko co tam jest dostępne.
Jeszcze trochę czasu do wiosny to mam nadzieję zdążymy z tym tematem.