Hi-Media

Autor Wątek: Wysiewy  (Przeczytany 38396 razy)

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
Wysiewy
« dnia: Sierpień 29, 2009, 16:25:55 »
Czy wysiewacie swoje kaktusy? Może macie jakieś spostrzeżenia i uwagi na ten temat?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wysiewy
« dnia: Sierpień 29, 2009, 16:25:55 »

baranowska.beata

• Gość
Odp: Wysiewy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2009, 16:36:12 »
Kiedys wysialam.Nic nie wyszlo.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2009, 16:42:01 »
Możesz jaśniej?

tengel27

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 7
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2009, 18:05:18 »
Ja dużego doświadczenia może nie mam, bo kaktusy w moim życiu pojawiły się 3 lata temu. Pamiętam pierwsze wysiewy - totalna klapa. Nie mam z nich żadnej roślinki. W zeszłym roku spróbowałem swoich sił po raz kolejny. Tym razem jednak byłem przygotowany i "oczytany", więc w tym roku mam swoje własne 1 - roczne siewki.
Co prawda wymaga to cierpliwości, ale nic tak nie cieszy jak pierwsze ciernie na roślince z własnego wysiewu ;)

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2009, 18:43:45 »
Ja pare lat temu wysialam,czekalam,czekalam i nic.Jestem nie cierpliwa.co nie chce rosnac do kosza.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2009, 18:57:34 »
Cieszą to dopiero kwiaty. Próbowałem wiele razy, ale zawsze udało mi się coś spartolić. Ważne jest, aby siewki miały wilgoć non stop, ale bez przesady.

A ile czekałaś, co wysiałaś i jakie miało to warunki?

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2009, 19:17:47 »
To bylo juz dawno.Wiem tylko,ze kupilam torebke mieszanych nasion kaktusow.Chyba je utopilam,nawet plesn dostlo.Pare miesiecy czekalam.Mialam je w takiej malej plastykowej szlkarni.Naturalnie z lufcikami. :)

tengel27

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 7
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2009, 19:23:26 »
U mnie to z takiej mieszanki to się ino jakiś ferak został, ale to były próby z czasów studiów. I myślę, że roślinka nawet nieźle się trzyma, biorąc pod uwagę jakie miała warunki na początku wzrostu  :-[

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2009, 19:38:21 »
No to chociaz cos ;)

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2009, 11:48:08 »
Ja za sukces uważam 17 miesięczny wysiew Echinopsis. Ze 100 nasion obecnie żyje prawie 40, a największe mają po 3 cm. Dużo odpadło, bo kiełkowalność niemal 100%, ale za to te co zostały to same hardcory :P

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 01, 2009, 09:24:46 »
Wcześniej była mowa o utrzymaniu stałej wilgotności substratu. Osobiście traktuję siewki i substrat zraszaczem. Zawsze wieczorem.

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2009, 21:07:17 »
Nasiona pieknych kaktusow mozna kupic-www.samenladen.de

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2009, 23:09:20 »
Wysiew to raczej niezbyt skomplikowana sprawa, a dająca dużo satysfakcji bardzo pouczająca szybko poznajemy wymagania i specyfikę uprawy wysianych roślin. Rośliny tez doskonale się aklimatyzują do naszych warunków. Otrzymujemy co najmniej kilkanaście roślin możemy się od razu wymienić na inne a i tak nam jeszcze dużo zostanie, jest więc duża szansa że do kwiatków przynajmniej kilka doprowadzimy będzie wiec szansa je dalej rozmnażać. Teraz jest dobry moment żeby wysiać do inkubatora wiele kaktusów ma już dojrzałe nasiona . Od wielu lat z powodzeniem stosuję podobną technikę.
Używam dość płaskiego pojemnika z podziurkowanym dnem (raczej wymagane) dobrze go jest wyczyścić i odkazić może być denaturat .

na dno układam drenaż z większych kamyków (raczej wymagane)

wystarczy teraz zasypać substratem i całość nawilżyć przegotowaną destylowaną wodą

wrzucić nasiona przedtem je zaprawić jakimś środkiem grzybobójczym , przykryć szybą wstawić do inkubatora pilnować temperatury do 28 i już . (nie wiem czy post przyjmie więcej zdjęć może wstawię w drugim poście jak by co to proszę moderatora o sklejenie w całość

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 05, 2009, 23:17:10 »
zaprawione nasiona
można sypnąć jak się chce lub ułożyć jak ja (miałem dużo czasu ) Jeżeli interesują Was szczegóły  chętnie odpowiem jeżeli  będę wiedział
Doskonały artykuł o wysiewaniu , jeżeli jeszcze na niego nie trafiliście jest tutaj
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/wysiewanie.html
pozdrawiam Jurek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2009, 06:14:59 wysłana przez Jurek »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2009, 20:43:31 »
Taki sobie komiks układam.

Jak widać komiks ma dość wartką akcje, mam nadzieję że wkrótce następne będę mógł wklejać
Jurek