Hi-Media

Autor Wątek: Grubosz "Hobbit” (Crassula ovata) - złamana łodyga  (Przeczytany 6085 razy)

Rózia

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Grubosz "Hobbit” (Crassula ovata) - złamana łodyga
« dnia: Czerwiec 24, 2011, 18:21:27 »
Jestem tu nowa, to mój pierwszy post - witam wszystkich :)
Kupiłam grubosza (nie znając jego nazwy, wpisałam adres www podany na doniczce i poznałam nazwę dzięki porównywaniu asortymentu do mojego egzemplarza). Zawartość doniczki składa się z dwóch osobnych łodyżek, niestety podczas brutalnego transportu (mea culpa) jedna się nadłamała, potem niechcący ją "dobiłam" i jest teraz całkiem osobno  :-\. Nie jest właściwie wcale zmasakrowana. Czy można ją ukorzenić?
Póki co włożyłam ją do doniczki obok kikuta, z którego wyrastała (kilka sukulentów mi się tak rozmnożyło ;D), ale mam wątpliwości czy to cokolwiek da.

Na wszelki wypadek załączam zdjęcia - wątpię czy coś pomogą, tym bardziej że są bardzo marnej jakości.

http://imageshack.us/photo/my-images/190/mojgrubosz1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/820/pict0082ta.jpg/

Bardzo proszę o rady :)

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Grubosz "Hobbit” (Crassula ovata) - złamana łodyga
« dnia: Czerwiec 24, 2011, 18:21:27 »

baranowska.beata

• Gość
Odp: Grubosz "Hobbit” (Crassula ovata) - złamana łodyga
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2011, 19:42:01 »
Witam serdecznie  :) Mam tez taka i rozmnazam wlsnie wkladajac taka "galazke" do ziemi.Mialam juz bardzo wielkie,ale cos popsuly sie i zrobilam nowe  :)

Rózia

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2011, 19:49:07 »
Uff, to nie mam się czym martwić  ;) Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:25:49 »
Jednak zaciekawiło mnie coś innego. Jaką ziemię użyłaś do jego posadzenia? Nie jest to przypadkiem torf??

Rózia

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2011, 16:44:24 »
Nie przesadzałam go. Okazało się, że kupiłam za małą doniczkę więc tylko przeniosłam go do ładniejszej, ceramicznej, która miała identyczną wielkość co sklepowa. Podłoże jest więc 100% "kupne" :). Szczerze mówiąc, ta ziemia też mnie zastanowiła, zwłaszcza, że ostatnio dostałam śliczną euphorbię w takim samym podłożu. Tak, to raczej torf - wszystko na to wskazuje.
Podejrzewam, że zasadzono to w torfie z oszczędności pieniędzy (torf jest lekki) i pewnie czasu - podobno w pierwszych latach roślinki w torfie szybko rosną, bo uwalnia się azot. Podejrzewam, że niewiele ich obchodzi szczęście mojej roślinki po dotarciu do domu :)

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2011, 18:31:34 »
Proponowałbym jednak przesadzić go do gotowego podłoża zakupionego w sklepie i zmieszanie  w proporcjach 70% piachu i 30% ziemi. Jednak są kaktusiarze, którzy prowadzą hodowle w torfie. Jednak moim zdaniem nie jest to zbyt dobry substrat

Rózia

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2011, 19:40:41 »
Planuję przesadzenie. Euphorbia już dawno rośnie na "normalnym" kaktusim podłożu, jakie opisujesz.