Hi-Media

Autor Wątek: Zaniedbany echinocactus  (Przeczytany 744 razy)

Katarzyna

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Zaniedbany echinocactus
« dnia: Styczeń 30, 2020, 13:35:47 »
Dostałam od brata taką oto biedę. Jak można mu pomóc? Ucinać podstawę, zalać jakimś antygrzybem czy zostawić jak jest? Pozdrawiam Katarzyna

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Zaniedbany echinocactus
« dnia: Styczeń 30, 2020, 13:35:47 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 31
Odp: Zaniedbany echinocactus
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2020, 15:49:52 »
Faktycznie roślina wygląda nieciekawie.  :(

Z uwagi że echinokaktusy z reguły bardzo źle znoszą cięcia a roślina już nie jest młoda to jest to ostateczność. Jeśli dół jest miękki to nie masz innego wyjścia jak ciąć powyżej natomiast jeśli jest to po prostu skorkowacenie to proponuję zostawić tak jak jest do wiosny. Wiosną należy przesadzić go do prawidłowego substratu dla kaktusów i przenieść na słoneczne stanowisko.
Prawidłowo pielęgnowany po jakimś czasie zagęści ciernie i korpus stanie się bardzo kulisty przez co dół osiądzie i będzie niewidoczny.
Życzę powodzenia!

Sprawdź może jeszcze proszę czy na roślinie nie żeruje czerwony pajączek. To skorkowacenie oraz nieprawidłowy kolor naskórka by na to wskazywał...

Katarzyna

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany echinocactus
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2020, 23:57:15 »
Dziękuję za poradę! Na szczęście nie jest miękki, więc w takim razie go zostawię jak jest. U mnie będzie miał dużo słońca. Nie ma pajączków. Jest tylko mocno zakurzony, co oczywiście wzbudziło moje podejrzenia, ale wnikliwie obejrzałam czy nie ma robala.