Hi-Media

Autor Wątek: Matucana paucicostata Ritter subsp. hoxeyi subsp. nov. G. Charles  (Przeczytany 3881 razy)

Eugen

 • Moderator
 • Hodowca
 • *****
 • Wiadomości: 497
 • Reputacja: 16
  • Zobacz profil
Dzisiaj obiecana ostatnia nowość znanego brytyjskiego ekploratora Grahama Charles'a

Matucana paucicostata Ritter subsp. hoxeyi subsp. nov. G. Charles

Nazwa roślinie nadana który został znaleziona 29 grudnia 2001  na cześć Paula Hoxey, angielskiego miłośnika kaktusów w Peru, Depto. Ancash, Prov. Sihuas, na wschód od miasta Sihuas w dolinie Rio Rupac, 2290 m. Dokładna lokalizacja stanowisk jest utajniona
(Holotyp znajduje się pod : nº rec. 230573 w zielniku Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytet w San Marcos, Lima, Peru).

Matucana paucicostata  subsp. hoxeyi subsp. nov.  została znaleziona przez G. Charlesa podczas eksploracyjnego  przejazdu nowo wybudowaną drogą, między Sihuas a Huacrachuco. Nowy szlak biegnie  Rio Rupac do jej zbiegu z Río Marañón następnie skręca na południe przez wąwóz przed przekroczeniem Río Marañón przez nowy most i z Rio Huacrachuco na wschodzie. Matucana paucicostata subsp. hoxeyi jest znana tylko z doliny Rio Rupac w przedziale wysokości od 1800 do 2350 m npm. W górnej granicy zasięgu, sąsiaduje z  Matucana comacephala, stwierdzono na niektórych roślinach pośrednie uciernienie, co sugeruje hybrydyzację.
Poniżej najniższego punktu występowania M. paucicostata subsp. hoxeyi spotykamy Matucana tuberculata.
Rio Marañón Rupac tuż poniżej tego miejsca występuje M. tuberculata  który można znaleźć również na wschodnim brzegu Marañón w dolinie Rio Huacrachuco. Jest też znane występowanie na południu tego gatunku, przy przejście przez Río Marañón w dół rzeki  w El Chagual, jest to około 90 km dalej na północ.
Najbliżej występująca populacja Matucana paucicostata subsp. paucicostata jest dalej na południe i zachód od Río Marañón w dolinie Rio Pomabamba i powyżej wysokości 2650 m. npm.
Towarzyszące gatunki kaktusów M. paucicostata subsp. hoxeyi to: Armatocereus rauhii subsp. balsasensis, Espostoa aff. lanata, Espostoa aff. mirabilis var. primigena, Weberbauerocereus albus i Thrixanthocereus blossfeldiorum (fm. cullmannianus)Opis rośliny wg G.Charles'a.

Korpus blado żółto-zielony, czasem lekko siny, wymiary wysokość do 30 cm., średnica 12 cm, czasem tworzy grupy o wielu głowach i maksymalnej średnicy 30 cm.

Korzenie włókniste, ale czasem z niewielkimi bulwami.

Żebra 13 (-15) podzielonych na niskie guzki, oddzielone mały poziomymi rowkami znajduje się około 1 cm poniżej otoczki. Owalne białe areole o szerokości 4 mm i długości 5 mm w odległości od siebie co 20 mm.

Ciernie w młodości złote, a następnie stają się szare, czasami z czarnym końcem, nieco wygięte, cierń centralny o długości do 40 mm i do 10 cierni promieniowych o długości do 30 mm.

Kwiaty kiedy są otwarte długości do 65 mm. i szerokości 38 mm, rurowe, zygomorhiczne. Segmenty okwiatu pomarańczowo-czerwone. Rurka kwiatu średnicy 11 milimetrów, grubościenna, różowa z przewagą białych włosków w pachwinach, te włosy są gęstsze na owocni.
Nektar zamkniętej komorze o wymiarach szerokość 5,5 mm i długość 5 mm. Włókna białe, różowiejące pod pylnikami. Stamens rozszerzone nieco poza okwiat. Stigma z 6 płatków żółto-zielonych.

Owoce o wymiarach długości 20mm i szerokości 15mm, ciemnozielone przechodzące w czerwone starsze czerwono różowe z włoskami w kilka odcieniach niewiele różowych łusek i białe włoski.

Nasiona ciemnobrązowe, wymiar 2,2 × 2 mm.

Autor uprawia rośliny z nasion zebranych ze zdrowych egzemplarzy M. paucicostata subsp. hoxeyi. Niektóre rośliny mające gęste złote uciernienie co sugeruje występowanie naturalnych hybryd, choć większość z siewek jest podobnych do rośliny matki.

Zwróciłem się do autora z prośbą o zgodę na umieszczenie zdjęć jego autorstwa na naszym forum.

Pozdrawiam
EUGEN
członek PTMK O/Śląski

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2011, 22:13:21 wysłana przez Eugen »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów


Eugen

 • Moderator
 • Hodowca
 • *****
 • Wiadomości: 497
 • Reputacja: 16
  • Zobacz profil
Odp: Matucana hoxeyi art. w czeskich Kaktusy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2014, 11:18:42 »
W ostatnim numerze tj.2014/2 na str.49-52 obszerny art. Jan'a Riha,y " Matucana hoxeyi  G.Charles - novinka z peruanskych And".
Dla miłośników kaktusów peruwiańskich to duża atrakcja. bowiem nie jesteśmy rozpieszczani nadmiarem informacji.
Autor w oparciu o materiały G.Charles'a przedstawia ciekawą nową matukanę. Ładne zdjęcia autorstwa G.Charles,a z natury i K.Knize z kolekcji.
Porównanie w tabeli M.hoxeyi i M.paucicostaty pozwala dostrzec różnice i cechy charakterystyczne obu roślin. Osobiście zwróciłem uwagę na zanikanie z wiekiem (wielkością) rośliny garbków i ich wypłaszczanie na żebrach.
Miałem zamówione nasiona, niestety zabrakło.

Pozdrawiam Eugen
PTMK/Śląski

Eugen

 • Moderator
 • Hodowca
 • *****
 • Wiadomości: 497
 • Reputacja: 16
  • Zobacz profil
Odp: Matucana paucicostata Ritter subsp. hoxeyi subsp. nov. G. Charles
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2014, 19:39:20 »
Przedstawiłem powyżej opis dokonany przez Grahama’a Charles’a nowej matukany (Matucana hoxeyi). Przeglądając ponownie artykuł Jan’a Rih’a w czeskich wydawnictwie Kaktusy nr. 2014 – 2  „Matucana hoxeyi G.Charles – nowinka z peruanskych And” zwrócił moją uwagę podpis pod jednym ze zdjęć.
... Roślinnych w  zbiorach K. Kníže’go który nadał im nazwę tymczasową Matucana copiapoides nom. nudum (KK 2013), możliwe jest, że roślina z tą nazwą trafiła do kolekcji europejskich (fot. K Kníže)...

Tyle pod zdjęciem, a w tekscie autor wspomina
... Obszar wzdłuż ale na północy od Rio Maranon  odwiedziłem dwukrotnie z R.Subik i K.Kniże w 1982 i 1987 roku..
Uwaga o nowej matukanie KK jest podana bardzo ogólnikowo. Nie napisano czy wspomniana tróka ją znalazła, czy może odkrył ją solo KK, a może ktoś z jego zbieraczy mu ją dostarczył. Napisano tak,
... W tym samym czasie w rękach Karla Kniże w Limie znalazła się roślina. To była tylko mała roślinka. Po pewnym czasie zakwitła, ale nie udało się uzyskać nasion. Chcieliśmy wspólnie opisać to odkrycie. Karl proponował nazwę dla rośliny Matucana copiapoides bo mocno przypominała chilijski kaktus rodzaju Copiapoa (C. haseltoniana). Pod tą tymczasową nazwą roślina dotarła do niektórych kolekcjach na całym świecie. Rzeczywiście, można się łatwo pomylić gdy roślina nie kwitnie. Tymczasem Charles G. opublikował swoją nazwę - Matucana paucicostata subsp. hoxeyi (GC 551,01), sytuacja została rozwiązana...

Sprawa intrygująca od kilku dni przekopałem internet, posiadaną literaturę i nic, o wspomnianej Matucana copiapoides ni słowa. W ofercie nasion KK też jej brak. Muszę napisać do autora atr. Z prośbą o dodatkowe materiały.
Może ktoś spotkał się z tą ciekawostką.

Eugen
PTMK O/Śląsk