Hi-Media

Autor Wątek: Drodzy Miłośnicy- proszę o pomoc  (Przeczytany 337 razy)

wanda_

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Drodzy Miłośnicy- proszę o pomoc
« dnia: Kwiecień 15, 2020, 18:02:04 »
Witam!  :)

Jestem tutaj nowa i właściwie dopiero zaczynam moją przygodę z kaktusami i innymi sukulentami.  :) Wprowadziłam się do nowego miejsca i mam okaz taki jak na załączonych zdjęciach. Chcę go uratować, ponieważ ewidentnie jest za duży jak na swoją doniczkę i ma chyba jakąś chorobę. Z jego lewej strony wszystko wygląda w porządku, natomiast w środkowej części i z prawej strony widać jakby zdrewniałe miejsca, nie wiem czy to naturalne korkowacenie czy objaw jakiejś choroby. Kaktus ten ma podobno 6-7 lat. Chcę go właśnie przesadzić, ale nie wiem czy będę potrafiła to dobrze zrobić. Siostra podpowiedziała mi, że tę środkową część można wyciąć, ale co do tego nie jesteśmy pewne, dlatego postanowiłam spytać Was- specjalistów w sprawach kaktusów ;) Proszę o podpowiedź- czy odciąć ten kawałek, czy całość tylko przesadzić do większej doniczki? Czytałam o przycinaniu kaktusów i wiem, że wiele osób jest temu przeciwnych a nie chcę zaszkodzić temu kaktusowi.  Może też potraficie wskazać co to za gatunek i czy widoczne ciemniejsze miejsca to choroba czy naturalna sprawa tego gatunku? Próbowałyśmy z siostrą dowiedzieć się jaki to gatunek, jednak chyba nie jest to wilczomlecz... :P

PS Mam już kupioną ziemię do kaktusów, tak na przyszłość także nawóz do kaktusów i sukulentów i obecnie więcej wolnego czasu  ;)

Pozdrawiam serdecznie,
Wanda

W razie czego linki, jeśli załączniki się nie otworzą:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4fcba1c235206b2a
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6fc46ff54159bcf1
https://www.fotosik.pl/zdjecie/362cee79516c600e

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Drodzy Miłośnicy- proszę o pomoc
« dnia: Kwiecień 15, 2020, 18:02:04 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 30
Odp: Drodzy Miłośnicy- proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2020, 18:34:41 »
Witam,
Euforbie (wilczomlecze) to nie moja specjalność ale na 100% roślina ta należy do tej ogromnej rodziny. Niestety nie określę gatunku ale to chyba nie jest aż takie istotne.

Trudno mi dostrzec problem bo zdjęcia trzy ale właściwie identyczne i nawet po ściągnięciu na komputer i powiększeniu nie ma ostrości. Trochę więc muszę zgadywać...
Owszem, dół euforbii czasem zdrewnieje ale ta nie wydaje się być taka. Przyjrzyj się dokładnie - jeśli to zmiany chorobowe a nie naturalne to trzeba ją uciąć znacznie wyżej niż występują zmiany chorobowe, sadzonki przesuszyć i próbować ukorzenić. Jeśli natomiast uznasz że to skorkowacenie naskórka a roślina jest zdrowa to trzeba ją przesadzić w nowe podłoże do kaktusów i sukulentów (przy powiększeniu widać, że aktualnie jest to zwykła ziemia ogrodnicza!) i postawić w bardziej widnym miejscu.
Ja bym sadzonkował tak czy tak - roślina była ewidentnie źle prowadzona i dziś nie zdobi a właściwie szpeci. Po sadzonkowaniu ustawiona w bardzo widnym i słonecznym miejscu nabierze tężyzny, człony zrobią się grubsze i ładniejsze i jeszcze pokaże na co ją stać.  :)
Piszesz o nawożeniu - owszem, potrzebne. Ale nie za dużo i z wodą też proszę ostrożnie! Za dużo wody i nawozu dla sukulentów czy kaktusów nie jest dobre a wręcz przeciwnie doprowadza do deformacji a często śmierci rośliny.

wanda_

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Drodzy Miłośnicy- proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2020, 20:19:38 »
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź oraz przekazane mi porady. :D 

Pozdrawiam serdecznie,
Wanda