Hi-Media

Autor Wątek: Brązowe plamy na kaktusie  (Przeczytany 62 razy)

Zyelony

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Brązowe plamy na kaktusie
« dnia: Marzec 31, 2021, 23:26:23 »
Witam,

Na kaktusie mojej dziewczyny pojawiły się brązowe plamy, takie jak na załączonym zdjęciu.

Kaktus jest podlewany raz na dwa/trzy tygodnie. Posiadamy go od półtorej roku i urósł on przez ten czas 3 krotnie względem tego jak go zakupiliśmy. Do tej pory nic się z nim nie działo.
Stoi on na parapecie pod którym znajduje się grzejnik.
Plamy pojawiły się od strony okna, skąd pada na niego światło słoneczne.
Jako że nie jestem ekspertem, nie jestem w stanie zidentyfikować choroby przy użyciu dostępnych źródeł w internecie.

Najważniejsze pytanie czy jest możliwość odratowania tego kaktusa?

EDIT: Zapomniałem dodać że w doniczce znajdują się jeszcze dwa mniejsze kaktusy, jednego z nich widać, na nich nie ma żadnych objawów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2021, 23:27:56 wysłana przez Zyelony »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Brązowe plamy na kaktusie
« dnia: Marzec 31, 2021, 23:26:23 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
Odp: Brązowe plamy na kaktusie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2021, 16:13:18 »
Niestety mogę próbować odpowiedzieć jedynie na podstawie opisu - fotka jest tak mała że zupełnie nieczytelna.

Ponieważ jednak piszesz, że plamy pojawiły się jedynie od strony okna - słońca - to prawdopodobnie są to oparzenia. Właśnie błysnęło słońce i przypiekło pierwszy raz w tym roku i to jest pewnie tego skutek. Do tej pory roślina tego nie doświadczała.
Jeśli to jest trafna diagnoza to wiedz że trzeba tą (i inne rośliny) cieniować na wiosnę. Wystarczy wiosną założyć cieniówkę (lub choćby pergamin) i problemu nie będzie. Oczywiście po 1-2-3 tygodniach osłonę można zdjąć.
Niestety uszkodzenia są trwałe, nie znikną i nie zarosną.

Acha, jeszcze jedna uwaga. Kaktusów od jesieni (październik) do wiosny (kwiecień) zupełnie nie podlewamy!  Podlewanie zakłóca cykl wegetacyjny kaktusów przez co chorują, wyciągają się (w zimie jest za mało światła i słońca) co skutkuje podatnością na ataki szkodników i zwykle nie kwitną.