Hi-Media

Autor Wątek: Pytanko  (Przeczytany 2821 razy)

hamburabi

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
    • hodowla kaktusów i sukulentów
Pytanko
« dnia: Październik 28, 2011, 23:18:13 »
Dzień dobry po szkole nasypałem do reklamówki ziemię z kopca kreta,była mokra.Użyłem jej jako posypki na wierzch mojej mieszanki gdyż niebyła wystarczająca,jednakże na szczęście korzenie nie są w tym mokrym piasku,tylko 1 kaktus tak.Chciałem się zapytać czy użyłem w miarę dobrą ziemię,i czy nic im się nie powinno stać jeśli była wilgotna?Posadziłem tego włochatego kaktusa(chyba Espostoa) z Echinocactusem Grussonii ,czy jest to towarzystwo,które nie będzie sobie nawzajem przeszkadzać,i czy mają w takie wymagania,że mogą razem rosnąć?Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Chciałem się jeszcze zapytać czy kaktusy gromadzą wodę w łodygach a sukulenty w cierniach?Nazwa mojego sukulenta to aloes ościsty czy aloe?Ciągle się nad tym zastanawiam,i czy to prawda,ze kaktusy które stoją na parapecie zewnętrznym podlewa się tylko w ciepłe dni gdyż podlewanie w chłodne jest dla nich śmiertelnym wrogiem?Boję się,bardzo się boję gdyż słyszałem,że wiele kaktusów nie przetrwało zimy u innych kaktusiarzy,mam wątpliwości co do zrobienia kaktusom spoczynku zimowego,boję się,że nie podołam temu zadaniu a ja te kaktusy kupowałem za moje własne pieniądze,dostawałem bo chciałem na urodziny,święta i imieniny,nie chcę ich stracić.

Co to jest?(chodzi mi o plamy)http://i46.photobucket.com/albums/f133/Carol1_fotki/rosliny2forum/DSC00779.jpg
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2011, 22:20:20 wysłana przez hamburabi »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Pytanko
« dnia: Październik 28, 2011, 23:18:13 »

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2011, 23:55:15 »
Witam.

Na początek mała uwaga :dobrze by było byś uzupełnił Swój profil,czyli imię,miejscowość i podpis - będzie łatwiej .
Ziemia z kretowiska może być,tylko musisz znać jej Ph.Jeżeli jest zasadowa,to nie do wszystkich kaktusów się nadaje.
Nawet taka ziemia kupowana w ogrodniczym,jako ziemia do kaktusów też jest za ciężka.
Ziemię należy wymieszać z gruboziarnistym piaskiem ( najlepiej płukanym ) i drobnym żwirkiem ( 5 - 6 mm ) w stosunku 1 / 1 / 1.
Na dno doniczki drenaż.Zawsze sadzimy kaktusy do suchego podłoża,a podlewamy dopiero po 2 tygodniach.
Radziłbym sadzić każdego kaktusa do osobnej doniczki.Kompozycje może ładnie wyglądają,ale gdy wda się jakaś infekcja,to padną wszystkie.
Dobrze jest znać rodzaj i gatunek swoich roślin,by wiedzieć,jak się nimi opiekować.Mile widziane zdjęcia.
Obecnie kaktusy powinny być już przynajmniej od 4 tygodni na sucho i na zimowisku.Jeżeli nie masz typowo ciepłolubnych kaktusów ( Melocactus i inne ),
to możesz zimować w temperaturze około 10 *C.Do marca oczywiście nie podlewać.
Żeby kaktusy zakwitły ,to muszą przejść okres spoczynku ( zimowania ).Jeżeli masz grusona i espostoa,to kwiaty na razie Ci nie " grożą ".
Jakie warunki możesz zapewnić Swoim kaktusom - szklarnia, foliak, balkon południowy, wschodni, czy zachodni ?
Do tego należy dostosować odpowiednie rośliny.Jedne lubią pełne słońce,a niektóre rosną i kwitną nawet  na zachodnim parapecie.
Jedne kwitną już po 3 latach,a inne po 30 i więcej.O podlewaniu porozmawiamy na wiosnę.
Na sukulentach nie bardzo się znam,bo nie mam takowych.Myślę,że większość ma podobne wymagania jak kaktusy.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2011, 10:16:52 wysłana przez prhz »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Pytanko
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2011, 06:59:34 »
Chciałem się jeszcze zapytać czy kaktusy gromadzą wodę w łodygach a sukulenty w cierniach?Nazwa mojego sukulenta to aloes ościsty czy aloe?Ciągle się nad tym zastanawiam,i czy to prawda,ze kaktusy które stoją na parapecie zewnętrznym podlewa się tylko w ciepłe dni gdyż podlewanie w chłodne jest dla nich śmiertelnym wrogiem?Boję się,bardzo się boję gdyż słyszałem,że wiele kaktusów nie przetrwało zimy u innych kaktusiarzy,mam wątpliwości co do zrobienia kaktusom spoczynku zimowego,boję się,że nie podołam temu zadaniu a ja te kaktusy kupowałem za moje własne pieniądze,dostawałem bo chciałem na urodziny,święta i imieniny,nie chcę ich stracić.
Trochę mieszasz. Sukulent to roślina, która specjalnie przystosowała się do życia w klimacie suchym. Dwie najważniejsze cechy sukulentów to gromadzenie wody w którejś z części roślinki (łodyga, liście, korzenie) i specjalna metoda fotosyntezy. Poczytaj sobie trochę tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sukulent
A zatem sukulent to typ rośliny. Wszystkie kaktusy są sukulentami, natomiast nie wszystkie sululenty są od razu kaktusami. To tak, jak z drapieżnikami, wszystkie koty są drapieżnikami (i lew, i tygrys i żbik) ale nie wszystkie drapieżniki są kotami (np. pająk).
Żadna roślina nie ma prawa gromadzić wody w cierniach, bo ciernie są martwe i zupełnie suche. Ich konstrukcja może być jedynie pomocna przy przechwytywaniu wilgoci z powietrza (rosy) przez roślinki. Sukulenty są liściowe (np. Aloe, Agave), pędowe (większość kaktusów) i korzeniowe (kaudeksy, niektóre kaktusy, np. kilka gatunków z rodzaju Pterocactus, rodzaj Wilcoxia, niektóre Corryocactus i inne).
Co do spoczynku - jak pisał mój poprzedni. To nic trudnego. Zapewnij roślinkom chłód (nie mróz) i w tym czasie ich nie podlewaj. To wszystko. Nie jest to chyba jakoś wyjątkowo skomplikowane.

Roślinka z linku to Echinocactus grusonii, czyli sławny fotel teściowej. Ma szansę zakwitnąć za jakieś 20-30 lat po osiągnięciu średnicy 30-40cm.