Hi-Media

Autor Wątek: Jaki najlepszy nawóz/odżywka do kaktusów  (Przeczytany 1863 razy)

Paweł1979

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Jaki najlepszy nawóz/odżywka do kaktusów
« dnia: Maj 07, 2020, 10:01:25 »
Witajcie,

pewnie temat był poruszany wiele razy, ale spytam: jaki nawóz/odżywkę polecacie do kaktusów? Ja stosowałem najczęściej ten zrobiony na bazie dżdżownic kalifornijskich ale może są lepsze/bardziej sprzyjające tym roślinom? Nie mam problemu z niedoborem witamin, chodzi mi aby rośliny miały jak najbardziej korzystne warunki.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Jaki najlepszy nawóz/odżywka do kaktusów
« dnia: Maj 07, 2020, 10:01:25 »

romo

• Kolekcjoner
  • **
Odp: Jaki najlepszy nawóz/odżywka do kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2020, 17:36:05 »
Są specjalne nawozy dedykowane kaktusom trzeba tylko pamiętać żeby nawozić je połową dawki zalecanej przez producenta

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2020, 18:31:10 »
Tak, wiem o tym, może napisz jakiego Ty używasz na przykład?

romo

• Kolekcjoner
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2020, 21:14:13 »
Jest duża ilość nawozów do kaktusów i sukulentów, szukaj z jak najmniejszą zawartością azotu(N)
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2020, 21:17:22 wysłana przez romo »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2020, 07:44:05 »
Zwykle stosuję Kristalon o przewadze potasu i fosforu nad azotem. Nie zależy mi na bujnym wzroście roślin a na prawidłowym ich pokroju i dobrym kwitnieniu. Moje "odkrycie" ostatnich lat to Kristalon pomarańczowy pod kwiat - sprawdza się u mnie doskonale!

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 10, 2020, 20:17:02 »
Czy to ten model?

https://wpolu.pl/kristalon-pomaranczowy-6-12-36-3kg.html?gclid=EAIaIQobChMIj7uq_vGp6QIVhaoYCh13QwIJEAYYAiABEgIQpPD_BwE

Rozumiem, że nie jest on w postaci płynnej i trzeba go rozrobić?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2020, 08:01:04 »
Tak, to jest to. O tej porze roku idealny - przynajmniej w mojej kolekcji sprawdza się naprawdę dobrze.

Bardzo wydajny koncentrat, trzeba go rozrabiać. Miarka wystarcza na wiadro wody...
To wielkie opakowanie dla mnie - a mam dość dużą kolekcję - wystarczyło by na lata! Stąd zamawiamy zwykle w Oddziale z Kolegą 1sztukę na dwóch.
Ja podlewam nim tylko raz lub co najwyżej dwa razy w sezonie - to koncentrat pod kwiat - potem zaś używam przemiennie innych nawozów. Nigdy jednak nie podlewam wodą z nawozem więcej niż 3-4 razy w roku bojąc się roślin przenawozić. Może być wtedy więcej szkody niż pożytku.

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 11, 2020, 08:49:39 »
A jakie inne nawozy jeszcze stosujesz?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 11, 2020, 10:43:40 »
Czeskie Krystalon "Plod a Kvet" oraz "Start", też przemiennie co mi tam w ręce wpadnie np. w poprzednim sezonie Substral do pelargonii 10:30:20 + mikro. Ale ja nie stosuję dużo nawozu o czym wyżej to i pewnie aż taki spec od tego nie jestem.  ;)

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 11, 2020, 13:57:50 »
Rozumiem. Czyli ten Krystalon powinien wystarczyć. Tylko skąd tu wziąć mniejszą ilość...

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2020, 08:14:39 »
Rozumiem. Czyli ten Krystalon powinien wystarczyć. Tylko skąd tu wziąć mniejszą ilość...

I tak na podsumowanie: wymieniłeś Krystalon pomarańczowy a potem "Plod a Kvet" oraz "Start".
W jakich odstępach czasu używać ich dokładnie?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2020, 16:04:45 »
W mądrych książkach o hodowli kaktusów pisze aby stosować nawożenie co drugie lub trzecie podlanie - z opcją co trzecie. Tylko połową zalecanej przez producenta dawki. Nigdy tak nie postępowałem - u mnie jak wspominałem wyżej nawożę rośliny co najwyżej 3-4 razy w roku.
Kristalon Start jest pierwszy, zaraz do drugiego podlania (do pierwszego nigdy niczego się nie dodaje aby rośliny dobrze weszły w wegetację). Po nim - za dwa, trzy tygodnie Kristalon pomarańczowy pod kwiat. W lecie i raz jeszcze przed jesienią Plod a kvet.
U mnie tyle, u kogoś może być więcej. Pamiętaj jednak - przenawożenie kaktusów skutkuje ich złym wzrostem czyli wybujaniem nawet w najbardziej nasłonecznionych kolekcjach. Też często rośliny po prostu pękają z nadmiaru "dobroci"... Hoduję kaktusy i sukulenty dobrze ponad 40 lat i potwierdzam z całą mocą stare porzekadło, że lepiej raz mniej podlać (nawozić) niż raz za dużo.
Żaden kaktus jeszcze mi nie zeszedł z powodu suszy czy braku nawozu, natomiast z przelania czy "przedobrzenia" dużo.

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2020, 20:32:37 »
Dodałbym tylko że im starsze kaktusy tym rzadziej nawozimy ja osobiście nawóz używam do pelargonii i storczyków jaki mi wpadnie w ręce nic nie kąbinuje

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 09, 2020, 21:40:03 »
W tej chwili 3. rok używam czegoś takiego:
https://www.target.com.pl/produkty/nawoz-w-plynie-do-rododendronow
Ma właściwy stosunek NKP a dodatkowo zakwasza podłoże, co ma u mnie znaczenie ponieważ podlewam kaktusy kranówką, która zrobiła się u mnie dość twarda. Kwaśny nawóz nieco neutralizuje zasadowe z reguły sole, które dostają się do podłoża wraz z twardą wodą i w nim zalegają.