Hi-Media

Autor Wątek: Wiosenna inwentaryzacja na skalniaku  (Przeczytany 2997 razy)

Endi

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Wiosenna inwentaryzacja na skalniaku
« dnia: Marzec 08, 2011, 14:22:33 »
Jestem ciekaw jak tam Wasze pieszczochy na skalniakach. Czy zrobiliście już inwentaryzację, co Wam wypadło tej zimy? Tegorooczna zima nie była aż taka tragiczna,  chociaż w grudniu przechodziły mi ciarki po plecach z powodu odwilży i opadów deszczu. U mnie, z tego co widziałem, nie jest źle,  a wręcz bardzo dobrze. Najbardziej ucierpiała Opuntia phaeacantha v. oklahoma, na członach której pojawiły się podejrzane "punkty zapalne". Przyczyn ich powstania nie jesten do końca pewien, choć podejrzewam o to grudniową odwilż. Powiem Wam, że ta sama opuncja pozostawiona w doniczce na skalniaku bardziej się pomarszczyła (odwodniła) i dzięki temu przetrwała zimę bez uszczerbku dla swojej kondycji (przyznam, że nie zglądałem jej jeszcze do doniczki). W 2009 roku wypadła mi też ta opuncja, jednakże zgnizlizna zaczęła się rozwijać od systemu korzeniowego. Na członach powyżej substratu nie było żadnych oznak choroby, tak więc w ostatniej chwili uratowałem dwa zdrowe człony.
W ubiegłym roku po"Kaktusiadzie" wsadziłem do mojego skalniaka E. reichenbachii baileyi. Rósł pięknie przez całe lato, zaczął się kurczyć jesienią i przetrwał zimę bez szwanku. Przyznam się, że w grudniu nie wytrzymałem nerwowo z powodu zmiennej pogody i osłoniłem jegomościa. Z tego co widzę na razie trzyma się on dobrze. Z niecierpliwością czekam na jego piękne kwiaty. Na skalniaku ten Echinoicereus znacznie szybciej rośnie i niewiarygodnie powiększa swoją masę ciała. Jego bracia w doniczkach, choć też rosną na wolnym powietrzu, nie mają do niego startu.
Po weekendzie wstawię pierwsze foty. 

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wiosenna inwentaryzacja na skalniaku
« dnia: Marzec 08, 2011, 14:22:33 »