Hi-Media

Autor Wątek: Wiosenne kwitnienie 2010  (Przeczytany 8189 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Wiosenne kwitnienie 2010
« dnia: Maj 06, 2010, 14:58:14 »
Witam
Mamy pierwsze dni maja, kaktusy kwitną pomimo chłodnych dni tego roku.
Pochwalcie się swoimi kwiatami - kwitnący kaktus to spełniony jego posiadacz.

Pozdrawiam Eugen

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wiosenne kwitnienie 2010
« dnia: Maj 06, 2010, 14:58:14 »

bozena

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Wiosenne kwitnienie 2010
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2010, 16:42:55 »
Nie wiem co ale kwitnie

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2010, 17:23:25 »
Slicznie  :D

BOB

• Członek PTMK
  • Amator
  • Reputacja: 3
    • Nasze Kaktusy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2010, 22:07:31 »
To jakiś Notocactus (Parodia).

ela

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2010, 22:59:43 »
Na razie mam kilka kaktusów takich.Ostatnio kwitł mi nokokaktus, ma on bardzo ładne kwiaty, szkoda że kwitnie tylko przez kilka dni.Może na przyszły rok będę miała więcej kaktusów które kwitną.

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2010, 19:02:27 »
Zakwitała nam Mammillaria roemeri.
Zima za oknem, wieje zimowa kurzawa, temperatura nocą około -16oC. Za kilka dni Święta a nam nie pospolite zakwitły szumbergerie dostępne w każdym hipermakecie ale zakwitła Mammillaria roemeri białymi kwiatkami z wywiniętymi koniuszkami płatków, żółtym oczkiem pylników i znamienia - duża nowość w naszych kolekcjach.
Mamy dwie M. roemeri, maleństwa ok. 9 mm średnicy, na własnych korzonkach. Mają po 2-3 pąki, dzisiaj w odsępie kilku godzin otwarły po jednym kwiatuszku. Na jutro planujemy "weselisko ze spełnieniem". Wszystko przygotowane, lupa, pędzelki tylko jeszcze wyczekać do jutra. Dzisiaj się nie decydowaliśmy na akcje zapylania bo kwiat na drugiej roślinie jeszcze nie w pełni rozwinięty.

Jutro zrobie fotki młodej bardzo egzotycznej parze i dam na forum.

Pozdrawiam Eugen
członek PTMK
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2010, 08:48:28 wysłana przez Eugen »

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
  • Reputacja: 13
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2010, 21:54:09 »
To Kolego żeś mi spokój wieczorny zburzył . Już myślę czy się wszystko jak najlepiej uda . Żeby tylko owocnie bardzo :Wam tego życzę . Czy już kto wie jak wygląda udane zapylenie i kiedy owoce na światło dzienne wychodzą i jak to potem wysiać . Czas teraz Kolego się teoretycznie do tego przygotować . Studia środowiska Cię nie ominą . Mam nadzieję a myślę i reszta naszych Koleżanek i Kolegów na bogaty reportaż z tego co się będzie działo
Jurek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2010, 08:45:00 wysłana przez Eugen »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2010, 20:06:11 »
Zapylanie Mammillari roemeri

Dzisiejsza próba zapylania się nie powiodła. Kwiaty M. roemerii są bardzo któtko otwarte, drugiego dnia już jest kwiat zamknięty.
Mamy jeszcze kilka pąków na obu kaktusikach, ale obawiam się aby czasy otwarcia kwiatów się nie rozmijały. Za radą Jurka pobraliśmy kilka pylników z otwartgo kwiatu i do lodówki. Jutro powinna zakwitnąć druga roślinka to postaramy się umieścić zdeponowane pylniki na znamieniu.
Próba pobrania pyłku pędzelkiem się nie udała.
No to czekamy jak się rozwinie dalej to wesele na raty.
Czy ktoś ma inną poradę. Tych kaktusików w Polsce na palcach policzyć i nasiona z pewnością się przydają
Załączam fotkę obu Mammillari roemeri

Pozdrawiam Eugen
członek PTMK

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2010, 09:10:48 »
Mój Kolega używa w takich sytuacjach jedynego słowa "przepiękna" śliczna roślina oby zapylenie się udało 
Jurek

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2010, 18:17:43 »
Zapylanie  Mammillari roemeri
Dzisiaj są otwarte po jednym kwiatku na każdej roślince. Zapylamy na krzyż pędzelkiem obie rośliny i umieszczamy pylniki na znamieniu.

Zamieszczam dwie fotki.
1. Widać różnice w rozwoju kwiata, w jednym pyłek wysypał się na płatki wewnętrzne, a w drugim kwiatku pylniki jeszcze nie odkleiły się od szyjki słupka (nie zapylamy).
2. Oba kwiaty na kilka godzin przed zapylaniem. Rozwój obu jeszcze nie jest idealny ale za 3-4h będzie odpowiedni.
Widać zwinięty przekwitły wczorajszy kwiat (na prawej roślinie na lewo od kwiatu) i pąki na obu egz.

Pozdrawiam Eugen
członek PTMK o/Gliwice

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2010, 21:40:13 »
Zakupiłem ostatnimi czasy kilka roślinek rodzaju Astrophytum z myślą krzyżowania (kundlenia) ponieważ jestem fanem hybryd tego rodzaju. Ciekawe można urozmaicić sobie kolekcję nietypowymi roślinkami. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy nie tolerują tego typu eksperymentów, jednak moja ciekawość nie daje mi spokoju. :)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2010, 23:44:53 »
Witam
Osobiście nie przepadam za hybrydami czy też mieszańcami. Ale szukanie nowości i eksperymentowanie leży w naturze człowieka.
Ostatnio Jurek wysiewał nasiona krzyżówek własnego działania. Podobno uzyskał doskonałe dziedziczenie cech.
Na naszym forum sporo zdjęć mieszańców strofytów zamieszcza Piotrek. W Chrudimiu było dużo takich roślinek

Twój post mi przypomniał, dostałem prezent naturalną hybrydę mamilari występującą w Meksyku. Zrobię zdjęcia i na dniach ja opiszę i zaprezentuję.

Pozdrawiam Eugen
PTMK o/Gliwice

Jurek

• Członek PTMK
  • Znawca
    • Ariocarpus agavoides
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2010, 10:16:11 »
Ta przepiękna roślina to super nowość i w zasadzie nie jest jeszcze "znana" to znaczy że prawie nic o niej nie wiadomo. Pewno Kolego jesteś jedynym który ma okazję co nieco o tej roślinie nam pokazać . Myślę że będę w tej sprawie przedstawicielem całego forum . W fotografii nie ustawaj i na forum fotki M.romerii regularnie zamieszczaj
Jurek

darekcn4

• Moderator
  • Kolekcjoner
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 21, 2010, 10:56:48 »
Mam nadzieję, że będę miał okazję skrzyżować któregoś z moich asteriasów z myriostigmą. Bardzo ciekawie wygląda ta krzyżówka. Jeszcze lepiej jak skrzyżuję superkabuto z myriostigma :). Bardzo jestem ciekaw nowo powstałych form kaktusów.
Co do kolekcji Piotrka: Kiedy zobaczyłem Piotrka astra od razu pomyślałem, że to są roślinki które chcę w głównej mierze hodować. Urzekły mnie swą ,,innością" i pięknem.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2011, 09:20:29 wysłana przez darekcn4 »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2010, 00:10:22 »
Mammillaria roemeri
Jurku, ostanio namolnie się chwalę a Ty mi jeszcze bębenek podbijasz.
Postanowiłem przedstawić bliżej bohaterkę ostatnich moich postów, oto przentacja Mammillaria roemeri:

Mammillaria roemeri to niedawno opisany kaktus, są różnice odnośnie systematyki, czy jest to odrębny gatunek lub podgatunek, czy po prostu nieprawidłowa forma jednego z kaktusów gatunku grupy Mammillaria lasiancantha?  Jest też jeden z poglądów , że umieszczenie jej w grupie Mammillaria najlepiej uznać jako niepewne ze względu na umiejscowienie kwiatów.

Po raz pierwszy została opisana przez Kruger i Richser w MafM 2002 roku, odkrywcy podali że występuje w stanie Zacatecas w Meksyku – długi czas dokładna lokalizacja była utajniona.
Korpus jest przysadzisto kulisty, z zagłębioniem u wierzchołka, rośnie pojedynczo lub w grupach, wysokości 10 - 20 mm i średnica 35 mm.
Brodawki są stożkowe, nieco miękkie, od ciemnozielonych do brązowo zielonych, długość 3 - 4 mm, średnica 2 - 3 mm.
Ciernie, posiada 25 - 32 cierni bocznych promienistych rozmieszczonych, są proste lub wygięte, silnie pierzaste, szklisto białe, długość 1,5 - 2,3 mm, miękkie, brak ciernia centralnego.
Kwiat jest lejkowaty, wyrastające bliżej podstawy rośliny, długość 13 - 15 mm i 15 mm średnicy, kolor od białego do kremowego. Zewnętrzne płatki w dolnej części rurki kwiatowej jasno zielone. Znamiona i pylniki są żółte. W środowisku kwitnie od listopada do stycznia.
Owoce – jagody  są zielone, długości 3 - 4 mm  i średnicy 3 mm, bez miąszu, dojrzewają 2-3 tygodnie po zapyleniu.
Nasiona czarne, kuliste, długości 1,1 mm i średnicy 0,95 mm.
Habitat podłoże: skała wapienna i drobny żwirek.

Przedstawiony opis w oparciu o art. w ŚK Grzegorza Matuszewskiego, opis Mammillaria of the Month, M. roemeri sp. nova  (http://www.cactus-mall.com/mammsoc/mammofmonth-Jan08.htm), i własne obserwacje.

Nie jest to znowu taka „gorąca” nowość, ale dalej jest ich bardzo mało w kolekcjach. Nasion mało i są nie do kupienia. Większość roślin w kolekcjach jest szczepiona, a to z uwagi aby nie stracić cennej roślinki.

Doskonały opis rośliny oraz reportaż z poszukiwania Mammillaria roemeri „ Jak odnalazłem Mammillaria roemeri” zamieścił w „Świat kaktusów” 2010 str. 8 – 17 Grzegorz Matuszewski.
Moje obawy z zapylaniem posiadanych M.roemeri wynikją z rozmijania się czasu kwitnienia i krótkiego okresu  otwarciana kwiatów na posiadanych egzemplarzach.

Pozdrawiam i przepraszam jeśli przynudzam
Eugen
członek PTMK o/Gliwice
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2010, 00:15:56 wysłana przez Eugen »