Hi-Media

Autor Wątek: Pomoc w znalezieniu prawidłowego podłoża dla moich roślin  (Przeczytany 913 razy)

Paweł1979

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Pomoc w znalezieniu prawidłowego podłoża dla moich roślin
« dnia: Kwiecień 07, 2020, 10:07:09 »
Witam

Nie chcę powielać niepotrzebnie wątku, dlatego zapytam o konkretną rzecz. Chcę zmienić podłoże dla swoich roślin. Grzebałem mocno i sporo osób poleca mieszankę żwiru, grubego piasku oraz ziemi. Czy będzie to dobry wybór dla moich roślin? Jeśli tak, w jakich proporcjach zalecacie taką mieszankę?

Wstawiam zdjęcia poszczególnych okazów, aby można było łatwiej doradzić.

https://ibb.co/album/dEce0a

Będę wdzięczny za fachową pomoc.

Pozdrawiam,
Paweł

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Pomoc w znalezieniu prawidłowego podłoża dla moich roślin
« dnia: Kwiecień 07, 2020, 10:07:09 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 30
Odp: Pomoc w znalezieniu prawidłowego podłoża dla moich roślin
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2020, 16:05:08 »
Wśród Twoich roślin nie widzę rarytasów ani takich roślin które potrzebują specyficznego substratu. Dobrym wyborem jest więc podłoże uniwersalne.

Jest tutaj specjalny wątek poświęcony temu zagadnieniu ale pewnie mocno zagrzebany i trudno do niego się dokopać.
Najprościej pisząc będzie dobrze jak  dasz 1/3 ziemi ogrodowej, 1/3 grubego piachu rzecznego (przepłukanego) oraz pozostałą część dopełnisz wypełniaczami dla spulchnienia substratu jak np. perlit, dolomit, żwirek, zleżały żużel etc.

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2020, 18:05:25 »
Dziękuję za fachową odpowiedź.

Teraz dwa pytania: czy ziemia ogrodowa może być tą zwykła, z uniwersalnym pH czy jakaś specjalna, np. do kaktusów? Pytanie kolejne, skąd mogę wsiąść piasek rzeczny. Nigdy nie spotkałem się z tym nigdzie, kiedyś brałem ten zwykły z odkrywek ale zauważyłem, że zalepiał podłoże i przestałem go dodawać.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2020, 18:57:51 »
(...) czy ziemia ogrodowa może być tą zwykła, z uniwersalnym pH czy jakaś specjalna, np. do kaktusów?
Ja używam zwykłej, ogrodowej ale nie każda się nadaje, trzeba wyczuć która jest najlepsza. Część jest oparta na torfie i te się nie bardzo nadają. Dlaczego używam ogrodowej? Bo daję jej tylko niedużą część, do tego dodaję ziemię z lasu, bukową. Mój substrat jest bardziej złożony, dodaję też więcej komponentów. To kwestia wyczucia w czym rośliny u Ciebie najlepiej rosną. Mam przeszło 40 lat doświadczenia z kaktusami to wiem co moim pasuje.  ;)
Wiem skądinąd, że jak ktoś ma niewiele kaktusów (ja mam ich wiele) to kupuje sobie woreczek czy dwa podłoża do kaktusów sprzedawanego w marketach czy centrach ogrodniczych, modernizuje je przez dodanie innych komponentów - bo zwykle nie nadaje się do roślin! - i taki substrat daje swoim roślinom.
Oczywiście w przypadku większej ilości roślin jest to zupełnie niemożliwe, gotowy substrat chociaż jak pisałem słaby to jeszcze jest dość drogi.

(...) skąd mogę wsiąść piasek rzeczny. Nigdy nie spotkałem się z tym nigdzie, kiedyś brałem ten zwykły z odkrywek ale zauważyłem, że zalepiał podłoże i przestałem go dodawać
Zwykły piasek jak to zauważyłeś na swoim przykładzie zupełnie się nie nadaje do podłoża. Zamula substrat, nie daje powietrza korzeniom.
Trzeba dawać piasek rzeczny, gruby, przemyty. Można go dostać w centrach budowlanych - w większej ilości - oraz jak nie potrzebujesz dużo to można kupić w sklepie akwarystycznym piasek gruby rzeczny do akwarium. Też się nadaje. Jest to bardzo ważny komponent Twojego substratu - przecież trzeba go aż 1/3 objętości! Warto się więc postarać.  :)

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2020, 20:25:56 »
Rozumiem.

Czyli mieszanka ziemi do kaktusów, żwiru i piasku rzecznego powinna być dobra w proporcji 1/3 dla każdego z trzech komponentów.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2020, 20:40:53 »
Może być odrobinę za bardzo uboga - pamiętać należy, że ziemia do kaktusów już jest wyprodukowana z dodatkiem innych komponentów. Mógłbyś zagłodzić swoje rośliny - szczególnie sukulenty (haworcje). Dla nich potrzeba nieco bardziej żyznego podłoża.
Można to oczywiście regulować pożywkami którymi będziesz podlewał kolekcję w sezonie. Im bardziej ubogie podłoże tym częściej trzeba rośliny dokarmiać.

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2020, 23:58:43 »
A co byś jeszcze dodał do tej mieszanki trzech komponentów?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2020, 16:00:19 »
Trudno powiedzieć - ja dodaję to czym aktualnie dysponuję. Wg. mnie jeśli to będzie kupna ziemia do kaktusów + proponowane dodatki będzie to mieszanka zbyt uboga.
Możesz ją dowolnie wzbogacić np. o jakąś część ziemi ogrodowej lub innej (bukowej, z kretowiska, etc.). Ale to według uznania. Jeśli nie dodasz to też będzie dobrze - ale wtedy jak wspominałem musisz częściej nawozić swoje rośliny.

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2020, 11:37:01 »
Rozumiem, w takim razie dodam ziemię ogrodową lub bukową.

Dziękuje za pomoc.

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 24, 2020, 20:23:09 »
Najlepszym sposobem na twoje kaktusy nie jest ziemia i jego jakość ale wyniesienie je na słońce bo kaktus może rosnąć w samym piachu i nie musi mieć ziemi bukowej,gliny czy wręcz humusu

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2020, 21:34:07 »
Z tym piachem to bym polemizował. Po pierwsze nie ma on żadnych substancji odżywczych więc kaktusy rosnące w samym piachu muszą być nawożone mineralnie. Po drugie ważna jest granulacja piasku. Taki bardzo drobny, pylasty negatywnie wpływa na system korzeniowy powodując bardzo szybkie jego gnicie. Oczywiście nie przekreślam piasku, bo w moim przypadku stanowi on 70% mojego podłoża ale jest to piasek o różnej granulacji, pyłu u mnie nie ma prawie wcale, jakieś 40% podłoża to piasek granulacji około 0,3-1,0mm a kolejne 30% to żwirek o granulacji około 1,0-3,0mm. Mam oczywiście świadomość, że piasek nie jest idealny. Jest on "zimny" czyli ma spore ciepło właściwe i długo się nagrzewa oraz długo chłodzi oraz dość dobrze przewodzi ciepło, co nie jest dla kaktusów najwłaściwsze. Jest on też mało porowaty, czyli nie zatrzymuje na dłużej wilgoci jak np. inne mineralne podłoża jak pumeks, perlit, keramzyt, cegła czy lawa. One dłużej zatrzymują wilgoć wolniej uwalniając ją do korzeni, co ma pozytywny wpływ na wzrost roślin oraz dzięki czemu podlewać można rzadziej. I jeszcze jedna wada piasku: jest ciężki. Jak ktoś ma sporą kolekcję i przenosi co roku kaktusy na zimowisko to waga roślin z doniczkami ma duże znaczenie. Lepsze są lżejsze podłoża. Ja problemu gęstości piasku zaczynam coraz bardziej doświadczać na wiosnę i jesienią.

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2020, 20:34:58 »
Tomek ty zawsze szukasz najgorszego schematu widziałeś piasek pylisty no chyba w piaskarni jak go przesiewają piasek zawsze ma różną granulacje a to że nie ma żadnych składników odżywczych to chyba każdy wie wystarczy do podlewania trochę nawozu i nie trzeba się bawić w mieszanie ziemi no chyba proste np.ariocarpusy często rosną w wyschniętych korytach rzek