Hi-Media

Autor Wątek: Nowa książka o rodzajach Parodia i Notocactus  (Przeczytany 194 razy)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Nowa książka o rodzajach Parodia i Notocactus
« dnia: Kwiecień 19, 2019, 22:31:27 »
Dziś wpadła w moje ręce nowa książka o rodzajach Parodia i Notocactus autorstwa Johna Pilbeama. Nieskromnie napiszę, że kilka fotek w tej książce jest mojego autorstwa. Krótki opis tej pozycji dostępny jest tutaj: http://www.exoticplantbooks.com/detail/?product_id=1129
Jest to świeżutkie wydawnictwo, które właśnie opuszcza drukarnię.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Nowa książka o rodzajach Parodia i Notocactus
« dnia: Kwiecień 19, 2019, 22:31:27 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 28
Odp: Nowa książka o rodzajach Parodia i Notocactus
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2019, 10:46:55 »
Interesująca, dla mnie bardzo interesująca pozycja. Z czasem mam nadzieję że dotrze i do mnie.  :)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2019, 17:06:37 »
Książka nie jest jakimś przełomowym dziełem. Raczej scala wiele gatunków razem. Cała grupa miniaturowych parodii z Argentyny to właściwie dwa lub trzy gatunki: P.microsperma, P.horrida i P.nivosa. Jako jeden gatunek uznane są P.gibbulosoides i P.zecheri co dla mnie jest błędem. Nie mniej fajnie, że to już druga w ostatnich latach książka o parodiach, która pokazuje piękno tych kaktusów.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2019, 10:11:41 »
blabla napisał(a):
Jako jeden gatunek uznane są P.gibbulosoides i P.zecheri co dla mnie jest błędem.
Ty widziałeś je w naturze, ja tylko w kolekcjach ale te rośliny wydają mi się być zdecydowanie różne!

Cała grupa miniaturowych parodii z Argentyny to właściwie dwa lub trzy gatunki: P.microsperma, P.horrida i P.nivosa.
Absolutnie nie! Mam u siebie kilkadziesiąt roślin pochodzących z nasion ze stanowisk naturalnych (F1) i są one absolutnie inne. Trend do scalania gatunków zauważam od lat i jak każda moda można się (na szczęście) z tym nie zgadzać. U mnie w kolekcji pozostaną te rośliny jako osobne gatunki.  ;)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2019, 16:26:02 »
Parodia zecheri i Parodia gibbulosoides to zdecydowanie dwa oddzielne gatunki. Nie ma między nimi prawie żadnych cech wspólnych oraz form przejściowych. Natomiast miniatury z Argentyny są różnorodne ale prawie nigdy nie rosną wspólnie oraz niemal zawsze płynnie przechodzą z jednego gatunku w drugi. Zatem na upartego można by zrobić z nich jeden gatunek ale wg mnie w takim układzie należałoby utworzyć kilkanaście odmian lub podgatunków, by odzwierciedlić w nomenklaturze ich zmienność w naturze. To właśnie mnie najbardziej dziwi. Dlaczego scala się w jedno tak wiele różnych populacji nie uwzględniając w żaden sposób ich takiej różnorodności.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2019, 18:59:39 »
No właśnie.
Niestety z racji tego że w odróżnieniu od Ciebie podróżnik ze mnie żaden to moje wiadomości są tylko i wyłącznie teoretyczne a pisać mogę jedynie o roślinach w kolekcjach. Np. moja co prawda jest dość zasobna ale przecież to tylko uprawa balkonowa... A inne może i większe ale jakościowo słabe. Tak że dobrego materiału do badań nie jest za wiele.
Mimo wszystko bym się upierał że nie wszystko co nowe w systematyce kaktusów (tu rodzaju Parodia) jest dobre i nie ze wszystkim się zgadzam. Piszę zresztą o tym od lat przy różnych okazjach.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2019, 22:14:53 »
Ja nie mogę przeżyć, że przez to scalanie gatunków oraz przemilczanie odmian zwyczajnie zubożona zostaje wiedza o roślinach, którą posiadamy. Jaki sens ma wrzucenie całej Argentyny do jednego worka jeśli jest tak ogromna różnorodność tych wszystkich roślin? Jak pisałem wcześniej, nie twierdzę że są to wszystko oddzielne gatunki, bo przecież można różnie sobie ustawić definicję gatunku ale podział jakiś warto stosować, by w ten sposób móc lepiej opisać zmienność tych roślin w naturze. Tak zrobiono np. z rodzajem Eriosyce: są tam podrodzaje, podgatunki i odmiany i jakoś to wszystko gra ze sobą.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 25, 2019, 16:46:57 »
Nie mamy niestety "mocy sprawczej" więc możemy tylko pisać co myślimy.  :-\