Hi-Media

Autor Wątek: Aloes-problem z czarnymi plamami  (Przeczytany 936 razy)

Ayako

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Aloes-problem z czarnymi plamami
« dnia: Lipiec 26, 2020, 10:00:59 »
Witam, bardzo proszę w zdiagnozowaniu mojego aloesa. Doniczka z aloesem stoi na parapecie w nasłonecznionym miejscu ale mój narzeczony niestety prawdopodobnie go przelał i aloes zaczął czernieć. Na końcówkach pojawily się rozległe czarne plamy. Zaczęłam go przesuszać i delikatnie podlewać mniej więcej co 2 tygodnie. Plamy nie znikają i nie powiększają się ale zastanawiam się co dalej. Czy może poobcinać zaatakowane liście? Dodam że aloes jest zielony i zaczynają się pojawiać młode odrosty.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Aloes-problem z czarnymi plamami
« dnia: Lipiec 26, 2020, 10:00:59 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
Odp: Aloes-problem z czarnymi plamami
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2020, 13:02:17 »
Szkoda, że nie załączyłaś zdjęć. Bez nich naprawdę trudno zdiagnozować problem.  ???

Czarne plamy + informacje o prawdopodobnym przelaniu... Wydaje się, że to jest przyczyna problemów tej rośliny. Korzenie pewnie zostały uszkodzone/zainfekowane nadmiarem wody.
Proponuję wyjąć roślinę z substratu, oczyścić korzenie oraz usunąć części chore tak w części podziemnej jak i nad ziemią, przesuszyć. Następnie trzeba posadzić roślinę do świeżego, przepuszczalnego podłoża dedykowanego kaktusom i sukulentom i postawić ją w półcieniu.

Powodzenia.

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2020, 13:03:00 »
Zależy jaki to aloes ale liscie nie wroca do normalności.
Nie zwalaj na  narzeczonego bo to kobiety maja takie pomysły!!!
Po przelaniu i obiawach gnicia/przelania nalezy zaprzestać podlewania na 2-3 krotny okres podlewania  przy aloe vera ( sam posiadam kilka  podlewam co 2 tygodnie i rosną jak  szalone )
Czyli ty przestań podlewać na oko 4-5tygodni
Potem zrobie zdjecie i wstawie.

Ayako

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2020, 14:31:08 »
Bardzo proszę oto zdjęcie. Przepraszam, że dopiero teraz je wstawiam ale wcześniej nie miałam tej możliwości.

https://zapodaj.net/8cdd3997ac913.jpg.html

Sprawdziłam czy nie zgniły mu korzenie i okazało się że są one na szczęście w dobrym stanie. Na wszelki wypadek go przesadziłam.
 A jeśli chpodzi o podlewanie to mój narzeczony podlewa nasze kwiatki i przyznał się że za często go podlewał.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2020, 19:44:01 »
Okazuje się że pomimo braku fotki udało się nieźle postawić diagnozę.  ;)

Roślina nie wygląda źle, po przesadzeniu i odcięciu zaatakowanych liści będzie dalej rosnąć i cieszyć właścicieli.  :)