Hi-Media

Autor Wątek: Wysiewy  (Przeczytany 38397 razy)

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
Odp: Wysiewy
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 03, 2011, 20:53:09 »
No to masz ładny mix nadal i to jest w miksie największy problem że nie zawsze można dojść co się ma . Dla mnie to nigdy nie stanowiło problemu mam też kaktusy tak zwane "ładne " . Widzę że Kolega zrobił tak samo wysiew "czarny" jak ja . Do takiego substratu wysiewam mix echinopsa który potem na podkładki idzie. Przy okazji widać że nie obsiewam brzegów pojemnika , Wy też tak robicie ?. Uważam że brzegi to najgorsze miejsce dla siewek i zwykle z tego miejsca się problemy biorą więc go nie wykorzystuję.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

« Odpowiedź #105 dnia: Maj 03, 2011, 20:53:09 »

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 05, 2011, 14:41:09 »
Jurek poznajesz? To te nasiona grusonów od Ciebie się przeistoczyły :).

Ivett

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 09, 2012, 20:27:57 »
Ojejku, jak tam patrzę na Wasze dokonania to.... zamurowało mnie  ::)
Jak ja mało wiem o kaktusach.... gdybym zaczęła zadawać pytania to chyba bym nie skończyła, ale pewnie niedługo się odważę  :-[
Gratuluję maluszków!
Może w tym roku też ktoś wysiewał?

Pozdrawiam! :)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 09, 2012, 21:26:40 »
W tym roku jeszcze nie wysiewałem. Dla mnie optymalny czas wysiewów to początek kwietnia. Wtedy nie trzeba doświetlać wysiewów.

mave

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 08, 2013, 18:08:44 »
Panie Jurku,
mam pytanie dot. podłoża do wysiewu Astrophytum. Przymierzam się właśnie do wysiewu wg instrukcji pana Siwca, w słoikach, ale widząc pańskie kabuciaki muszę zapytać czy pana substrat jest 'specjalny' - w tym sensie, że odbiega od standardowego?

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 08, 2013, 19:10:34 »
Witaj
Najlepiej się sprawdza substrat w połowie złożony ze żwirku taki 3 mm i iłu podobnego do gliny (ale to nie glina) o ph lekko zasadowym odczynie. Czy specjalny? nie wiem jak go biorę z obrzeża Wisły w okolicy Otwocka a dokładną analizę masz na mojej stronie więc może by coś można innego dopasować. Wygląda że w tym ile doskonale rośnie cały Meksyk. Poradnik Pana Siwca jest doskonały.
pozdrawiam Jurek

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 27, 2013, 20:12:16 »
Zamawialiśmy dla członków naszego Klubu i ale i dla zaprzyjaznionych z innych Oddziałów  e br. roku nasiona: u Loyda na Teneryfie, u Berghta w Holandii, Dochnalika, Snycera i Malocha w Czechach.
Na nasze zamówieni zupełnie nie zareagowali Sznycer i Maloch, szkoda bo mieli super atrakcyjną ofertę.

Stosunkowo szybko przyszły nasiona z Hiszpanii, było małe opóźnienie, ale wynikało z pobytu w Peru żony Loyda. Nasion trochę zabrakło niestety były to nasiona peruwniańskich kaktusików z którymi jest problem, mało ich jest w katalogach. Wschody są na przyzwoite, nasiona były więc zebrane w odpowiednim czasie, zapylone i w dobrym stanie.

Nasiona Berghta"szły"  trochę dłużej, wschodzą gorzej niż zakupione w roku ubiegłym

Nasiona od Dochnalika jakośc nie mogły dotrzeć, przyszły i klapa z kiełkowaniem. Mietek kupił nasion za ok. 2000 kC i wzeszło mu 7 (siedem) roślinek .  Miał zamówione pewne pozycje po 100szt.
Ma wrażenie, że są to pozostałości z lat ubiegłych. Uzasadnia to faktem, te same pozycje w roku ubiegłym były pakowane po 10 sztuk w porcji, aktualnie pakowane są po 20 sztuk w porcji. Porcja w przypadku 20 nasion to 2 torebki. W  przypadku porcji 100 nasion odpowiednio 10 torebek po 10 nasion. Może to teoria spiskowa ale mizerota kiełkowania jest warta zastanowienia. Muszę dodać, Mietek uprawia kaktusy ponad 20 lat, ma piękną szklarnie, są w niej większości kaktusy (głównie gymnokalycia i sulkorebucje) z własnego siewu.

Niestety, ten rok w akcji wysiewu jest kiepściutki

Eugen
PTMK /Gliwice

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 27, 2013, 20:40:39 »
To zastanawiające. Zawsze dotychczas nasiona od Dohnalika kiełkowały doskonale. Wysiewałem je latami...

Te informacje potwierdzają mi zresztą sprawozdania kolegów z Oddziału oraz z for internetowych na ten temat.

Natomiast nasiona z innych firm kiełkują o ile wiem zadawalająco.