Hi-Media

Autor Wątek: Koci substrat idealny do wysiewów  (Przeczytany 4415 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Koci substrat idealny do wysiewów
« dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:07:04 »
Podczas wieczornych rozmów z kolegami z innych klubów okazało się, że materiał który podpatrzyłem w niemieckiej prasie
"KuaS zeszyt nr 2/1998 ukazała się informacja że, dr Jörg Ettelt osiągnął dobre wyniki wysiewając nasiona
kaktusów na Thomas Katzenstreu /piasek do kocich odchodów - piasek do kocich kuwet/. "

Art. przetłumaczyłem, zasięgnełem dodatkowo informacji u autora (odpowiedział o preparacie w samych superlatywach).
Więc pora poszukać i sprawdzić co jest w naszych sklepach.
Znalazłem:
W sklepach TESCO jest dostępny  „Piasek dla kotów” – granatowe opakowanie z fotką sympatycznego kocika. Cena za opakowanie 8L. ok. 8zł.
Skład: 100% palonego piasku z duńskiego wybrzeża, w którego skład wchodzą m.in. okrzemki, glinka
 i popiól wulkaniczny.Jego naturalną cechą jest różowawy kolor, lekki i porowaty o dużej chłonności wody, słaby odczyn zasadowy.
Dystrybutor zapewnia, że miły charakterystyczny zapach jest naturalny i nie zastosowano nawaniaczy. Poleca substrat jako dodatek
do ziemi kwiatowej dla uzyskania ”porowatości” i poprawienia chłonności wody.
Dokładna wartość Ph będzie określona w profesjonalnym laboratorium, może przy okazji zostanie ustalony skład chemiczny.

Preparat od 3 lat jest stosowany w mieszankach lub bezpośrednio sam do wysiewów oraz do upraw.
Osiągnięto bardzo zadawalające wynik. Bardzo mało jest zagnić.
Polecam do sprawdzenia. Substrat dam do przebadania w specjalistycznym laboratorium rolniczym.

Pozdrawiam
Eugen
PTMK O/Śląski

W wypadku zastosowania, prosze się podzielić uwagami.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Koci substrat idealny do wysiewów
« dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:07:04 »

Bazalt

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
Odp: Koci substrat idealny do wysiewów
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2012, 11:45:44 »
A ja myślałem, że odkryłem coś nowego ;)
Ten sam piasek (co prawda konfekcjonowany przez inną firmę) stosuję od 3 lat do uprawy moich OBU astrophytów a od kilku miesięcy do wysiewów.
Świetnie chłonie wodę i przed użyciem trzeba go nasączyc bo świeży w kontakcie z wodą aż gwiżdże. Praktycznie nie zawiera węglanu wapnia a pH waha się w granicach 7,2-7,4 w zależności od procentowego udziału jasnych granulek (badałem na uczelni).
Zapach niestety jest syntetyczny i trochę jak dla mnie uciążliwy ale po pierwszym nasączeniu wodą i przesuszeniu znika.
W tej chwili do uprawy używam mieszanki tego żwirku z kruszonym gipsem, glinką montmorylonitową i odrobiną włókna kokosowego oraz wermikulitu a górną 1/3 doniczki wypełniam czystym kocim żwirkiem.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2014, 09:32:57 »
Ponownie jest w sprzedaży (po dłuższym czasie) "koci substrat". Cena minimalnie się zwiększyła. Polecam, stosuję jako znaczący % element mieszanki. Stosuję jeszcze inne dodatki które mają na celu zespojenie kocika.

Pozdrawiam Eugen

monique

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2016, 14:47:29 »
Nie wiedziałam że koci piasek może się aż tak nadawać. Dzięki :D