Hi-Media

Autor Wątek: Producent torfu do kaktusów  (Przeczytany 5520 razy)

bartus2003

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Producent torfu do kaktusów
« dnia: Marzec 03, 2011, 00:20:46 »
Witajcie!

Otóż przychodzę do was z zapytaniem czy znacie jakiś polskich bądź wschodnich producentów torfu do kaktusów??

Ponieważ zależy mi na dobrym oraz w miarę tanim torfie do kaktusów a chcę kupić troszkę większa ilość :)

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2011, 00:25:51 wysłana przez bartus2003 »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Producent torfu do kaktusów
« dnia: Marzec 03, 2011, 00:20:46 »

wajchowski

• Członek PTMK
  • Amator
Odp: Producent torfu do kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2011, 08:33:36 »
Torfu do uprawy kaktusów się nie używa, chyba, że masz szklarnie ogrzewaną w zimie...

Endi

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2011, 14:31:55 »
Nie można informować kolegi bartusa2003, że się nie używa torfu do uprawy kaktusów.Istnieje wielu kaktusiarzy, którzy używają z sukcesem torfu jako dodatku do substratu. Torf służy niektórym kaktusiarzom m.in. do rozluźnienia substratu (zwiększenia jego porowatości) lub do obniżenia jego pH. Ja osobiście wolałbym zastosować odpowiedni żwirek do rozluźnienia substratu czy też odpowiedniego rodzaju gleby czy bardzo drobno rozkruszonej skały do obniżenia pH substrratu. Kaktusy w torfie rosną, ale nie wszystkie, a ponadto trzeba im zapewnić odpowiednie nawożenie oraz optymalne warunki szkolarniowe, o czym1 wspomniał kolega wajchowski. Niektórzy też używają zamiast torfu włókna koksowego, które poza odczynem pH obojętnym spełnia podobną rolę w substracie.
Ja osobiście odradzam stosowanie torfu, albowiem jest on bogatym źródłem grzyba i różnych chorób. Chyba, że ktoś się zabawi w jego sterylizację.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2011, 14:33:40 wysłana przez Endi »

wajchowski

• Członek PTMK
  • Amator
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2011, 17:33:09 »
Tak oczywiście, tylko ważna jest informacja, że torf nie może być nigdy (nawet w zimie) przesuszony na wiór, a jeżeli utrzymuje się wilgoć w podłożu trzeba mieć ocieplaną szklarnię :-* :-*

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2011, 15:55:06 »
Tak oczywiście, tylko ważna jest informacja, że torf nie może być nigdy (nawet w zimie) przesuszony na wiór, a jeżeli utrzymuje się wilgoć w podłożu trzeba mieć ocieplaną szklarnię :-* :-*

Nie zgadzam się do końca z wypowiedzią śp. Wajchowskiego.
Gdzieś 5,czy 6 lat temu kupiłem Notocactus uebelmannianus.Teraz na wiosnę musiałem go przesadzić,bo średnica kaktusa była już większa od średnicy doniczki.Jakie było moje zdziwienie,gdy wyjąłem go z doniczki - był posadzony w samym torfie.Była to zbita masa,twarda prawie jak kamień.Zimowałem go tak samo,jak reszta moich kaktusów,czyli
co najmniej 4 miesiące na sucho i w chłodzie.Nie udało mi się do końca oczyścić korzeni z torfu.Musiałbym najpierw zamoczyć je w wodzie na kilka dni,żeby trochę zmiękł torf,
oczyścić,wysuszyć i  dopiero posadzić.Na to nie miałem czasu,więc posadziłem z resztkami torfu na korzeniach.Jak na razie wszystko jest OK.
Wydaje mi się,że wszystko zależy od rodzaju i gatunku rośliny.Notocactus,czy Echinopsis mogą czasem  rosnąć w torfie i kwitną bez problemu.Nie wyobrażam sobie natomiast Astrophytum w torfie.Osobiście jednak nie polecam torfu jako podłoża do kaktusów. Ten mój Notocactus tak długo rósł w torfie,tylko przez moją nieuwagę.
Tak kwitł przez ostatnie 3 lata - 2008r. ;2009r ;2010r.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2011, 21:31:04 wysłana przez maryjan13 »

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 10, 2011, 16:17:30 »
Witajcie!

Otóż przychodzę do was z zapytaniem czy znacie jakiś polskich bądź wschodnich producentów torfu do kaktusów??

Ponieważ zależy mi na dobrym oraz w miarę tanim torfie do kaktusów a chcę kupić troszkę większa ilość :)

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!

Osobiście nie polecam sadzenia kaktusów do samego torfu.Czasami można trochę torfu dodać celem zakwaszenia podłoża i to tylko niektórym kaktusom,ale nie jest to konieczne
/ chyba już to ktoś napisał /.Ja sadzę do ziemi do kaktusów / taka z ogrodniczego / wymieszana z gruboziarnistym piaskiem i żwirkiem / 5 - 6 mm / w proporcji 50/50.
Rosną i kwitną bez problemu.Niektórzy preferują nawet tylko 30 % ziemi,a reszta to żwir i piach.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2011, 22:02:15 wysłana przez maryjan13 »