Hi-Media

Autor Wątek: Co wybrać??  (Przeczytany 102658 razy)

ziomek

• Gość
Co wybrać??
« dnia: Sierpień 18, 2009, 20:29:21 »
Postanowiłem radykalnie zmienić podejście do hodowli kaktusów. Chcę uprawiać tylko 1 gatunek, ale nie mogę zdecydować się jaki:/ Pomożecie mi wybrać ???

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Co wybrać??
« dnia: Sierpień 18, 2009, 20:29:21 »

tengel27

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 7
Odp: Co wybrać??
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2009, 20:48:06 »
Chodzi o gatunek czy rodzaj? Przy rodzaju to już masz węższy zakres wyboru :)

A wybór to już chyba tylko Ty możesz podjąć. JA na początku kupowałem wszystko co wpadło w ręce. Obecnie staram się wybierać tylko Gymnocalycium i Mammillaria, choć czasem trudno się oprzeć  :-[ ;)

ziomek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2009, 20:50:58 »
Chodzi o gatunek.  Interesują mnie raczej gatunki kolumnowe, ale nie cereusy

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2009, 22:05:35 »
No to wybór Twój. Sam musisz ocenić co lubisz najbardziej, ale czy nie będzie troszkę dziko mając tylko jeden gatunek w kolekcji?

tengel27

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 7
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2009, 22:27:50 »
Dla ścisłości cereus to rodzaj, a nie gatunek. Np. Astrophytum asterias - Astrophytum jest rodzajem obejmującym kilka gatunków. Jeśli chcesz hodować tylko 1 gatunek, to po prostu musiałbyś mieć kilka sztuk jednej i tej samej roślinki.

Myślę, że po prostu mylisz pojęcia  ;)

ziomek

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2009, 23:01:33 »
Tak chodziło mi o rodzaj

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2009, 09:13:13 »
Niby rodzaj, więcej gatunków, więcej roślin, ale też bedzie ciężko. Podejmując taką decyzję trzeba wziąć pod uwagę warunki jakimi dysponujesz. Masz mało miejsca- zajmij się miniaturkami. Nie masz  miejsca na zimowanie- weź pod uwagę ciepłoluby, Nie masz odpowiedniej wystawy słonecznej- już się cieszą kaktusy lubiące półcień, a przy na prawdę złym oświetleniu epifity. Dużo jest kryteriów. Wystarczy poszukać na istniejących www i różnych forach. Tam się wszystko znajdzie, choć nic nie zastąpi WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA.

ziomek

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2009, 17:35:14 »
Mam ogrzewaną szklarnię wiec nie będzie problemu z warunkami uprawy

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2009, 22:17:40 »
Szczęściarz :P Więc jak nie Cereus to może Espostoa, Carnegia, Myrtillo czy dawny Trichocereus( Echinopsis).

ziomek

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2009, 13:43:35 »
Dziękuję za pomoc

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 23, 2009, 11:40:55 »
Ziomkowi raczej chodziło o jeden rodzaj, ale można też hodować jeden gatunek, jak to jest na przykład w przypadku Astrophytum asterias. W tym obrębie jednego gatunku można wyróżnić wiele form i kultywarów jak np. Astrophytum asterias lera, super kabuto, v-type, snow kabuto, ruri kabuto, nudum itp. Bardzo interesujące rośliny. Podobnie jest w przypadku Astrophytum myriostigma. Są formy tricostata, quadricostata, multicostata, jak i kultywary np. Astrophytum myriostigma cv. onzuka, czy formy pozbawione ,,kłaczków" czyli nudum, zapomniałem poza tym o formach częściowo pozbawionych chlorofilu, czyli variegata.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2009, 13:29:12 »
Pod warunkiem, że ktoś uznaje różne cv. xD

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 01, 2009, 01:15:27 »
Postanowiłem radykalnie zmienić podejście do hodowli kaktusów. Chcę uprawiać tylko 1 gatunek, ale nie mogę zdecydować się jaki:/ Pomożecie mi wybrać

Masz racje, sprawa jest podstawowa, specjalizacja - wybór rodzaju pozwala na osiągnięcie lepszych efektów i większej satysfakcję. Można wybrac określony gatunek, czy formy np. cultywary, cristaty.  Oprzeć specjalizację na regionie geograficznym, mając na uwadze nasze możliwości "lokalowe" jakie możemy zapewnić  naszym roślinom. Jeden z moich kaktusowych kolegów ma zaadaptowaną logie, jest tylko jeden feler ekspozycja pólnocna. Uprawia więc Gymnocalcia - wymagają mniej światła i tolerują niższe temperatury. Inny z kolegów ma maleńką szklarenkę - specjalizuje się w miniaturkach wymagających zimą niskich temperatur.
Rozpiętość geograficzna występowania sukulentów powinna dać wiele do myślenia i ułatwić podjęcie decyzji. Inne są potrzeby dla ciepłolubnych Dyskocactusów, Melocactusów, a zupełnie inne oczekiwania  Tephraców z południa Argentyny. Wybór jest olbrzymi co wcale nie znaczy, że łatwy.

Muszę nadmienić , moi ulubieńcy to - kaktusy Peru, a zwłaszcza te wysokogórskie Lobivie, Matucany, Oroye, Pygmaeocereusy. Moja żona - swoje ulubieńce widzi raczej w Meksyku a to Mammillarie, Coryfanty i Stenocactusy.
Pozdrawiam Eugen

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 01, 2009, 12:48:41 »
A czy Eugen mówi że lubi kultywary z Peru ;) ? A co powiesz na Echinopsis Haku-Yo?

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 01, 2009, 13:34:45 »
Witam
Cultywarów wsród wymienionych ulubieńców peruwiańskich oczywiście nie uświadczymy. Inna spraw to mieszańce Echinopsis, powstało wiele wspaniałych z kwiatów odmian. Są firmy ogrodnicze które się specjalizują w ich krzyżowaniu - Echinopsis Haku-Yo jest efektowny, ale ja zbieram - /staram się / formy czyste, najlepiej z udokumentowanych stanowisk polowych.

Jeszcze odnośnie wyboru.
Jaka tak kicha, jest szalenie dużo możliwości - tylko trzeba ocenić możliwości uprawy - nasłonecznienie, temperaturę, oszacować wielkość kolekcji. Znam kolekcjonera, który pieści tylko Ariocarpus  agavoides, ale posiada odmiany ze wszystkich stanowisk. Wysiewy i "owocują" tego trudnego kaktusa u Jurka jak chwasty na poboczu- jest przykładem wąskiej specjalizacji którą wybrał świadom ograniczeń lokalowych a zarazem jak walczyć o sukces z godnym przeciwnikiem. Prosze popatrz na jego stronę http://www.agavoides.republika.pl/.
Podobnych specjalistycznych kolekcji znajdziemy więcej.

Pozdrawiam Eugen