Hi-Media

Autor Wątek: Podlewanie  (Przeczytany 14114 razy)

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
  • Reputacja: 0
Odp: Podlewanie
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 25, 2014, 09:16:39 »
Dzięki. To naprawdę są bardzo pomocne informacje dla raczkującego kaktusiarza.
Wiem, że wzory są dobre na fizykę i chemię ;-) i ograniczam ich stosowanie w sytuacjach życiowych :)
Wydaję mi się, że teraz mam już jasność, jak zadziałać w lipcu/sierpniu.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 25, 2014, 09:16:39 »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 26, 2014, 08:48:51 »
Mam małą uwagę do informacji Tomka odnośnie podlewania. Ilość wody, częstotliwość to zależy od tego co mamy w doniczce.
Post Tomka odnosi się do jego kolekcji - lobiwie .
Lobiwie stanowią zdecydowana większość kaktusów w kolekcji i takie podlewanie jest OK.
Moje matukany i oroje też lubią podobne potraktowanie wodą, a nawet odpowiada im mały wieczorny "prysznic".
Jeżeli by Danka tak potraktowała swoje czylijczyki (i nie tylko) to po roślinkach.
Marian nasz klubowy kolega dla pewności o dobraniu odpowiedniego terminu i ilości zasilania wodą opisał mazakiem doniczki jaka  ilość wody miesięcznie występuje w ich habitacie.

Pozdrawiam Eugen

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 26, 2014, 21:27:39 »
Dziękuję. Pisaliśmy właśnie o górskich kaktusach i letnim spoczynku. Wyłącznie tego dotyczyło ostatnich kilka postów - właśnie np. matucan lub oroy, no i lobiwii.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 27, 2014, 06:24:23 »
Ja w ten sam sposób traktuję także inne kaktusy a w kolekcji mam także na własnych korzeniach Thelocactus, Astrophytum, Gymnocalycium, Islaya, Pyrrhocactus, Notocactus, Pygmaeocereus, Pterocactus, Parodia, Notocactus, Aztekium, Geohintonia, Ariocarpus, Oroya, Matucana, Haageocereus, Arequipa, Oreocereus, EChinopsis, Acanthocalycium, Trichocereus, Cleistocactus, Corryocactus, Escobaria, Mila i jakieś opuncje. I choć te rodzaje także rosną u mnie zupełnie przyzwoicie to ten sposób lania wody dedykowany jest oczywiście lobiwkom.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 29, 2014, 11:17:11 »
Z uwagą przeczytałem ostatni post Tomka.
Zastanowiło mnie różne podejście w "temacie podlewania". Chyba to jest podobnie jak z doborem substratu.
Każdy ma własny i on jest najlepszy i to wcale nie dlatego że taki idealny ale po prostu w NASZYCH  WARUNKACH się sprawdza.
Trzymamy kaktusy na parapetach okien, otwartych inspektach, foliach, różnego typu szklarniach, różnie je podlewamy, słońce dochodzi o różnych godzinach, no jeszcze jak różnie są zimowane.
Może inny substrat lub podlewanie będzie lepsze, ale w myśl "lepsze wrogiem dobrego" zostaję przy swoim jeśli w naszych warunkach się sprawdza, lub szukamy zmiany jak dzieje się coś złego.

Tak na marginesie to też chyba dodatnia cecha naszych roślinek, są niezwykle tolerancyjne, zniosą wiele i wiele wybaczą.
Dosyć dawno w peruwiańskim czasopiśmie QUAS nr 25 z 2011 roku spotkałem art. dr Carlosa Ostaolazy  Nano "Cactus y Cambio Climatico" - Kaktusy a zmiany klimatyczne.
oto fragment

....Uważam, że kaktusy same się obronią ze zmianami klimatycznymi i globalnym ocieplenie, ponieważ są one lepiej przygotowane niż inne grupy roślin do takich zmian. Mam na myśli, różne anatomiczne i fizjologiczne  które zostały wykształcenie w kaktusach, aby mogły przetrwać w skrajnie niesprzyjających warunkach, takich jak pustynie lub w pobliżu biegunów, CAM, tolerancja na suszę, zazwyczaj kuliste lub cylindryczne, zewnętrzne i wewnętrzne temperatury wytrzymują ekstremalne ciepło i zimno, wysokie odwodnienie, prowadzi nas do przekonania, że większość z tej rodziny przetrwa zmiany wytwarzane przez powyższe czynniki.....

Pozdrawia
Eugen
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2014, 17:55:11 wysłana przez Eugen »

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 03, 2014, 18:27:08 »
To teraz już pytanie odnoszące się do mojej konkretnej sytuacji. Właśnie mijają 3 tygodnie od ostatniego podlewania (kaktusy górskie - 3000m +) i w planach było podlewanie w weekend. A tu idzie upał. Jak byście postąpili? Podlać dzisiaj lub jutro, czy czekać tydzień a może dwa aż przyjdzie ochłodzenie/opad?

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 03, 2014, 20:15:00 »
Witam. Idą upały ponad 30oC, poczekaj aż przejdą.

Eugen PTMK

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 05, 2014, 13:51:22 »
Przepraszam, że ciągnę ten temat i znam odpowiedź na pytanie, które teraz stawiam, ale ...
Rozumiem, że w dni upalne nie należy też wykorzystywać np. burzy wieczornej z ulewą do podlania, tylko czekać aż przejdą upały?
Czy w ogóle latem wykorzystujecie naturalne opady do podlewania? Np. moich kilka opuncji nie korzysta z moich usług, a jedynie z deszczu.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 06, 2014, 21:27:03 »
Jak pada łagodny deszcz staramy się odkryć parzeniszcza, niech przyroda nam pomaga.
Gorzej w szklarni, tam tylko nasza pomoc.

Eugen

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 27, 2016, 23:30:03 »
Miło wrócić po zimie i długiej przerwie.
W mojej kolekcji oprócz matucan pojawiły się ferocactusy. Sporo już poczytałem, ale nurtuje mnie jedno. Czy Ferki lubią spryskiwanie?
No I podlewanie będzie inaczej niz przy matucanach - w gorące dni. Czy dobre rady znalazłem?

Leszek1

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 28, 2016, 19:51:27 »
Z mojej wiedzy,to wszystkie kaktusiki lubią spryskiwanie,ale tylko późnym wieczorem,lub bardzo wcześnie rano,aby nie popaliło słoneczko naszych popilków,
tak ćwierkają wróbelki na forum :)) :))

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 28, 2016, 21:52:43 »
Najlepiej jak mają prawdziwą, poranną rosę.

Pierrot

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 28, 2016, 23:25:52 »
Matucany są już na balkonie i łapią wilgoć naturalnie. Na Ferki jest za zimno I pytając, bardziej myślałem o nich w kontekście tego zraszania. Czyli Ferki też można zamgławiać?
A czy myślicie, że deszcz dla matucan w 10C nie jest ryzykowny? Zrobiłbym im pierwsze podlanie w sezonie z natury :)
P.

kakrysara

• Amator
  • *
  • jesteś, tym co jesz ;)
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 09, 2016, 18:25:57 »
ja tez właśnie podlewam raptem dwa/trzy razy ale w miesiącu i w sumie nie wiem czy to dobrze, nie za dużo ?? mam taki kaktus jak na dole (zalinkowany):

Endi

• Amator
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 19, 2016, 10:38:32 »
Ten Twój kaktus to Echinocactus grusonii.
To czy zaszkodzisz swojemu kaktusowi jest uzależnione przede wszystkim od przepuszczalności podłoża, tzn. im bardziej przepuszczalne tym częściej możesz podlewać.