Hi-Media

Autor Wątek: doniczki  (Przeczytany 174 razy)

Dorka

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
doniczki
« dnia: Styczeń 18, 2021, 06:45:47 »
Witam,
Jako "kaktusowy osesek" proszę o informacje:
Czy w doniczkach glinianych można hodować kaktusy?
Oglądam Wasze zdjęcia i widzę że dużo roślin rośnie sobie w plastikowych doniczkach - stąd moje pytanie.
Moje roślinki staram się wystawiać latem do ogrodu.
Jak były w plastikowych doniczkach to wiatr je przewracał - kupiłam więc gliniane, ale cały czas się zastanawiam czy to właściwy wybór...

Pozdrawiam
Dorka

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

doniczki
« dnia: Styczeń 18, 2021, 06:45:47 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
Odp: doniczki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2021, 16:25:58 »
Dzień dobry,
Tak, można rośliny uprawiać również w glinianych doniczkach.
Właściwie można je uprawiać we wszelkiego rodzaju naczyniach z każdego dostępnego materiału (też w doniczkach z kamienia w których to zagustował ostatnio jeden z moich kolegów) - byle tylko był odpływ w dnie i oczywiście odpowiedni drenaż w postaci żwirku, kamyków etc.

W dawnych zapomnianych już często czasach (z których ja pochodzę) większość rośliny była uprawiana w doniczkach glinianych i miały się świetnie. Obecnie w kolekcji nie mam żadnej takiej - to dlatego że plastykowe są praktyczniejsze oraz bardziej ustawne (kwadraty) i nie marnuje się przez to powierzchnia użytkowa. Widuję rośliny w donicach glinianych ale to zwykle jako ozdoba ogrodu i są w nich ustawione np. agawy lub naprawdę duże kaktusy.

Jeśli zamierzasz hodować rośliny "pod chmurką" pamiętaj aby substrat był maksymalnie przepuszczalny i nie zatrzymywał wody bo rośliny zagniją. No i o tym co było wyżej czyli drenażu i odpływie.
O substracie dla kaktusów jeśli czegoś nie wiesz to znajdziesz informacje na tym Forum w odpowiednim wątku.
Powodzenia życzę i pozdrawiam!

Dorka

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2021, 18:27:59 »
Wielkie dzięki za odpowiedź.
Pilnuję żeby to były doniczki z dziurką - nie osłonki.
Jeżeli chodzi o to co w doniczkach, to z tego forum dowiedziałam się, że ziemia do kaktusów dostępna w makretach nie jest wystarczająca. Kupiłam więc drobny keramzyt i perlit, ale widzę, że jeszcze brakuje mi piasku i drobnego żwirku.
Jest jeszcze jedna rzecz która mnie nurtuje: dostałam niedawno kaktusy, które przyjechały chyba z Holandii. Tak więc jestem pewna, że ich ziemia jest niewłaściwa. Chcę ją wymienić.
Wiem, że trzeba oczyścić korzenie kaktusów z torfowej ziemi i dać im przez parę dni wyschnąć i pozwolić im zaleczyć ew. rany. Potem trzeba wsadzić do ziemi i nie podlewać. Zastanawiam się tylko, jaka temperatura jest właściwa dla takiego leczenia ran. Kaktusy są przechowywane w temperaturze ok. 10-15 stopni.

Pozdrawiam
Dorka

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2021, 18:17:32 »
Ogólnie dobrze kombinujesz.  :)
Piasek najlepszy gruby dokupisz w sklepie akwarystycznym. Jeśli nie potrzeba dużo to dobre miejsce na zakupy. Niestety jak się ma więcej roślin to trzeba już szukać żwirowni.

Jeśli chodzi o te rośliny które dostałaś to proponuję poczekać z przesadzaniem do wiosny. Teraz jest czas absolutnie na to niedobry! Postaw je na zimowisku (czyli w temperaturze 8-12 stopni), absolutnie nie podlewaj i obserwuj jedynie czy nie pojawiają się na nich jakieś szkodniki - bo często lubią się pojawiać na roślinach z marketów. Wiosną (od połowy marca) jest właściwy czas na przesadzanie i wtedy możesz to zrobić bez ryzyka dla roślin.
Jeśli jednak z jakiś względów musisz to zrobić natychmiast to posadź rośliny w suchy substrat, nie podlewaj i ustaw na zimowisku jak pisałem wyżej. Pobudka dopiero wiosną!