Hi-Media

Autor Wątek: Prośba o pomoc - Parodia magnificia - choroba czy nie?  (Przeczytany 269 razy)

Tiax

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Prośba o pomoc - Parodia magnificia - choroba czy nie?
« dnia: Lipiec 13, 2020, 21:06:18 »
Hej,

To mój pierwszy post na forum więc liczę na wyrozumiałość (lubię kaktusy, ale się na nich nie znam).

Chodzi o taką kwestię kupiłem dzisiaj w Lidlu kaktusa "Parodia magnificia"i się zastanawiam czy nie jest on chory - zdjęcia  poniżej:

Chodzi mi o to białe coś co jest na kaktusie? Czy to nie jest jakaś choroba?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Prośba o pomoc - Parodia magnificia - choroba czy nie?
« dnia: Lipiec 13, 2020, 21:06:18 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
Odp: Prośba o pomoc - Parodia magnificia - choroba czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2020, 21:29:23 »
Na początek może napiszę jedynie, że na 100% nie jest to Parodia magnifica (Eriocactus magnificus) co można zresztą zaobserwować nawet porównując roślinę z fotki do kupionej.  :) Etykieta jest po prostu podmieniona.
Jest to jakaś mammillaria, być może coś z kręgu Mammillaria woodsii bo podobna. Ta mammillaria i jej pokrewne charakteryzuje się występowaniem wełny w aksilach (wgłębieniach między brodawkami) czyli tym o co pytasz w swoim poście.

Roślina jest zdrowa, nic się nie martw. Wymaga natomiast natychmiastowego przesadzenia (wszystkie rośliny z marketów tego potrzebują) w ziemię do kaktusów (czyli bardzo przepuszczalną) o której możesz tutaj doczytać.
No i trzeba po np. tygodniowej aklimatyzacji (przykryć np. cieniówką)  ją koniecznie postawić w pełnym słońcu aby dobrze rosła i kwitła.
A potem dobrze zimować - ale to temat na inną bajkę...  ;)

Tiax

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2020, 21:35:48 »
Dzięki wielkie.Właśnie od tego zaczęły się moje obawy - wpisałem nazwę w Internet i żaden kaktus Parodia magnificia (tzn. żadne zdjęcie) nie miał takich białych elementów.

P.s

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2020, 21:50:12 »
Dokładnie tak. Wpisz Mammillaria woodsii a podobną znajdziesz na pewno.

Na resztę pytania odpowiedziałem na pw.

Powodzenia w hodowli życzę.  :)