Hi-Media

Autor Wątek: Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby  (Przeczytany 549 razy)

miniuska

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby
« dnia: Kwiecień 28, 2020, 14:54:55 »
Cześć,
chciałam zapytać o chorobę kaktusa, ma zdrewnowacenia, jest twardy, rośnie, ale plamy są brzydkie, dodatkowo wyrosły dwa mini kaktusy na górze - co powinnam z nimi zrobić? Czy choroba jest poważna i da się uratować kaktusa, żeby zaczął nabierać ładnych, zdrowych kolorów?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby
« dnia: Kwiecień 28, 2020, 14:54:55 »

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
Odp: Kaktus w złym stanie - prośba o identyfikację choroby
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2020, 19:57:11 »
tu jest kilka przyczyn pierwsze na pewno podlewasz roślinę tak że ją moczysz w dolnej części [ podlewać od spodu] po drugie za długo utrzymuje się wilgoć w ziemi [ tu zalecałbym przesadzić roślinę tak żeby dolna część kaktusa nie dotykała ziemi była obsypana  na 2-3 cm grubością żwiru] po trzecie może być przenawożenie ale tu jest grzyb przez wilgoć  :-\ [ opryskać miedzianem ] jeżeli kaktus puszcza na czubku odrosty to na bank ma uszkodzony czubek wzrostu [jak podrośnie oderwać i ukorzenić ] puści nowe odrosty  :) takie włosowate ciernie puszcza orocereus ale u ciebie za mało słońca i ich jest miernie.Orocereus to piękne rośliny i właśnie te włosowate ciernie nadają im charakteru .Choroba nie jest śmiertelna w odpowiednich warunkach kaktus sam sobie poradzi Na Boga nie kiście kaktusów w domu na ogródek i pełne słońce

miniuska

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2020, 20:51:34 »
Bardzo dziękuję za pomoc, jutro skorzystam ze wszystkich rad. :)
kaktusy wiosna lato i jesień są na balkonie w pełnym słońcu, dużo okazów mi zakwita i co roku dochodzą nowe kwitnące kaktusy, więc słońca raczej im nie brakuje. Ten kaktus to zdecydowanie nie orocereus, bo ich mam kilka i wyglądają zupełnie inaczej. :) trochę poszukałam i myślę że to ferocactus acanthodes :)
Czy to, że kaktus ma uszkodzony czubek wzrostu oznacza, że nie będzie rósł od góry czy w końcu poradzi sobie z tym i zacznie rosnąć normalnie?

Aleksandretta

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2020, 16:36:23 »
Dzień dobry, przez ostatnie 4 dni straciłam kaktusa. Na przyszłość chciałabym wiedzieć co się stało z moim Gabrielem i jak ustrzec się takich tragicznych sytuacji na przyszłość.
Kaktusa o którym mowa kupiłam dokładnie 5 maja. Od tamtego czasu był podlany 2 razy (raz tradycyjnie i drugi raz metodą podsiąkową - 15min).
Kilka dni temu zaniepokoiło mnie to, że Gabriel stracił swój śliczny zielony kolor i pojawiły się szare plamy u podstawy (dzień 1). Następnego dnia miedzy żeberkami zaczął robić się żółtawy (dzień 2) - jeszcze tego samego wieczoru spryskałam go roztworem z kaptanu bo pojawiła się diagnoza, że to grzyb. Kolejnego dnia pojawiło się wgłębienie (dzień 3) - patrząc jak choroba postępuje z godziny na godzinę zasięgnęłam rady Pana, który polecił zastosować miedzian 50, wyrzucić całą ziemię i włożyć go do nowej doniczki uprzednio myjąc korzenie i pryskając je miedzianem + zastosowanie węgla aktywnego. Choroba postępowała z godziny na godzinę a serce mi pękało bo nie wiedziałam, czy cokolwiek mogę jeszcze dla niego zrobić. 4 dnia choroba była na tyle zaawansowana, że Gabriel miał dziurę prawie na wylot z której sączyła się jakiś płyn i brzydko pachniał.
Ostatecznie postanowiłam uratować zdrową tkankę i zaczęłam odcinać kawałkami ale okazało się, że nie ma czego ratować.
Proszę o informację co wykończyło Gabriela i jak w przyszłości radzić sobie z taką chorobą.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2020, 20:59:15 »
Przebieg nieprawdopodobny,  proces gnicia przebiega od kilku tygodni
Po pierwsze zależy:
- jaki to kaktus
- w jakim podłożu rosnie no i gdzie go postawiliśmy 

Mysle ( innego wyjścia nie widze) ze kaktusik miał dosyć spora donice z
Mało przepuszczalną gleba i po nasączeniu jej przez 15+min wilgotność utrzymała sie przez 10+dni i tyle wystarczyło. A to co pani zobaczyła to juz
Końcówka jego żywota.

Po przesadzaniu a juz napewno z podejrzeniem gnicia nie należy od razu sadzac do gleby!!!!!
A i mysle pani przesadziła i jak to kobieta podlała woda :)
Mi kaktus spadł w garażu i bez wody przetrwał 10miesiecy a jak kwitnie:)

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2020, 21:09:24 »
Kaktus to kaktus bez wody przeżyje napewno bez uszczerbku (2letnie) w letnie słoneczne dni napewno 5tygodni bez uszczerbku ale z woda w korzeniach po 7 dniach zaczyna sie gnicie   

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2020, 20:19:23 »
No i tu się mylisz gnicie zaczyna się gdy jest mokro i temperatura po niżej 15 st i kaktus jeszcze nie rośnie .idealne warunki dla grzyba 8) ja mam swoje kaktusy na ogrodzie bez przykrycia a w tym roku pada co drugi dzień więc kaktusy pływają w wodzie jeszcze żaden nie zgnił a mamy już sierpień  :P

Marcin2460

• Amator
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2020, 21:21:11 »
Ja tez mam agawy i kilkanascie kaktusów na zewnątrz jednak przesycha po deszczu juz 2 dnia