Hi-Media

Autor Wątek: Utrata systemu korzeniowego przez Astrophytum  (Przeczytany 323 razy)

Paweł1979

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Utrata systemu korzeniowego przez Astrophytum
« dnia: Wrzesień 06, 2019, 18:00:11 »
Witam,

piszę w dość nietypowej sprawie. Dziś podczas przeglądu roślin zauważyłem, że moje Astrophytum (capricorne, dwa podobne egzemplarze) straciły systemy korzeniowe. Pospiesznie wyjąłem je delikatnie z ziemi, sprawdzając, czy nie rozpoczął się proces gnilny (na jednej z roślin są jakby pierwsze znaki czegoś na kształt podmoknięcia ale skórka twarda, bez śladów gnicia) lub czy nie ma śladu szkodników, ale nic nie znalazłem. Ziemia delikatnie wilgotna, ale nie do stopnia, w którym mogła spowodować uszkodzenia.

Tutaj zdjęcia:

https://ibb.co/tZRLH8v
https://ibb.co/KLC09Pk
https://ibb.co/PZyMJvB
https://ibb.co/q5R7VFS

Co sądzicie i zalecacie?
Czy przesuszyć rośliny w suchym i przewiewnym miejscu kilka dni i sadzonkować od nowa czy coś jeszcze?

Szkoda by było pozbyć się ich, to dorodne egzemplarze, ponad 20-letnie.

Pozdrawiam,
Paweł

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Utrata systemu korzeniowego przez Astrophytum
« dnia: Wrzesień 06, 2019, 18:00:11 »

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
Odp: Utrata systemu korzeniowego przez Astrophytum
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2019, 11:40:55 »
Typowy objaw podlewania kaktusa zbyt obficie astrophyta nie potrzebują dużo wody są kaktusami twardymi podlewamy tylko w gorące dni <latem> teraz należy sprawdzić czy zgnilizna nie dostała się już do samej rośliny i odciąć wszystko co jest zarażone do zdrowej tkanki i tu są teraz dwie opcje albo szczepimy <co ja bym zrobił> albo ukorzeniamy to jest dłuższy proces trzeba posmarować ciecie środkiem przeciwgrzybiczym i po naprawdę długim schnięciu  można użyć ukorzeniacza moim wypróbowanum sposobem jest położenie rośliny do doniczki z jakimś kwiatkiem domowym i pozostawić aż do puszczenia nowych korzeni nie zalecam już w tym roku sadzić tych co straciły tylko korzenie i nie gniją jest już zbyt zimno a astrophyta to kaktusy które lubią upały potraktować je jak te do ukorzenienia

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2019, 12:35:53 »
Sprawdziłem i na szczęście nie są zgniłe, ten ciemny nalot to przebarwienie. Korzenie w jednej roślinie są częściowo zachowane, w drugiej prawie w ogóle ich już nie ma.

Co do sadzonkowania, osobiście wolałbym jednak nie szczepić. Mijają dwa tygodnie odkąd rośliny wyjąłem z doniczek, czy czekać aż same zaczną wypuszczać nowe korzenie czy może czymś je do tego zachęcić?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 28
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2019, 09:24:00 »
Ja osobiście używam ukorzeniacza. Choćby po to aby zapobiec chorobom...
Jednak skoro go nie dałeś od razu to teraz nie ma potrzeby. Da radę!  :)

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 22, 2019, 23:42:53 »
Ukorzeniacz?

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2019, 06:35:28 »
Tak, można kupić coś takiego jak ukorzeniacz. To mieszanka hormonów i środków przeciw grzybom. Używa się go na rany po cięciu, bo musi wchłonąć się do tkanek.

Paweł1979

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2019, 23:20:59 »
Rozumiem, problem w tym, że jak widać na zdjęciach, jedna z roślin nie ma prawie w ogóle systemu korzeniowego. Czy aby ukorzeniacz tutaj zadziała?

Jakie podłoże najlepsze teraz? Może być mieszanka żwiru kwarcowego dla Astrophytum czy coś jeszcze dać?

No i zbliża się zima więc nie wiem, czy to dobra pora ale z drugiej strony rośliny te warto by przezimować już z trochę odbudowanym systemem korzeniowym, tak mi się wydaje.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2019, 16:41:42 »
Ukorzeniacz w tym przypadku nie zadziała. Trzeba by obciąć cześć rośliny i nałożyć ukorzeniacz na ranę.

Podłoże do ukorzeniania to najlepiej coś mineralnego, bez dodatku humusu.

Nie sądzę, by dało się odtworzyć korzenie przed zimą. Niech roślina przejdzie okres spoczynku tak jak jest a akcję ukorzeniania sugeruję przeprowadzić na wiosnę.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2019, 16:43:25 wysłana przez blabla »

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2019, 11:24:03 »
Widzę że nie czytasz dokładnie w moim poście wszystko masz opisane  8)