Hi-Media

Autor Wątek: Substraty i mieszanki  (Przeczytany 8929 razy)

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
Substraty i mieszanki
« dnia: Sierpień 29, 2009, 16:30:31 »
Jakie stosujecie podłoża dla swych roślin? Ja jestem w fazie rezygnacji z torfu. Przerzucam się na kompost.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Substraty i mieszanki
« dnia: Sierpień 29, 2009, 16:30:31 »

baranowska.beata

• Gość
Odp: Substraty i mieszanki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2009, 16:39:22 »
kupuje u ogrodnika ziemie dla kaktusow.W komposcie rosna?

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2009, 16:44:23 »
Ta ziemia tylko nazywa się do kaktusów- jest na bazie torfu, co  nie sprzyja kaktusom (mowa o czystej postaci). Kompost musi być oczywiście z domieszką piasku i żwiru. Polecany jest z liści bukowych, ale ja zamierzam stosować liście brzozowe.

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2009, 17:12:46 »
Rozmawiałem ostatnio ze Stanisławem Hinz na temat substratu. Powiedział mi, że najlepiej kaktusy rosły mu na mieszance właśnie z ziemi liściastej. Zapytałem również o torf. Odpowiedział mi, że znał kaktusiarza który z powodzeniem hodował w nim przez lata. Należy tylko pamiętać iż trzeba umiejętnie podlewać i nie zapomnieć o ich nawożeniu, gdyż jeżeli zabraknie chociaż 1 składnika z 26 kaktusy zaczną chorować i masowo ginąć.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2009, 18:53:24 »
Torf także źle chłonie wodę po przesuszeniu. Gdy jest wilgotny- po prostu gąbka :P Ale po zimowaniu woda ciężko wsiąka. Podpatrzmy też na torf w doniczkach z roślinami w marketach- odstaje od boków co nie jest pożądanym efektem. Obecnie stosuję mieszankę do Ameryki Południowej: 1cz torfu, 1cz ziemi z ogrodu, 2 cz tłucznia ceglanego i 4 cz żwiru 1-5mm, dodaję też czasem gliny, a dla A. Północnej torf zamieniam na glinę i piasek oraz dodaję tłuczonego kamienia wapiennego. Nie jest to może zbyt bogata mieszanka, ale szybko wysycha. Dla opuncjowatych rezygnuję z 2 cz żwiru i cegły. Na drugi rok nie będę też używał cegły- za dużo roboty ;)

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2009, 09:19:51 »
Osobiście używam jako składniku substratu ziemi liściowej. Wszystko jest w najlepszym porządku. Pozdrawiam.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:19:32 »
U siebie w kolekcji jako podstawy podłoża (ok.70% objętości) używam grubego płukanego żwiru. Dopiero pozostałe 30 procent to kamyki o średnicy ok. 1cm jako drenaż i posypka na powierzchnię substratu. Dopiero jakieś 20% to próchnica. Na powierzchnię substratu daję kamyki by spowolnić pakowanie wody z podłoża oraz dla efektu estetycznego. Jeśli roślina posiada wrażliwą na wilgoć rzepowatą szyjkę korzeniową to ją również obsypuję kamykami a nie substratem, by zmniejszyć w ten sposób szansę wdania się infekcji.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 17, 2009, 23:40:35 »
Witam
Stosuję podobne mieszani tylko żwir mieszam z lawą i keramzytem.

Ale teraz napisze coś co jest swoistym nowum, przynajmniej dla mnie. Latem u dwóch znanych, "starych" mających wspaniałe osiągnięcia kaktusiarzy czeskich spotkałem zaskakujące mieszanki do sadzenia kaktusów.
Na dno doniczki dają warswę starego zleżałego kilka lat nawozu krowiego. Następnie sypią w jednym przypadku tylko drobny żwir 1-2mm, a drugim bardzo ubogą mieszankę żwiru, piasku, odrobina ziemi. Z wrażenia nie zapytałem czy zasilają nawozami sztucznymi, musze się dowiedzieć bo to jest istotne /ale chyba nie/. Zaręczam, że kaktusy rosną zdrowe, dobrze wyciernione, nie mają skłonnoći do nadmiernego wyrastania.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2009, 10:40:35 »
Eugen
Przed 4 laty znalazłem na niemieckiej dobrej i fachowej stronie www o gymnocalyciach informacje o stosowanym "kocim substracie". Napisałem i dostałem obszerną i wyczerpującą odpowiedz. Okazuje się, że w TESCO jest w sprzedaży to cudo. Materiał jest rewelacyjny, okrzemki, glinka i popiół wulkaniczny. Znacznie lepsze od keramzytu, jest jednak tylko w jednej wielkości granulatu.
Na opakowaniu jest też uwaga, że można stosować do uprawy roślin.
Na spotkaniu klubu Oddział Śląski Polskiego Towarzystwa Miłśników Kaktusów w Palmiarni gliwickiej przedstawiłem tę informację. Jest ten preparat od tego czasu stosowany z doskonałym skutkiem. Większośc stosuje go jako % udział w mieszankach, a jeden z kolegów przeszedł na sadzenie tylko w tym preparacie zwłaszcza roślin trudnych w uprawie z uwagi na zagniwanie korzeni bądz szyjki korzeniowej ma minimalne straty i jest garącym zwolennkiem uprawy w "kocim substracie".
UWAGA bardzo istotne, jest preparat w granatowych 8 l. papierowych torbach. Nazwa; Piasek dla kotów niezbrylający. Ma ładny różowy kolor i miły naturalny zapach - podobno (informacja producenta).

PozdrawiamEugen
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2009, 10:42:08 wysłana przez Eugen »

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2009, 15:26:48 »
Trzeba będzie sprawdzić ;)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2009, 00:26:32 »
Witaj CACTOM - Tomek Romulski (cactom)

Dziękuję za zainteresowanie się informacją o uprawie w "Kocim substracie" i propozycją  jej podredagowac i puscic w Kaktusy i Inne.

Niestety zmuszony jestem odmówić bowiem  informacje o tej metodzie uprawy została zgłoszona i przyjęta do druku w gazecie "Świat Kaktusów"  Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów.

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
EUGEN
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2009, 00:29:22 wysłana przez Eugen »

Rynio

• Znawca
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2013, 21:03:00 »
No cóż trzeba bedzie z tym kocim substratem poeksperemyntować.