Hi-Media

Autor Wątek: Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby  (Przeczytany 1034 razy)

miniuska

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby
« dnia: Kwiecień 28, 2020, 14:54:55 »
Cześć,
chciałam zapytać o chorobę kaktusa, ma zdrewnowacenia, jest twardy, rośnie, ale plamy są brzydkie, dodatkowo wyrosły dwa mini kaktusy na górze - co powinnam z nimi zrobić? Czy choroba jest poważna i da się uratować kaktusa, żeby zaczął nabierać ładnych, zdrowych kolorów?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby
« dnia: Kwiecień 28, 2020, 14:54:55 »

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
Odp: Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2020, 19:57:11 »
tu jest kilka przyczyn pierwsze na pewno podlewasz roślinę tak że ją moczysz w dolnej części [ podlewać od spodu] po drugie za długo utrzymuje się wilgoć w ziemi [ tu zalecałbym przesadzić roślinę tak żeby dolna część kaktusa nie dotykała ziemi była obsypana  na 2-3 cm grubością żwiru] po trzecie może być przenawożenie ale tu jest grzyb przez wilgoć  :-\ [ opryskać miedzianem ] jeżeli kaktus puszcza na czubku odrosty to na bank ma uszkodzony czubek wzrostu [jak podrośnie oderwać i ukorzenić ] puści nowe odrosty  :) takie włosowate ciernie puszcza orocereus ale u ciebie za mało słońca i ich jest miernie.Orocereus to piękne rośliny i właśnie te włosowate ciernie nadają im charakteru .Choroba nie jest śmiertelna w odpowiednich warunkach kaktus sam sobie poradzi Na Boga nie kiście kaktusów w domu na ogródek i pełne słońce

miniuska

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2020, 20:51:34 »
Bardzo dziękuję za pomoc, jutro skorzystam ze wszystkich rad. :)
kaktusy wiosna lato i jesień są na balkonie w pełnym słońcu, dużo okazów mi zakwita i co roku dochodzą nowe kwitnące kaktusy, więc słońca raczej im nie brakuje. Ten kaktus to zdecydowanie nie orocereus, bo ich mam kilka i wyglądają zupełnie inaczej. :) trochę poszukałam i myślę że to ferocactus acanthodes :)
Czy to, że kaktus ma uszkodzony czubek wzrostu oznacza, że nie będzie rósł od góry czy w końcu poradzi sobie z tym i zacznie rosnąć normalnie?

Aleksandretta

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2020, 16:36:23 »
Dzień dobry, przez ostatnie 4 dni straciłam kaktusa. Na przyszłość chciałabym wiedzieć co się stało z moim Gabrielem i jak ustrzec się takich tragicznych sytuacji na przyszłość.
Kaktusa o którym mowa kupiłam dokładnie 5 maja. Od tamtego czasu był podlany 2 razy (raz tradycyjnie i drugi raz metodą podsiąkową - 15min).
Kilka dni temu zaniepokoiło mnie to, że Gabriel stracił swój śliczny zielony kolor i pojawiły się szare plamy u podstawy (dzień 1). Następnego dnia miedzy żeberkami zaczął robić się żółtawy (dzień 2) - jeszcze tego samego wieczoru spryskałam go roztworem z kaptanu bo pojawiła się diagnoza, że to grzyb. Kolejnego dnia pojawiło się wgłębienie (dzień 3) - patrząc jak choroba postępuje z godziny na godzinę zasięgnęłam rady Pana, który polecił zastosować miedzian 50, wyrzucić całą ziemię i włożyć go do nowej doniczki uprzednio myjąc korzenie i pryskając je miedzianem + zastosowanie węgla aktywnego. Choroba postępowała z godziny na godzinę a serce mi pękało bo nie wiedziałam, czy cokolwiek mogę jeszcze dla niego zrobić. 4 dnia choroba była na tyle zaawansowana, że Gabriel miał dziurę prawie na wylot z której sączyła się jakiś płyn i brzydko pachniał.
Ostatecznie postanowiłam uratować zdrową tkankę i zaczęłam odcinać kawałkami ale okazało się, że nie ma czego ratować.
Proszę o informację co wykończyło Gabriela i jak w przyszłości radzić sobie z taką chorobą.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2020, 20:59:15 »
Przebieg nieprawdopodobny,  proces gnicia przebiega od kilku tygodni
Po pierwsze zależy:
- jaki to kaktus
- w jakim podłożu rosnie no i gdzie go postawiliśmy 

Mysle ( innego wyjścia nie widze) ze kaktusik miał dosyć spora donice z
Mało przepuszczalną gleba i po nasączeniu jej przez 15+min wilgotność utrzymała sie przez 10+dni i tyle wystarczyło. A to co pani zobaczyła to juz
Końcówka jego żywota.

Po przesadzaniu a juz napewno z podejrzeniem gnicia nie należy od razu sadzac do gleby!!!!!
A i mysle pani przesadziła i jak to kobieta podlała woda :)
Mi kaktus spadł w garażu i bez wody przetrwał 10miesiecy a jak kwitnie:)

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2020, 21:09:24 »
Kaktus to kaktus bez wody przeżyje napewno bez uszczerbku (2letnie) w letnie słoneczne dni napewno 5tygodni bez uszczerbku ale z woda w korzeniach po 7 dniach zaczyna sie gnicie   

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2020, 20:19:23 »
No i tu się mylisz gnicie zaczyna się gdy jest mokro i temperatura po niżej 15 st i kaktus jeszcze nie rośnie .idealne warunki dla grzyba 8) ja mam swoje kaktusy na ogrodzie bez przykrycia a w tym roku pada co drugi dzień więc kaktusy pływają w wodzie jeszcze żaden nie zgnił a mamy już sierpień  :P

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2020, 21:21:11 »
Ja tez mam agawy i kilkanascie kaktusów na zewnątrz jednak przesycha po deszczu juz 2 dnia

Aleksandretta

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2020, 00:09:57 »
Przebieg nieprawdopodobny,  proces gnicia przebiega od kilku tygodni
Po pierwsze zależy:
- jaki to kaktus
- w jakim podłożu rosnie no i gdzie go postawiliśmy 

Mysle ( innego wyjścia nie widze) ze kaktusik miał dosyć spora donice z
Mało przepuszczalną gleba i po nasączeniu jej przez 15+min wilgotność utrzymała sie przez 10+dni i tyle wystarczyło. A to co pani zobaczyła to juz
Końcówka jego żywota.

Po przesadzaniu a juz napewno z podejrzeniem gnicia nie należy od razu sadzac do gleby!!!!!
A i mysle pani przesadziła i jak to kobieta podlała woda :)
Mi kaktus spadł w garażu i bez wody przetrwał 10miesiecy a jak kwitnie:)

Właśnie dlatego postanowiłam napisać na forum, ponieważ mi też to wszystko wydało się nieprawdopodobne.

1) gleba była przepuszczalna, specjalna dla kaktusów,
2) to był dość spory ferokaktus, wraz z doniczką miał ok 40 cm wysokości,
3) doniczka nie była za duża, ponieważ między brzegami kaktusa a rantem doniczki było max 4 cm,
4) stał na parapecie na najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu i od momentu kupna nie zmieniał stanowiska,
5) przesadziłam kaktusa wg zaleceń gościa, który na codzień zajmuje się hodowlą kwiatów doniczkowych,
6) jak pozbywałam się ziemi to zauważyłam, że korzenie wydawały się zdrowe a ziemia suchuteńka,
7) po wsadzeniu do nowego podłoża (rownież specjalnego dla kaktusów) nie podlałam kaktusa. Jedynym „nawilżeniem” był oprysk.

Dodam, że w domu mam jeszcze jednego,
ogromnego kaktusa, opuncje która rośnie jak głupia i sporo sukulentów rożnej maści - żyją, mają się dobrze, nawet bardzo dobrze i część z nich kwitnie.

Czy są jakieś inne pomysły, co mogło się z nim stać?