Hi-Media

Autor Wątek: Wpływ podłoża na wygląd rośliny.  (Przeczytany 14387 razy)

maryjan13

• Super Hodowca
  • Reputacja: 10
Wpływ podłoża na wygląd rośliny.
« dnia: Sierpień 02, 2010, 23:44:21 »
Witam.
Przekonałem się osobiście,jaki wpływ na wygląd rośliny mają :podłoże i warunki atmosferyczne.
Na początku czerwca kupiłem w kwiaciarni gymnocalycium z tzw. rzutu " Kaktus Mix " Posadzony był w torfie. Był gładki,błyszczący,
okrąglutki,jakby napompowany.Po kilku dniach przesadziłem go do odpowiedniego podłoża i wystawiłem na parapet zewnętrzny na słońce.
Wtedy zaczął się zmieniać.
Zdjęcie 1 - po zakupie w torfie ;2 - 2 tygodnie po przesadzeniu ;3 - po 5 tygodniach ; 4 - po 6 tygodniach.

« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2013, 17:18:41 wysłana przez maryjan13 »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wpływ podłoża na wygląd rośliny.
« dnia: Sierpień 02, 2010, 23:44:21 »

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
Odp: Wpływ podłoża na wygląd rośliny.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2010, 23:56:23 »
Fajny pomysł, żeby pokazać w taki sposób wpływ podłoża na roślinę;)

ela

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2010, 13:29:29 »
Witaj Ja hoduję kaktusy już kilka lat i zawsze gdy kupię go w sklepie lub dostanę odnóżkę przesadzam go do innej doniczki z podłożem specjalnym do kaktusów i wystawiam na dwór i stoi tam do października. Na okres spoczynku stoi w piwnicy.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2010, 23:10:37 »
Wydaje mi się, że na kształt rośliny większy wpływ w tym przypadku ma ilość światła i wody a nie typ podłoża.

Bazalt

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2012, 09:42:46 »
Podłoże też ma wpływ Tomku. Zawartość przyswajalnego azotu wpływa na tempo wzrostu a potas na wybarwienie rośliny. Część roślin wykorzystuje sole wapnia inne krzemionkę, wbudowując je w strukturę cierni lub "skórki" co wpływa na ich wybarwienie.
Kaktusy z Holandii uprawiane są w niemal czystym torfie lub włóknie kokosowym i uprawiane są właściwie hydroponicznie. Po przyjeździe do nas, rośliny szybko wyczerpują zapasy zawarte w podłożu i zaczyna działać prawo minimum. Kaktusy mają niskie zapotrzebowanie na azot, a w tym podłożu utrzymuje się on najdłużej, przez co rośliny "bujają", potas jest natomiast szybko wymywany a fosfor wiązany przez sole wapnia z wody wodociągowej. w tych warunkach rośliny po dwóch tygodniach w ciepłym wnętrzu marketu wyglądają już jak "kartofle" napompowane wodą i jasnozielone.
Oczywiście sama zmiana podłoża nie wystarczy i światło, czas ekspozycji i spektrum ma kluczowy wpływ na dalszy rozwój roślin oraz ich wybarwienie.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2012, 19:18:33 »
Nie napisałem, że stosunek N/K/P w podłożu nie ma wpływu na kształt roślinki. Napisałem, że na tę cechę największy wpływ ma światło i ilość wody. I tę tezę nadal podtrzymuję.

Bazalt

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2012, 10:30:53 »
A ja nie oponuję. Dla "dzieci słońca", jakimi są wszystkie, silnie gruboszowate kaktusy, światło ma znaczenie nadrzędne jednak nie tylko N:P:K jest ważne, istotna jest też dostępnośc odpowiednich soli wapnia, wpływających na wybarwienie oraz dodatek związków ułatwiających przyswajanie składników odżywczych z gleby, a taką funkcję pełnią frakcje ilaste dostarczane np z gliną.
 Myślę, że w jednej kwestii jesteśmy zgodni- czysty torf, do uprawy kaktusów nie jest najlepszy a na dłuższą metę może byc wręcz szkodliwy gdyż ma zbyt dużą pojemnośc wodną, co może powodowac gnicie przy niższych temeraturach a po wyschnięciu bardzo źle nasiąka wodą, ma słabe właściwości odżywcze więc potrzebne jest kompleksowe nawożenie oraz ma często niewłaściwe pH( w kwaśnym środowisku fosfor wiązany jest przez jony wapnia i staje się dla roślin niedostępny) a kwasy humusowe, które się z niego wydzielają mogą tworzyc nieprzyswajalne związki kompleksowe z potrzebnym roślinom dwuwartościowym żelazem.
Pozdrawiam. Kasper

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2012, 10:50:19 »
Sugerujesz, że kwaśne podłoże jest niewłaściwe dla kaktusów? To dość nowatorska teoria. Mnie zawsze uczono, że najwłaściwszy odczyn podłoża dla kaktusów to lekko kwaśne do obojętnego. Tylko niewielka część kaktusów woli lekko zasadowe podłoże (np. astrofyta, biało ociernione mamilarie).
Mimo wszystko ja nadal swoje chwasty będę sadził do kwaśnego podłoża. Oczywiście bez torfu.

Bazalt

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2012, 11:55:03 »
 Absolutnie nie sugeruję, że odczyn lekko kwaśny (pH 6-6,5) jest niewłaściwy, wręcz przeciwnie, gdyż poza nielicznymi, wymienionymi przez Ciebie wyjątkami, przekroczenie pH 7 poważnie utrudnia roślinom prawidłowe funkcjonowanie. Problemem jest silnie kwaśny odczyn torfu (pH 4,5-5,5), który, jeśli nie jest na bieżąco buforowany przez związki zawarte w wodzie, może spowodowac związanie całego przyswajalnego fosforu zawartego w glebie lub nawozach.
Dodatek torfu do podłoża może poprawic jego pojemnośc wodną i obniżyc nieco pH ale zastosowanie samego torfu poza  uprawą hydroponiczną, w której mikro- i makro elementy dostarczane są stale w wodzie o odpowiednim pH, będzie miało raczej niekorzystny wpływ na kaktusy.

klucha64

• Znawca
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 29, 2012, 19:48:29 »
  przekroczenie pH 7 poważnie utrudnia roślinom prawidłowe funkcjonowanie. .
Jeżeli woda w kranie ma pH 8 proponujesz zakwasić wodę ?

Rynio

• Znawca
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 03, 2013, 18:58:24 »
A ja mam takie pytanie, co sądzicie o posadzeniu kaktusów w żwirku takim jaki można dostać tam gdzie się kupuje materiały budowlane. Zadaję tu takie pytanie bo po rozmowie z innymi kaktusiarzami dowiedziałem się że oni chodują kaktusy w substracie zupełnie bez próchnicy i torfu, tylko kruszywo. Podobno nie ma wtedy niebezpieczeństwa że rarytasy mogą złapać zgniliznę. Ale co z podlewaniem, chyba hydroponicznie przez podsiąkanie, i chyba trzeba do wody dodać trochę nawozu, jakiego najlepiej, i jak długo zamoczyć doniczkę w takiej pożywce.

xawer111

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
  • Witam
    • http://gladkacera.pl/przebarwienia-po-tradziku-czerwone-plamy-na-skorze-twarzy-i-blizny-potradzikowe/
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 08, 2016, 22:08:00 »
Super zdjecia i dobrze przedstawione rodzaje podłoża. Moze wiecej takich zdjec wrzucicie?