Hi-Media

Autor Wątek: Mała wpadka  (Przeczytany 7722 razy)

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
Mała wpadka
« dnia: Luty 06, 2011, 11:40:21 »
No i proszę , w zimowaniu mi się wpadka zaliczyć dała.starszy wysiew  kabuto  postanowiłem na parapecie okiennym zimować razem z kwiatkami żony . Mi się zdawało że dobrze będzie . I dobrze mi się zdawało wszystko szło jak w najlepszym porządeczku do momentu jak to się mojej żonce swoje kwiatki podlać ochota przyszła. Przy tym też i mojemu wysiewowi niechcący dość wody się dostało . Zobaczcie jak te kaktusowe niemowlaki piorunem z tej wody skorzystały zanim się zorientowałem to rosnąć zaczęły. Tyle tylko że to początek lutego i światła jeszcze mało i zima za oknem jeszcze choć wątła to jednak jest.
Przyjdzie z inkubatora coś wywalić i te kabuciaki co najmniej przez miesiąc doświetlać zobaczymy jak to się dalej powiedzie
Tym razem zobaczcie jak to szybko się wszystko potrafi dziać . Na zdjęciu widać że już dobrze ruszyły . Na szczęście to na czym mi bardziej zależało już w tamtym roku z kuwetki wygrzebałem i zaszczepiłem . Ale nie lubię jak mi coś idzie nie tak jak zamierzyłem . Tym razem żonka się do tego przyczyniła . Ale że to skarb największy zaraz po córce to złego słowa nawet jednego nie usłyszała. Cóż żonaty chłop tak ma,żaden dzień czy godzina tylko jak się chce nie idzie bo kobieta w domu do tego zawsze zgodnie tylko ze swoim planem coś doda .
Jurek
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2011, 11:46:13 wysłana przez Jurek »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Mała wpadka
« dnia: Luty 06, 2011, 11:40:21 »

baranowska.beata

• Gość
Odp: Mała wpadka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2011, 13:13:27 »
To miałeś niespodziankę Jurku ;). Ale na żonkę nie bądź zły. Przecież to nie koniec świata!
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 08:34:15 wysłana przez darekcn4 »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2011, 14:30:39 »
Jasne, przecież napisałem, że marnego słowa nawet nie dałem i że to skarb największy przecież.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 08:34:42 wysłana przez darekcn4 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2011, 17:11:31 »
A ja to bym się ucieszył nawet gdyby mi moja żonka kaktusy podlewała!  :)
No, nie w zimie przecież.  ;)

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2011, 12:47:07 »
Wydaje się że "wpadka" z wysiewem zakończy się sukcesem. Rośliny dobrze pobrały wodę i mają się dobrze inkubatorek jak widać nie dopuści żeby za bardzo wybiegły. Marzec i więcej słońca mam nadzieje już nie daleko.
Widać jak ładnie się kabuto od A.asterias ładnie odcina. Śmiesznie też wygląda Digitostigma ktora sprawia wrażenie że jest na max przez asteriasy ściśnięta. Myślę, że do wiosny doczeka bo wysiewając miałem plan zrobić zdjęcie A.agavoides i Digitostigma  wygrzebane z ziemi i razem obok siebie na zdjęciu.
Chciałem w ten sposób pokazać jak bardzo podobny plan budowy ciała roślin jest mimo że ze sobą bardzo mało wspólnego mają. Zdjęcie może być ciekawe macie może jakiś pomysł co jeszcze przy tej okazji może wykazać. Bo potem jak wsadzę roślinę do ziemi to już jej raczej wygrzebywać nie będę.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 08:36:07 wysłana przez darekcn4 »

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 24, 2011, 19:04:06 »
No Jurku jestem pod wrażeniem ogromnym :).
Wysiew całkiem przyzwoity, wręcz perfekt! Co tu dużo gadać :).
Piękne rośliny wyhodowałeś. Jaki jest ich wiek?
Pozdrawiam.

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2011, 12:22:20 »
Astrophytum asterias to wdzięczna roślinka i jak najbardziej się nadająca do tego żeby się popisać ;D. Świerze nasiona wschodzą doskonale i szybko. Po wyskoczeniu z łupinek są od razu duże. Potem tempo wzrostu też jest imponujące Nie ma tu niczego specjalnego. Nie trzeba się przed wysiewem trzy razy kąpać ( nie pomoże ale i nie zaszkodzi ) nie jest konieczne zachowanie wszelkiej wstrzemięźliwości (nie pomoże a może zaszkodzić) innych czarów też nie trzeba odczyniać.
Rośliny wysiane we wrześniu więc we wrześniu skończyły rok teraz więc mają 1.5 roku. Myślę, że w tym roku będą jeszcze dość szybko rosły, w  następnych latach tempo wzrostu nieco spadnie. Jeszcze ważne do pierwszych kwiatów nie trzeba latami czekać pierwsze mogą być w trzy cztery lata.
Jurek.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 08:37:33 wysłana przez darekcn4 »

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2011, 19:36:30 »
Witaj Jurku! Wspaniałe roślinki :). Ty taki specjalista od wysiewu, więc chciałabym się Ciebie spytać co takiego specjalnego jest w nasionach Ferocactus johnstonianus? Dostałam dziś katalog (właściwie to taka grubsza broszurka) ze spisem nasion kaktusów, no i ceny są też. Zastanawiam się dlaczego właśnie te nasiona są takie drogie. Wszystkie parę centów, lub parę euro, a ten Ferocactus 10 nasionek...8 euro i 90 centów !!!!!!!! 
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 08:42:07 wysłana przez darekcn4 »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2011, 23:18:05 »
Wydaje się, że ta roślina jest cenna w nasionach pewno nic specjalnego nie ma . Nie mam pojęcia i nic o tej roślinie nie wiem może być rzadka lub słabo kwitnie i zawiązuje owoce i nasion jest mało lub jeszcze co innego powoduje że nasiona takie drogie. Zaraz sobie trochę poczytam o roślinie jak się czego dowie dam znać .
Jurek.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 08:43:10 wysłana przez darekcn4 »

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2011, 08:45:43 »
Beatko tak jak Szanowny Pan Jurek napisał, roślina cenna i rzadko w kolekcjach spotykana... To cała przyczyna jej cenowego boom-u.
Swoją drogą nie widziałem w polskich kolekcjach, żeby ktoś się nim chwalił...
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 10:54:25 wysłana przez darekcn4 »

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2011, 13:30:02 »
Ogladalam zdjecia w internecie tej roslinki i naprawde nie powiedzialabym,ze to cos specjalnego.Zdziwila mnie wlasnie tylko ta cena. Mowiac szczerze nic specjalnego ten kaktus .Znalazlam takie informacje w internecie http://www.ferocactus.org/pageID_4441129.html  Kupowac,albo siac nie mam zamiaru.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 13:32:55 wysłana przez baranowska.beata »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2011, 11:56:37 »
Zagospodarowałem miejsce po wpadkowych kabuckiakach . Tak dobre miejsce na południowym oknie trzeba wykorzystać maksymalnie choć go nawet tylko troszkę jest . Od dwóch tygodni u nas w dzień piękne wiosenne słońce jest ( choć w nocy mróz kilkunastostopniowy) to jednak słoneczko nie jest już blade a zdecydowanie wiosenny kolor ma . Tym bardziej korzystam i wiosnę już niektórym kaktusikom robię.
U mnie się już zaczęło .
a u Was ?
Ciekawe tylko co tym razem żonka może zmalować. Starałem się wszystko przewidzieć i jakoś zabezpieczyć . Ale wiem że to możliwe nie jest bo kto wie co kobieta może zrobić . Podpowiadajcie to może się do czasu aż na zewnątrz będzie możliwe uchowają

odulec

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2011, 23:43:01 »
Jurku mam pytanie a te kabuciaki to ty zamierzasz jak oddzielić od siebie jak się korzenie zrosnom???

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2011, 08:44:33 »
Zwykle nie ma z tym problemu rośliny przy przesadzaniu się same oddzielają pewno znajdą się sztuki bardziej splątane i może uszkodzone nawet podczas tej operacji wtedy posadzę je oddzielnie .Zrobię zdjęcia jak to już będę robił wtedy wszystko się wyjaśni
Jurek

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2011, 09:41:01 »
Szczerze, to uważajcie na korzenie Astrophytum... Jak się uszkodzą, bo roślinka może przestać rosnąć... Astrofity mają właśnie tą cechę, że bardzo ciężko odbudowują korzenie. Niestety tak to już bywa z nimi... Czasami wręcz lepiej się takiej roślinki z uszkodzonymi korzeniami pozbyć, niż się z nią męczyć.
Zatem moja rada, lepiej posadzić astro w odrobinę większym pojemniku niż później przy przesadzaniu uszkodzić korzenie co może negatywnie odbić się na kondycji rośliny.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2011, 09:46:46 wysłana przez darekcn4 »