Hi-Media

Autor Wątek: Badania DNA  (Przeczytany 5677 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Badania DNA
« dnia: Kwiecień 26, 2011, 23:10:42 »
Drodzy internetowi znajomi. Badania DNA, to rewolucja i przełom w badaniach i systematyce.
Coraz więcej informacji o wykonanych badaniach na roślinach. Jasna w pierwszej kolejności poszły do zbadania rośliny użytkowe.

Ostanio też pojawiają się wyniki badań na kaktusach.
Widziałem badania na sulkach a ostatnio spotkałem wyniki badań na 5 rodzajach matukan.

Już kiedyś poczyniłem próbę. Tłumaczenie początkowo spokojnie, ale od pewnego momentu kompromitacja, co słowo czy określenie to mur nie do pokonania. Kupiłem kilka książek, ale efekt mizerny. Miał mi pomóc kolega, była asystentem na biologii i właśnie badania DNA to jego specjalizacja. Niestety się pochorował i nici z pomocy.
Czy ktoś umie ten slang przetłumaczyć podać jako coś zrozumiałego. Proszę o pomoc

Pozdrawiam EUGEN

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Badania DNA
« dnia: Kwiecień 26, 2011, 23:10:42 »

maciek

• Moderator
  • Amator
  • Reputacja: 4
    • PTMK Wrocław
Odp: Badania DNA
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2011, 23:24:43 »
Obecnie tłumaczę z angielskiego artykuł o badania DNA Gymnocalycium. Potem będzie on sprawdzony pod względem merytorycznym przez osobę, która się na tym zna. jak będzie gotowy to podeślę ci kopię, może to coś ci rozjaśni :)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2011, 08:26:54 »
Witaj
Dziękuję. Materiał tłumaczyłem jakieś 8 miesięcy temu. Rozumiałem do momentu wstępnej analizy drzewa pokrewieńst i opisowej części rozprzestrzeniania się w historycznym ujęciu gatunków i pokrewieństwami. Są też zaznaczona przez naukowców chyba żle umiejscowienia określonych gatunków. Im dalej z tym tłumaczeniem tym mniej rozumiałem.
Wspominam o  badaniu Sulcorebutii na Uniwerytecie w Jenie a finansowane przez międzynarodową grupę kaktusiarzy. Teraz spotkałem badania argentynskie o Matcana.i boję się je ruszyć, bo prawie same cyfry i brak ogólnego "sosu informacyjnego".

Pozdrawiam EUGEN

Rafal90gg

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2011, 16:37:23 »
Witam,

Na jakim etapie jest tłumaczenie?
Moglibyście zamieścić link do tych badań ?

Pozdrawiam Rafał

maciek

• Moderator
  • Amator
  • Reputacja: 4
    • PTMK Wrocław
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 17, 2011, 23:17:11 »
Ostatnie szlify. Ale wyjdzie tylko w wersji drukowanej. Najpierw jako wydawnictwo wewnętrzne dla członków PTMK o/Wrocław. Potem w roczniku dostępnym dla wszystkich zainteesowanych.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2013, 19:52:02 »
Witaj Macku
Mineło już sporo czasu. Wyników badań DNA w Internecie różnych kaktusów multum.
Mam zabukowanych wiele adresów, ale dalej interpretacja podanych wyników dla mnie jezyk staromandaryński.

Pozdrawiam
Eugen
PTMK Oddział w Gliwicach

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2013, 08:54:30 »
Pytanie
Czy ktoś z osób bywających na forum jest biologiem i potrafi interpretować wyniki badań DNA.
Jest już sporo podanych wyników, wg. wstępu zrozumiałego dla mnie wyłania się pomału nowa systematyka.
Ktoś "uczony" bardzo by się przydał.

Sprawa jest niezwykle na czasie.
Byłem świadkiem jak zareagowała sala podczas spotkania GYMNOFILÓW, kiedy zreferowano wyniki badań DNA gymnokalyciów na Uniwersytecie  w Jenie.
Totalna redukcja, wielu uczestników spotkania ze swoimi nazwami od nazwiska po prostu "wypadło".

Pozdrawiam
EUGEN
PTMK

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2013, 10:58:12 »
Witam
Właśnie wróciłem ze spotkania czeskich, słowackich i innej nacji kaktusiarzy Podbeskidzie. O samym spotkaniu napiszę w innym miejscu, ale tutaj chcę przywołać końcówkę prelekcji Bergchta. Temat Echinopsis, autor próbuje w oparciu o budowę roślin  i kształt kwiatu usystematyzować zależności kaktusów: m.inn. Echinopsis, Lobivia, Weingaria, Acactocalycium, Mediolobivia i chyba jeszcze coś - ale nie pomnę. Normalna kolejna próba znalezienia zależności, ale na sam koniec wyciąga Jockera z rękawa.
Nowa, wydana w 2012 lub 2013 roku książka na jednym z uniwersytetów niemieckich - nie jestem pewien nazwiska autora a tytuł książki podany chropowatym niemiecki przez Bergchta nie zrozumiałem, chyba Borys Lichtenberg. Dotyczyło analizy badań DNA kaktusów. Wynik zaskakujący m.inn. bliskie pokrewieństwo np. Oroya, Matucana z Echinopisem.

Muszę napisać do Ludvika Bergchta prosząc o nazwisko i poprawną nazwę książki i przymusić Mietka P. o pomoc. Zna niemiecki, jego działka naukowa. Może się uda, widać to kierunek w którym idzie świat biologii.

Pozdrawiam
Eugen
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2013, 21:35:01 wysłana przez Eugen »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2013, 23:48:06 »
Witam.
Już dostałem artykuł na który powoływał się L.Bergcht. 
Jest obszerny, opracowany na Uniwersytecie w Monachium.
Mam co trawić, zobaczę ile z tego zrozumie. 
Tak na gorąco to nawet jest ciekawy wstęp i prezentacja materiałów źródłowych.
Ponawiam pytanie czy jest na forum osoba mogąca pomóc.

Eugen
PTMK O/Sląski

revaq

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2015, 13:58:27 »