Hi-Media

Autor Wątek: Wiosna, kaktusy się radują  (Przeczytany 8805 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Wiosna, kaktusy się radują
« dnia: Marzec 30, 2011, 00:34:14 »
Temperatura iście letnio/wiosenna, pora zakrzątnąć się przy kaktusach. Policzyć zimowe wypady-straty. Poprzesadzać.
Jak tam po zimowaniu.
Nasze lobiwie, sulki, tefraczki i część mammilari na dworze. Część musi troche poczekać, a część czeka w kolejce aby ci jako redyk na hale wyprowadzić, na słoneczko i powietrze.

Pozdrawiam
EUGEN
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2011, 00:37:41 wysłana przez Eugen »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wiosna, kaktusy się radują
« dnia: Marzec 30, 2011, 00:34:14 »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
Odp: Wiosna, kaktusy się radują
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2011, 20:27:35 »

Teraz jest doskonała pogoda do uruchomienia wszystkiego co na ecinopsie jest zaszczepione . Jeżeli tylko macie możliwość w nocy około 10 stopni utrzymać to nie ma na co czekać tylko podlać . Echinops jak jest za ciepło nie ciągnie dobrze wody i do tego jeszcze gnije . Z mojego doświadczenia wynika że wodę pije jak smok jak taki chłodek jak teraz mały jest w nocy chłodno a w dzień małe ciepło .
Ja swoje zdecydowałem się już podlać z tydzień temu i proszę wszystkie podkładki się napiły jak mój sąsiad w sobotę .
Przy okazji jak kto oblatany jest w kabuto to niech rzuci okiem i zobaczy czy można tym kabuciakom jakieś nazwy przypisać .
Czasem czytam że hodowcy dają im jakieś śmieszne nazwy ja tego jeszcze nie ogarniam , dopiero może się tym zainteresuję .
To co można je jakoś nazwać czy to tylko zwykłe kabuto jest bo z całej rzeszy podobnych siewek wygrzebałem które od reszty się różnią to i one właśnie .
Na podkładkach jest jeszcze echonops tak nie pomyliłem się echinops na echnopsie siedzi tyle że grzebyczek jest a to z nasion tego popaprańca co Mariusz mi sprezentował pamiętacie taki kwiatek z wąskimi płatkami . Teraz więc będzie echinopsik grzebyczek i z wąskim płatkiem

bod333

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2011, 19:10:42 »
Witam Geniu. Ostatnie dni to prawdziwy obłęd w pogodzie. W zasadzie tak jak w książce pisze. Ranki zimne, za to w dzień temperatura pod 20 st. dochodzi. Ja też już kolekcję wystawiam na świeże powietrze. I dzisiaj po raz pierwszy podlałem. Podlałem to może za dużo powiedziane, bo zawsze pierwsze wiosenne podlanie realizuję poprzez delikatne zroszenie, tak aby korzenie oczekujące wykształciły się tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Ale muszę się pochwalić, że rebucje już w delikatnych pąkach, podobnie lobivie, a i na kilku mammillariach są już całkiem duże pąki. Jednak prawdziwe szaleństwo ogarnęło schlumbergerę. Zdjęcie w załączniku.
A co do strat, to praktycznie nie ma. Trochę martwiłem się zimą o siewki, czy za bardzo nie przyschną lub im zbyt niska temperatura nie zaszkodzi, ale wszystko jest w jak najlepszym porządku. One juz po marcowym podlaniu napite i widać, że rosną.
Pozdrawiam. Bogdan.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2011, 20:58:23 »
Pogoda standartowa bo przecież kwiecień jest plecień.  ;)
U mnie rośliny już na odkrytym balkonie od soboty. Nie bez pewnego drżenia serca wystawione. W sumie to tam same zimoluby bo sulkorebucje, rebucje, weingartie, lobivie etc ale na puder (czyt. pąki kwiatowe) może im ten chłodzik zaszkodzić.  ???
Nie odważyłem się jedynie wystawić epikaktusów które z racji liści są bardziej wrażliwe na zimno. Te jak już się pogoda ustabilizuje.
Czyli - sezon rozpoczęty!!  ;D

maciek

• Moderator
  • Amator
    • PTMK Wrocław
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2011, 22:56:34 »
Ja też wyniosłem wszystkie swoje gymnokalicja na dwór. Nie zastanawiając się długo podlałem wszystkie.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2011, 20:08:23 »
Od wczoraj jakieś 80% jest już na zewnątrz. Teraz czeka mnie jakieś 3 tygodnie przyzwyczajania ich do światła. Po tym czasie dostaną wody.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
Odp: Wiosna, kaktusy się radują, gorzej z ich właścicielem
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2011, 18:58:58 »
Wyciągam z podasza ostatnie skrzynki i totalna klapa. Czylijczyki pogłupały i udają szczypiorek. Były bliżej komina, tylko dla piecyka gazowego, ale zastawione innymi miały cieplej. Są to kaktusy rosnące w strefie gdzie deszcze praktycznie nie występują i zopatrywane są w wodę przez mgłę aruga. Na poddaszu sporo wilgoci w powietrzu - zapomniałem podłączyć osuszacz powietrza. W minionych latach lepiej lokowałem te "paskudy" no i pracował odwadniacz powietrza.
Ocalało ledwie kilka egzemplarzy które stały w chłodniejszym miejscu.
Szkoda, były to już ładne okazy.

Pozdrawiam
Eugen

bod333

• Członek PTMK
  • Znawca
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2011, 19:44:26 »
Witaj Geniu.
Szczere wyrazy współczucia. Wyobrażam sobie bezradność i wściekłość zarazem. :(
Pozdrawiam. Bogdan.

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2011, 21:57:14 »
Oj. Nie dobrze... Szkoda roślinek. Co to były za roślinki?
Ps. Miło było Pana poznać na naszym spotkaniu PTMK o. Lublin.  :)
Pozdrawiam.

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2011, 16:16:46 »
Bardzo wspolczuje Ci Eugeniuszu strat.Ja swoje pare wystawilam pod namiociki na balkon.No tak sobie jakos wygladaja.Wiekszosc w zeszlym roku poprzesadzalam i mysle,ze beda kwitnac teraz.Moje duze kaktusy jeszcze nie wystawilam,poniewaz nie mieszcza sie pod namiocik i nie mam checi ich stale wynosic  na balkon i wnosic na noc do domu.U nas pogoda taka na zmiane.Raz cieplo,raz zimno,czasem jest w nocy tylko 0°C.

Endi

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2011, 19:24:45 »
Takie dobowe skoki temeratury (do 0C) bardzo dobrze wybudzają kaktusy z zimowej stagnacji i zarazem pobudzają je do wzrostu ( mam tu na mysli kaktusy występujące na pustyniach i w wysokich górach).

bod333

• Członek PTMK
  • Znawca
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2011, 21:38:15 »
Witam Beato.
Powiem krótko. Niesamowite. Pomysł taki, że nie mogę uwierzyć. Praktykujesz od dawna, czy to pierwszy rok takiego rozpieszczania roślin?
U mnie kaktusy czekają na pierwsze prawdziwe podlanie. Na początku kwietnia tylko je zrosiłem, aby pobudzić wytworzenie korzeni oczekujących. Powoli zaczynają kwitnienie. U Ciebie widzę, że już niektóre kwitną. Pozdrawiam. Bogdan.

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2011, 05:07:18 »
Witam Bogdanie  :) Ja co roku stawiam tak moje kaktusy pod namiocik.Juz je w marcu zaczelam podlewac.Niestety nie wszystkie mieszcza mi sie  w te namioty,z tymi wiekszymi czekam.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2011, 18:33:00 »
WItam Beato
Jesteś o dobre 1000 km na zachód, klimat łagodzi golfsztrom i możesz wcześniej niż my w Polsce wystawić i podlać roslinki.
Pamiętaj o ciepłolubnych. Kaktusy z nizinne ze strefy równikowej zle tolerują zimne noce. Czasem lepiej zabrać je pod kołderę - czyli do domu.

Jak patrzę na godziny wstawiania przez Ciebie poczty to mam złe myśli, 5.07 rano to pora słodkiego snu przed ponurym dzwonkiem budzika.

Mocno pozdrawiam
Eugen

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2011, 05:13:44 »
Hi,hi ...Ja juz o 4.30 musze wstawac .Ide do pracy ! A u nas musze napisac,jest bardzo cieplo(jak na razie)W nocy 6°C a w dzien bylo wczoraj 22°C.Na swieta zapowiadaja az do 26°C!!!!Nie wiem czy reszte kaktusow powynosic na balkon?