Hi-Media

Autor Wątek: Gdzie kupujecie Kaktusy?  (Przeczytany 48487 razy)

mistrzu

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Gdzie kupujecie Kaktusy?
« dnia: Marzec 23, 2010, 16:43:56 »
Mam jednego kaktusa, który dostałem w prezencie, ale chciałbym stworzyć sobie taką małą kolekcje i zastanawiam się, gdzie mogę znaleźć duży wybór kaktusów. Mieszkam w małej miejscowości i jedyna kwiaciarnia nie ma wcale wyboru w kaktusach.

A Wy gdzie kupujecie? Może to głupie pytanie, ale czy zakup przez Internet jest możliwy? Jak to jest z przesyłką?

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Gdzie kupujecie Kaktusy?
« dnia: Marzec 23, 2010, 16:43:56 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Gdzie kupujecie Kaktusy?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2010, 21:04:30 »
Osobiście nie kupuję kaktusów. Zaopatruję się w nasiona w specjalistycznych firmach nasiennych i dzięki ich wysiewaniu pozyskuję roślinki.

BOB

• Członek PTMK
  • Amator
  • Reputacja: 3
    • Nasze Kaktusy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2010, 22:03:42 »
Dobry wieczór,
popieram Tomka, wysiew powinien stanowić podstawę hodowli. Jeżeli jednak chciałbyś coś dorosłego kupić, to polecam polskie kaktusowe sklepy internetowe oraz Allegro, a przede wszystkim hodowców. Kontakt z nimi nawiążesz pewnie przez strony PTMK. Pamiętaj też, że Czechy są prawdziwą kaktusiarską potęgą i możesz wybrać się (również jako członek większej grupy) na jedną z większych imprez organizowanych tam cyklicznie.

ela

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2010, 11:34:20 »
Jestem pierwszy raz na forum. Swoje kaktusy kupuję w sklepie z kwiatami, lub w sklepie (biedronka). Jest tam nawet spory wybór i nawet nie drogie, lub gdy dostanę nasiona, wysiewam je.

Mercury

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2010, 19:48:24 »
Wcześniej kupywałem kaktusy właśnie w kwiaciarniach. Teraz bardzo rzadko. W tym roku od członków PTMK czy forumowiczów innych for. :)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2010, 09:34:18 »
Pięknie witam
Poranek słoneczny, część kaktusów już na zimowisku ale sporo jeszcze się w jesiennym słoneczku się wygrzewa.
Sieweczki na parapecie, maszyna do wysiewania wyciągnięta.
No i jak mi się wydaje nawet zręcznie przeszedłem do odpowiedzi na pytanie "gdzie kupować kaktusy"
.
Zacznę od początku świata. Czyli co chcemy uprawiać, co ma stać na naszym parapecie, balkonie czy w inspekcie.
Sprawa niezwykle istotna, tylko szczęśliwcy nie mają problemów z ich trzymaniem latem i zimą.

Kaktusy rosną od Kanady do Ziemi ognistej, w dżungli i na pustyni, na nadbrzeżnych wydmach i wysoko w górach.
Wniosek się sam objawia, potrzebują różnych warunków. Kolega z forum Heniek, znawca i miłośnik kaktusów musiał radykalnie zmienić rodzaj uprawianych roślinek.
Miał wspaniałą wyprowadzoną z nasion kolekcje parodii. Był największym znawcą z którego porad, wiedzy i literatury czerpali inni posiadający i propagujący fraileje.
Co było powodem rezygnacji i rozdania kolekcji - przeprowadzka. Ma do dyspozycji logię, ale z wystawą północną. Ma aktualnie kolekcje gymnokalycjów, zdecydował się na nie bo rosną w cieniu traw i krzewów i na jego balkonie rosną i mają się wspaniale.

Gdzie kupować, powiem tak najlepiej zdecydować się na WYSIEWY, radość wielka obserwowania ich rozwój.
Natomiast jak kupujemy rośliny to należy starannie sprawdzać czy nie są chore, wielokrotnie widziałem zdziczałe i zarobaczywione rośliny w dużych sklepach.
Polecam kupowanie na wystawach katusowych, oraz w specjalistycznych ogrodnictwach, czy sprzedawane przez kolekcjonerów czy tzw "nadwyżki".
W Polsce mamy kilka ogrodnictw specjalizujących się w uprawach sukulentów, Hinz w Rumii, EGZOTYCZNY OGRÓD p. Żurawińskiego w Węgrowie
czy też u P. Nalaskowskiego w Żarach. Jest też w Czechach szalenie duży wybór na spotkaniu w Chrudimiu,
jak i wysyłkowo u mówiącego góralską beskidzką gwarą Pana Milosza Stania tuż za granicą w Czeskim Cieszynie.

Jeszcze jedna uwaga kupując w hipermarketach należy rośliny szybko przesadzć, są bowiem posadzone aby zmniejszyć ciężar w transporcie w samym torfie.

Z pewnościa udzielą Ci porad koledzy których widać na forum a mają duże doświadczenie w uprawach,
podzielą się tez uwagami i poradza przy eksperymentowaniu z wysiewami.

Pozdrawiam Eugen
członek PTMK

maciek

• Moderator
  • Amator
  • Reputacja: 4
    • PTMK Wrocław
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 01, 2010, 13:18:07 »
Jeszcze jedna uwaga kupując w hipermarketach należy rośliny szybko przesadzć, są bowiem posadzone aby zmniejszyć ciężar w transporcie w samym torfie.

Wydaje mi się, że oprócz zminimalizowania wagi dochodzą jeszcze przepisy fitosanitarne, które nie zezwalają na przesyłanie podłoży przez granicę. Torf jest w tym przypadku dopuszczalny jako podłoże obojętne. A wszyscy dobrze wiemy, że kaktusy sprzedawane w hipermarketach pochodzą z Holandii.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2010, 18:04:52 »
To jeszcze ja dodam słówko skoro już i tak kolega Gienio mnie wspomniał (wypomniał?) w swoim elaboracie wyżej.

ZDECYDOWANIE jestem za pozyskiwaniem roślin z wysiewu własnego. Był czas, że u mnie było takich roślin do 90%, potem jak mniej wysiewałem a więcej jeździłem po kolekcjach i do Chrudimia spadło do ok. 70% i tak się utrzymuje. :-)
Znam takich (Tomek B.) który jak twierdzi ma prawie 100% ze swojego wysiewu i to jest już wyczyn.
Jak w ten sposób postępujesz masz to co chcesz dużo taniej i dużo więcej. Jeśli potrzebujesz do kolekcji 3 roślinki to zostawiasz sobie z powiedzmy 12 sztuk które Ci wykiełkowały 3 największe, najładniejsze, najładniej uciernione czy po prostu jednakowe. Resztą uszczęśliwiasz przyjaciół, wymieniasz się na inne rarytasy czy po prostu sprzedajesz. No i cena. Za prawdziwy rarytas musisz zapłacić naprawdę sporo, za najbardziej rarytaśne nasiona kilkakroć mniej chociaż masz szansę na kilkanaście roślin.
Oczywiście nie jest to sposób dobry dla niecierpliwych. No bo trzeba czekać kilka lat, nie od razu można się pochwalić swoimi ślicznościami...
Doraźnie więc można kupować ale tylko z pewnego źródła. Oczywiście te z marketów są nawet tanie, też wyglądają oryginalnie w tych na ten przykład kapeluszach przyklejonych czy też z plastykowymi kwiatuszkami bo i takie widziałem.  >:( Swoją drogą, temu co je przyklejał też bym przykleił kapelusik. Na stałe.  >:(
Ja proponuję kupno na giełdach PTMKowskich, od kolegów bardziej doświadczonych i dysponujących nadwyżkami kaktusów sprawdzonych i zdrowych. Wtedy mamy pewność, że otrzymujemy to co zamawiamy/wymieniamy/kupujemy ale też że nie przywleczemy do domu zarazy. I nasze rosliny będą nas cieszyć latami.
Czego wszystkim życzę.  :D

Pozdrawiam
Henryk

Mercury

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 01, 2010, 18:50:27 »
To prawda. Z marketami i kwiaciarniami nigdy nie wiadomo co możemy jeszcze z nimi przynieść. Po drugie nie wiemy czy to jakiś czysty gatunek.

Tych doklejanych kwiatków, kapeluszy, oczu i innych bzdetów nie skomentuje.

Wysiewy rzeczywiście fajna sprawa. W tym roku wysiałem na próbę jakiś tam mix. W tym sezonie nabyłem sporo sztuk kaktusów i w przyszłym zamierzam ograniczyć ich kupywanie. Zamówię kilka/naście porcji nasion i posieję. :)

baranowska.beata

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 01, 2010, 19:33:28 »
Ja kupuje ,albo lepiej kupowalam swoje u Uhlig Kakteen w Kernen.Jedyny hodowca kaktusow z certyfikatem w Niemczech.www.uhlig-kakteen.de

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 01, 2010, 20:59:52 »
Ja kupuje , albo lepiej kupowalam swoje u Uhlig Kakteen w Kernen. Jedyny hodowca kaktusow z certyfikatem w Niemczech

Tak, to stara, znana firma. Sam mam stamtąd kilka roślin - kiedyś tylko to oraz Koehres były w Niemczech dla nas dostępne. Tam są wspaniałe rośliny. Widziałem katalogi i fotki - sam tam nigdy niestety nie byłem.
Tym bardziej trzeba dbać o takie rarytasy.  :)

Porzuć czarne myśli...  ;)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2010, 08:31:10 »
Witam
"że kaktusy sprzedawane w hipermarketach pochodzą z Holandii."

Rozmawiałem przy pieczonym świniaku i lanym pivku z Hestusem - znany sprzedawca kaktusów blisko Chrudimia.
W jego wielkim foliaku są tysiące roslin i wiele innych potrzebnych do uprawy art.

Większość oferowanych roślin to skupione lub wzięte w komis rośliny od różnych kolekcjonerów. Ma też importy od Kniżego ( to się już kończy) oraz importy z Kanarów. Spotykane w hipermarketach są właśnie w większości tam pędzone. Holandia to zręczny pośrednik.
Jeżeli ktoś spotka coś ciekawego w tej handlowej masówie, to najlepiej kupić, jak już z poczatkiem sezonu. Szybko przesadzić i wtedy ma szanse z kwiata "ciętego", zostać rośliną doniczkową. Dokładnie to opisuje Milosz w swoim poradniku
http://www.kaktus-mila.cz/pl/
Metodą numer jeden powinien być jednak wysiew.
Pozdrawiam Eugen

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 14, 2015, 13:02:10 »
A ja się wyłamie  :) najlepszym sposobem jest wysiew nasion i to fakt  ;D ale tu nikt nie wspomina żeby osiągnąć zadowalające wyniki trzeba mieć wiedze lub doświadczenie w wysiewie kaktusów i tu jest pies pogrzebany zanim się nauczyłem jak postępować zniszczyłem bardzo dużo nasion i nie zawsze wysiewasz co kupujesz mimo specjalistycznych firm a dla amatora chyba najlepszym sposobem zostaje kupno już wyrośniętych kaktusów i takie polecam nieważne z jakiego źródła pochodza jak sie podoba to kupuj i juz :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) Pruszninka niebieskiego miałem parę lat do puki nie przyszła mroźniejsza zima więc przykrywaj co zimę podwójnie  włókniną

monique

• Amator
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2016, 09:38:58 »
Czym się kierować przy kupnie nasion?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2016, 20:07:02 »
Przede wszystkim tym jakie rośliny najbardziej Ci się podobają i jakie chciała byś hodować.  :)

Potem "firmą" - te najlepsze są znane od lat, kupując u nich masz pewność że wyrośnie Ci to co zapragnęłaś wysiać. Bo inaczej to kilka lat straconych jak po nich okaże się, że nie jest to nasze wymarzone cudo;)
Oj, wkurzające to jest - wiem z doświadczenia!  >:(